Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wietrzenie powietrza nad Toruniem za grube miliony

Alicja Cichocka
Umowa miasta z Funduszem pozwoli na realizację pilotażu programu KAWKA, do którego nabór zakończył się w 2013 roku. Na zdjęciu: umowę podpisują prezes jednostki Emilia Kawka-Patek i prezydent Torunia Michał Zaleski
Umowa miasta z Funduszem pozwoli na realizację pilotażu programu KAWKA, do którego nabór zakończył się w 2013 roku. Na zdjęciu: umowę podpisują prezes jednostki Emilia Kawka-Patek i prezydent Torunia Michał Zaleski Jacek Smarz
Wielu z tych, co miało chrapkę na program KAWKA, musi obejść się smakiem. Nabór chętnych na 15 mln zł wsparcia głównie na likwidację pieców na węgiel zakończono. Na otarcie łez pozostaje lista rezerwowa.

10 tysięcy mieszkań opalanych węglem na 70 tys. w całym Toruniu to robi wrażenie. Wkrótce rozpocznie się sezon grzewczy, z kominów do powietrza dostanie się szkodliwy pył PM10, czyli mieszanina siarki, węgla, związków azotu, wapnia i chloru. Cząstki tej mieszaniny są tak drobne, że z powietrzem niezwykle łatwo dostają się do płuc i mogą wpłynąć na układ krążenia.
[break]
Pas toruńskich trucicieli, czyli kominów, ciągnie się od starówki przez Jakubskie, Mokre i od lat psuje nam wszystkim powietrze. Do 2020 roku musimy wywietrzyć w Toruniu. Pomóc w tym ma nam KAWKA.
Program wymyślili w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma oczyścić powietrze w najbardziej zanieczyszczonych miastach powyżej 10 tys. mieszkańców, także w Toruniu. Jak?
Sfinansuje właścicielom mieszkań aż w 70 proc. likwidację pieców węglowych i przejście na gaz, ekopaliwa lub podłączenie do sieci miejskiej. W pakiecie można dostać też pieniądze na instalacje kolektorów słonecznych i termomodernizację budynków.
Program finansowy KAWKI zakłada „zrzutkę” NFOŚiGW, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (w sumie 50 proc. wartości inwestycji), Urzędu Miasta w Toruniu (ok. 20 proc., przyjmuje wnioski do programu) oraz wkład beneficjenta (ok. 20 proc.)
Niestety, KAWKA jest już w dużej części „skonsumowana”. Z pilotażowej edycji skorzysta 106 właścicieli budynków, którzy skonsumują środki w tym i przyszłym roku (ok. 3,4 mln zł). Nabór chętnych do II KAWKI też już się skończył. Zgłosiło się 150 chętnych, głównie właścicieli domów jednorodzinnych, ale też wspólnot i kamieniczników. Z pieniędzy skorzystają też lokatorzy miejskich lokali, beneficjentem został również Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.
Nabór wniosków urzędnicy miejscy już zakończyli. Teraz dokumentami zajmie się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Pozostaje lista rezerwowa - dyrektor Szczepan Burak z Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta, zbierającego wnioski, bardzo zachęca, żeby jednak składać podania.
Nie wiadomo, czy ruszy KAWKA III. Zdecydowanym na likwidację pieców pozostaje skromniejsze (do 30 proc. wartości inwestycji) wsparcie z programu Urzędu Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska