Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia 2020. Najważniejsze potrawy, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Oto lista!

red.
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Wigilia 2020. Oto najważniejsze potrawy, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole! Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Tym razem jednak przez pandemię spędzimy go tylko w gronie najbliższej rodziny. Poniżej przedstawiamy najlepsze przepisy na wigilijne ciasta i potrawy: jak piecze sernik Ania Starmach?, przepis na kapustę Magdy Gessler, przepisy na karpia na Boże Narodzenie 2020, śledzie na święta: jak robią je była Miss Polonia oraz dawny szef kuchni pięciogwiazdkowego Hotelu Bristol? Jak przyrządzić rybę po grecku? Jak przyrządza ją Magda Gessler, a jak Ania Starmach? Równie ważnym daniem jest kompot z suszu oraz makowiec. W święta Bożego Narodzenia nie może oczywiście zabraknąć wigilijnej zupy grzybowej czy pierogów wigilijnych.

Przepisy na wigilijne i świąteczne ciasta: przepisy Ewy Wachowicz i Roberta Makłowicza

Ze strony EWY WACHOWICZ, Miss Polonia 1992, potem rzeczniczki prasowej rządu Waldemara Pawlaka, prezenterki i producentki telewizyjnej, autorki wielu poradników kulinarnych, cytujemy przepis na miodownik.

Miodownik

Składniki:

  • 4 jajka,
  • 150 g cukru,
  • łyżka cukru waniliowego,
  • 150 g masła,
  • 4 łyżki miodu,
  • 200 g mąki,
  • 20 g kakao,
  • 300 g bakalii,
  • łyżka proszku do pieczenia,
  • łyżka przyprawy do piernika.

Wykonanie. Jajka z cukrem i cukrem waniliowym ubić nad garnkiem z gorącą wodą na sztywny krem. Dodać przesianą mąkę, wymieszaną z kakao, proszkiem do pieczenia i przyprawą do piernika. Mieszać, aż powstanie gładka masa. Dodać roztopione masło z miodem, wymieszać. Dodać bakalie - orzechy wcześniej uprażyć (5 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st. C), następnie przełożyć do ściereczki i pocierając pozbawić skórki, posiekać. Wszystko dobrze wymieszać. Przełożyć do foremki wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Piec godzinę (a najwyżej godzinę i 10 minut) w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C. Przed wyjęciem sprawdzić patyczkiem, czy się upiekło.

ROBERT MAKŁOWICZ
to popularny dziennikarz, recenzent kulinarny, podróżnik, autor książek podróżniczych i poradników kulinarnych. Na jego stronie internetowej znaleźliśmy m.in. przepis na (nie najprostszy w wykonaniu!) strudel jabłkowy.

Strudel z jabłkami

  • Składniki na ciasto:
  • 250 g mąki,
  • łyżka oliwy, jajko,
  • łyżeczka octu winnego,
  • szczypta soli,
  • 100 g masła,
  • 50 g cukru pudru.

Składniki na nadzienie: 750 g jabłek, 30 g rodzynek, pół łyżeczki cynamonu, 80 g najlepszej bułki tartej, 50 g masła, 40 g cukru.
Wykonanie. Mąkę przesiać, wsypać na stolnicę, wlać rozbełtane jajko, oliwę i ocet, posolić. Dolewając letniej wody zagnieść dość miękkie, wolniejsze niż na pierogi ciasto. Wyrabiać, aż zacznie odchodzić od deski i powstaną w nim pęcherzyki powietrza. Uformować zeń kulę, ułożyć na omączonej stolnicy, przykryć wygrzaną miską i odstawić na godzinę. Na stole rozłożyć czysty obrus, oprószyć mąką, pod obrus włożyć talerz obrócony do góry dnem. Ciasto lekko rozwałkować, położyć na obrusie na spoczywającym pod nim talerzu i omączonymi dłońmi wyciągać ku sobie. Grubsze, zwisające poza stół końce obciąć nożyczkami. Zostawić do lekkiego przeschnięcia.

Przygotować nadzienie: umyte i obrane jabłka poszatkować, dodać rodzynki, cukier i cynamon. Ciasto skropić roztopionym masłem, posypać przyrumienioną, ostudzoną bułką tartą. Nałożyć jabłka z rodzynkami, pomagając sobie obrusem, zwinąć ciasto w rulon, końce zawijając pod spód. Ciasto ułożyć na wysmarowanej masłem blasze, polać stopionym masłem, wstawić do gorącego piekarnika i piec 30 min., czasami skrapiając masłem. Po wyjęciu posypać cukrem pudrem, pokroić, podawać.

Autorką jednego z najpopularniejszych polskich portali kulinarnych a także książek kucharskich jest ANNA STARMACH. Z wykształcenia historyczka sztuki jest też absolwentką prestiżowych szkół kucharskich. Na jej stronie aniastarmach.pl znaleźliśmy m.in. przepisy na pierniki ciasto cytrynowe.

Piernik ekspresowy

Składniki:

  • 350 g mąki pszennej,
  • 200 g płynnego, jasnego miodu,
  • 150 g cukru trzcinowego,
  • 120 g miękkiego masła,
  • 50 g orzechów włoskich,
  • 30 g suszonych moreli,
  • 30 g kandyzowanej skórki pomarańczowej (najlepiej domowej),
  • 20 g suszonych śliwek,
  • 10 g gorzkiego kakao,
  • 3 jajka, 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 1,5 łyżki przyprawy do piernika, łyżeczka cukru waniliowego,
  • szczypta soli.

Na polewę: 50 ml mleka, 50 ml masła, 100 g gorzkiej czekolady.
Wykonanie. Śliwki i morele pokrój w cienkie paseczki. Orzechy posiekaj. Dodaj 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej. Za pomocą miksera masło utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym. Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia, solą, kakao i przyprawą do piernika. Oddziel żółtka od białek. Żółtka dodawaj pojedynczo do masła, stopniowo dodawaj też mąkę, posiekane bakalie, skórkę pomarańczową, orzechy oraz miód. Mieszaj, używając miksera (niskie obroty) lub drewnianej łyżki. W osobnej misce ubij białka. Ostrożnie wymieszaj białka z masą piernikową. Całość przełóż do podłużnej foremki o wymiarach 26x10 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Włóż do piekarnika o temperaturze 170 stopni C na 50-60 minut. Metodą „patyczka” sprawdź, czy ciasto jest już gotowe.

Przygotuj polewę: mleko podgrzewaj z masłem i czekoladą, tak, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Ostudzony piernik udekoruj polewą czekoladową.

Cytrynowiec Ani

Składniki na ciasto: 200 g mąki, 200 g roztopionego masła, 200 g cukru, 4 jajka, łyżeczka proszku do pieczenia, łyżka soku z cytryny, skórka otarta z 1 cytryny. Skłdniki na lukier: 100 g cukru pudru, 2 łyżki soku z cytryny.
Wykonanie. Jajka utrzyj z cukrem najlepiej przy użyciu miksera lub robota kuchennego. Do masy jajecznej dodaj resztę składników, wymieszaj lub miksuj przez kilka minut. Masę przełóż do małej tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia (u mnie 22 cm, im większa tortownica, tym niższe będzie ciasto). Piecz 45 minut w temperaturze 180 stopni, z programem „góra dół”, bez termoobiegu. Sprawdź czy ciasto jest gotowe metodą „na patyczek”. Wszystkie składniki na lukier wymieszaj. Upieczone ciasto cytrynowe lekko ostudź, wyjmij z formy i polej lukrem.

Ostatni cytowany przez nas przepis pochodzi ze strony znanego kucharza, restauratora, autora książek kucharskich ROBERTA SOWY.

Tort makowy z kremem kawowym

Składniki: 350 g maku, 11 jajek,350 g cukru pudru, łyżka miodu pszczelego, 85 g bułki tartej, półtorej łyżeczki proszku do pieczenia, kilka kropel aromatu waniliowego lub innego, wedle własnego gustu. Masa kawowa: 4 jajka, 280 g cukru pudru, 2 kostki masła śmietankowego, 3/4 kostki margaryny,1 espresso, kieliszek spirytusu.

Wykonanie. Mak zalać wrzątkiem, po godzinie odsączyć na sicie i zmielić trzy razy. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem, a z białek ubić pianę. Do utartych żółtek dodawać powoli mak, pianę z białek, miód, bułkę połączoną z proszkiem do pieczenia i olejek zapachowy. Całość delikatnie wymieszać, przełożyć do natłuszczonej i oprószonej bułką tartą tortownicy. Piec 40 minut w temperaturze 180°C w piekarniku z włączoną funkcją termoobiegu.

Jajka z cukrem pudrem utrzeć na parze, aż powstanie aksamitny i puszysty krem. Masło i margarynę utrzeć, powoli i stopniowo dodając przygotowane wcześniej jajka i kawę. Na końcu stopniowo wlewać spirytus tak, aby krem się nie zwarzył.
Upieczone i wystudzone ciasto przekroić w poprzek na 3 części, przełożyć kremem pamiętając, aby pozostawić krem również do wyłożenia boków i wierzchu torciku. Całość posypać wiórkami czekoladowymi.

Zobacz wideo: Świąteczny poradnik paczkowy. Jak zamawiać prezenty online?

Sernik staropolski: jak upiec?

Pierwsze wzmianki na temat sernika pojawiały się już w starożytnej Grecji i Rzymie. ... Najbardziej tradycyjna forma, sernika pochodzi z krajów niemieckojęzycznych. Stąd często ciasto to nazywane jest "wiedeńskim". W tej wersji zakłada dodanie do serowej masy dużej ilości bakalii. Z kolei Włosi do pieczenia sernika używali sera ricotta, Grecy stosowali fetę lub mizithra, a Niemcy twaróg. W USA sernik stał się popularny po wyprodukowaniu serka Philadelphia, który stał się podstawowym składnikiem znanego sernika nowojorskiego. A jak sernik dotarł do Polski?

Polecamy

W staropolskich książkach nie zachowało się wiele przepisów na to ciasto. Podejrzewa się, że przyjechał wraz z królem Janem III Sobieskim wracającym z bitwy pod Wiedniem. To by tłumaczyło nazwę sernika, który dotarł do naszego kraju i do dziś nazywany jest sernikiem wiedeńskim. Krakowiacy go nieco zmodyfikowali, dodają ozdobną kraciastą polewę i dlatego czasami nazywany jest też sernikiem krakowskim.

W Polsce mamy dziś wiele odmian sernika i bez wątpienia jest on królem deserów. Polecamy przepis na sernik wg. Ani Starmach, a dokładnie przepis na to ciasto w wykonaniu taty.

Sernik: jak piecze tata Ani Starmach?

Sernik mojego taty to niekwestionowany smak dzieciństwa! Obsypany cukrem pudrem i migdałami zaskakuje z każdym kęsem - pisze Anna Starmach.

Przepis na sernik znajduje się na oficjalnej stronie znanej kucharki.

Składniki

  • 1 kgsera białego (dwu- lub trzykrotnie mielonego)
  • 6jajek
  • 2łyżki mąki
  • 300 gdrobnego cukru
  • 2łyżki cukru waniliowego
  • 100 gmiękkiego masła
  • 1garść suszonej żurawiny
  • 1garść rodzynek
  • 2łyżki migdałów w płatkach
  • 1rozbełtane jajko


Wykonanie:

Żółtka oddziel od białek. Żółtka utrzyj z 200 g cukru i cukrem waniliowym.

Dodaj miękkie masło, a po chwili 2 łyżki mąki.

Do masy żółtkowej dodaj mielony biały ser, wymieszaj całość mikserem. Dodaj rodzynki i żurawinę, wymieszaj łyżką.

Białka ubij na sztywną pianę, dodaj 100 g cukru. Jedną trzecią białek dodaj do masy serowej i wymieszaj dokładnie łyżką. Potem dodaj resztę piany i mieszaj bardzo delikatnie, tak aby masa pozostała puszysta.

Masę przełóż do wysmarowanej masłem i obsypanej mąką tortownicy o średnicy 23 cm, wierzch ciasta wysmaruj rozbełtanym jajkiem. Wstaw do piekarnika o temperaturze 170 stopni.

Po 30 minutach zmniejsz temperaturę do 120 stopni i piecz jeszcze godzinę i 15 minut.

Studź w uchylonym piekarniku, dzięki temu sernik opadnie jedynie nieznacznie.

Gotowy sernik posyp cukrem pudrem i migdałami.

Kapusta wigilijna na święta: jak przygotować?

Kapusta wigilijna z grochem to wyjątkowe danie, które swoją premierę ma często właśnie na kolacji wigilijnej. Na co dzień nie mamy tyle czasu na gotowanie kapusty z grochem, która wymaga cierpliwości. Kapusta z grochem kiedyś była daniem świątecznym, które znajdowało się na weselnych, urodzinowych czy sylwestrowych stołach. Z czasem wersja postna kapusty z grochem znalazła się także na liście potraw wigilijnych. Kapusta z grochem przyrządzana jest w wielu tradycyjnych domach w całej Polsce. Jest jednym z dań, którego nie może zabraknąć na stole podczas kolacji wigilijnej. My polecamy tą z przepisu Magdy Gessler. Jest naprawdę pyszna! A jak zrobić to danie korzystając ze wskazówek słynnej restauratorki? Oto przepis!

Kapusta wigilijna wg. Magdy Gessler


Do wykonania kapusty z grzybami potrzebujemy:

5 dag suszonych prawdziwków

  • 1 kg kapusty kiszonej
  • 4 łyżki oleju lnianego (jeśli nie lubisz jego smaku, użyj innego)
  • 1 jabłko złota reneta
  • 4 owoce pigwy
  • 2 cebule
  • 1 łyżeczkę kminku
  • 1 szczyptę soli
  • 1 łyżeczkę cukru

Przygotowanie:

Grzyby trzeba zalać ciepłą wodą i zostawić na noc, by zmiękły. Następnego dnia trzeba je opłukać i ugotować w około 1,5 szklanki wody. Potem trzeba odcedzić.

Kapustę należy posiekać, ale nie wolno jej nie płukać, by nie straciła smaku. Na patelnię trzeba wlać 3 łyżki oleju i obsmażyć na nim kapustę oraz grzyby.

Cebulę trzeba obrać, a do garnka wlać 1 łyżkę oleju, włożyć cebule (w całości) i obsmażyć.

Jabłko trzeba pokroić w ćwiartki i dodać do kapusty. Trzeba też włożyć pigwę (w całości) oraz około 1 łyżeczki kminku. Następnie dodać cebule i dusić pod przykryciem. Po kilku minutach dodać cukier (w zależności od kwaśności kapusty łyżeczkę lub więcej), posolić.

Kapustę trzeba dusić przez 40 minut na najmniejszym ogniu. Potem danie należy odstawić na 3 godziny i znów duić. I tak dwa do trzech dni. Gdy kapusta będzie gotowa, należy wyjąć cebulę. Kapustę trzeba zamrozić i odgrzać przed wigilijną kolacją.

Kapusta wigilijna: jak pozbyć się zapachu przypalonej kapusty?

Jeśli w trakcie gotowania wigilijnej kapusty zdarzy się, że przypali się ona, to nie oznacza, że wigilijna kapusta jest do wyrzucenia. Jest na to sposób, by uratować przypaloną kapustę. Jeśli zauważymy, że kapusta się przypaliła, natychmiast przekładamy ją do nowego, czystego garnka. Do potrawy dodajemy jeden lub dwa... korki od wina. Pozwalamy zagotować się kapuście i gotujemy ją z korkami w środku przez 20-40 sekund, ciągle mieszając. Przykry zapach powinien zniknąć.

PORADA: Jeśli przed gotowaniem nie opłukałaś kiszonej kapusty i kapusta jest zbyt kwaśna, dolej w trakcie gotowania wody i po kilku minutach zbierz chochlą jej nadmiar. Skosztuj kapustę i jeśli nadal jest zbyt kwaśna, ponów czynność

Karp na Boże Narodzenie 2020 - skąd tradycja?

A co wiemy o tradycji spożywania potraw z karpia w przeddzień Bożego Narodzenia? Że ten „prastary polski zwyczaj” narodził się... w epoce PRL-u.

Polecamy

- Choć już przed II wojną światową w wielu chrześcijańskich domach spożywano karpie, to jednak ryby te kojarzono głównie z kuchnią żydowską. Z okazji świąt jedzono sandacze, szczupaki, a w biedniejszych rodzinach stynki i inne ryby przyrządzane na różne sposoby. Jeśli na stole wigilijnym pojawiał się karp, to nie jako główna, lecz jako jedna z kilku ryb - pisze na portalu ciekawostkihistoryczne.pl Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki „Dwudziestolecie od kuchni”.
Niestety, powojenna komunistyczna gospodarka wiecznych niedoborów rynkowych nie była w stanie zapewnić takiego zaopatrzenia sklepów rybnych, by przebierać w gatunkach i odmianach. Zaczęto lansować stosunkowo łatwego do wyhodowania karpia.

- Co więcej, przed świętami karpie rozdawano w zakładach pracy zamiast premii – dodaje Aleksandra Zaprutko-Janicka.
Prawdziwą historię wigilijnego karpia można było poznać też dzięki książce, która towarzyszyła wystawie „Przewodnik po Bożym Narodzeniu” w toruńskim Muzeum Etnograficznym.

- Jeden z PRL-owskich ministrów rzucił hasło: „Karp na każdym polskim stole!” i tak się zaczęła wigilijna kariera tej ryby - mówiły Hanna Łopatyńska i Agnieszka Kostrzewa, autorki wystawy.

Tym ministrem był szef resortu przemysłu, a potem też handlu w komunistycznym rządzie tuż po wojnie, Hilary Minc. Tylko dlaczego Niemcy, którzy nie mieli Minca, też powszechnie jadają karpia w święta?

Karp na Wigilię: dlaczego to zdrowa ryba?/sc]

Karp to pierwsza ryba hodowana w Europie w specjalnie w tym celu zakładanych stawach. Pionierami w tej dziedzinie na terenie naszego kraju byli zakonnicy. Jeszcze wcześniej hodowlę karpi prowadzono w Chinach.

Długo czy krótko na wigilijnych stołach, jest karp wartościowym składnikiem diety. Dlaczego?

  • mięso tej ryby zawiera łatwo przyswajalne białko,
  • jest też bogate w - korzystne dla układu krążenia i układu nerwowego - nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • karp ma ich wprawdzie mniej niż tłuste ryby morskie, za to jest mniej kaloryczny,
  • karp dostarcza poza tym witamin z grupy B, witaminy A oraz m.in.: wapnia, fosforu, potasu, żelaza.

W karpia warto zaopatrzyć się w sprawdzonej hodowli, ponieważ wartości odżywcze mięsa tej ryby w znacznej mierze zależą od tego, czym była karmiona. Jeśli pasza była złej jakości, tłuszczu uzyskamy więcej niż białka. Karp nie powinien też rosnąć zbyt szybko.

Przepisy na karpia na Boże Narodzenie

W czasach, gdy karp był tylko jedną z równorzędnych ryb na wigilijnym stole, przyrządzało się go głównie „po polsku”: w słodkawym sosie z dodatkiem piernika, piwa, rodzynek i miodu.

Jak przygotować taką potrawę? Oto przepis na karpia w szarym sosie jednej z najlepszych autorek książek kucharskich Biruty Markuzy-Bienieckiej.

Składniki:

  • karp (około 1 kg),
  • pęczek włoszczyzny,
  • pieprz,
  • sól,
  • cukier,
  • liść laurowy,
  • 5 szklanek wody.

Składniki sosu:

  • 4 łyżki miodu,
  • półtorej szklanki tartego piernika,
  • 2 łyżki masła,
  • 3 łyżki migdałów,
  • 3 łyżki rodzynek,
  • cytryna,
  • sól,
  • cukier,
  • 2 szklanki wywaru z ryby.

Do dekoracji: kilka pierników, plastry cytryny, natka pietruszki, rodzynki.

Wykonanie:
Karpia sprawić, oczyścić, umyć. Do garnka włożyć obraną włoszczyznę, zalać 5 szklankami wody, dodać przyprawy. Gotować przez 10 minut, a potem włożyć do wywaru karpia (w całości) i gotować na małym ogniu przez 45 minut. Miękką rybę ostrożnie wyjąć, zachowując wywar. W osobnym rondelku stopić masło i miód, dodać utarty piernik, 2 szklanki wywaru z ryby i gotować około 7 minut na małym ogniu, dodając sparzone rodzynki, sparzone i obrane migdały. Przyprawić solą i cukrem. Sosem polać karpia. Udekorować półmisek. Podawać z pieczywem.

Autorzy książki „Kuchnia lwowska” szary sos do karpia wzbogacają jeszcze piwem i powidłami śliwkowymi, a do przypraw dodają też imbir i ziele angielskie.

Najprostszy i chyba najbardziej powszechny sposób przyrządzania karpia to smażenie na patelni. Oto wskazówki jak przygotować smażonego karpia.

Wypatroszonego, pozbawionego łusek, umytego karpia kroimy na dzwonka. Solimy, przyprawiamy np. suszonym estragonem, koperkiem, kolendrą. Przyprawioną rybę wstawiamy pod przykryciem do lodówki na godzinę. Potem obtaczamy dzwonka w mące i smażymy na dobrze rozgrzanym oleju, po około 5-7 minut z każdej strony, aż będą zrumienione. Możemy podać z plastrami cytryny.

Jeśli zdecydujemy się na ciepło zaserwować inną rybę, to karpia możemy przyrządzić w galarecie.

Potrzebujemy: kilogramowego, sprawionego i oczyszczonego karpia, porcji włoszczyzny, 3 posiekanych cebul, soku z 1 cytryny, cukru, soli, pieprzu, białka z 1 jajka, garści rodzynek i garści orzechów, 2 łyżek żelatyny.

Włoszczyznę gotujemy w niedużej ilości wody. Do wywaru wkładamy pokrojonego w dzwonka karpia, wraz z głową, i przyprawy. Gotujemy na małym ogniu, uzupełniając ewentualnie wodę, dość długo, aż ryba się rozgotuje. Potem wyjmujemy z wywaru warzywa i karpia. Z ryby wyciągamy ości. Wywar klarujemy (przecedzamy) i gotujemy z roztrzepanym białkiem. Do wywaru wkładamy mięso karpia, zeszkloną cebulę i rodzynki. Znów gotujemy dolewając sok z cytryny. Dodajemy namoczoną żelatynę. Mieszamy i przelewamy do salaterek. Odstawiamy w chłodne miejsce do stężenia. Wyjęte wcześniej z wywaru warzywa mogą posłużyć do dekoracji. To wersja z rozgotowaną i rozdrobnioną rybą. Można karpia gotować krócej, by zachować dzwonka, które na półmisku zalewamy galaretą.

Pamiętajmy, by czyszcząc karpia odłożyć, umyć i wysuszyć trochę łusek. Ponoć noszone w portmonetce łuski z wigilijnego karpia przyciągają pieniądze!

Śledzie na wigilię: skąd tradycja?

Śledzie, niezależnie od tego czy są w śmietanie, w oleju, w occie czy po kaszubsku, mają liczne właściwości i wartości odżywcze. Stanowią bogate źródło białka, witamin i mikroelementów. I co bardzo ważne dla osób na diecie, chociaż śledzie zalicza się do tłustych ryb, nie mają dużo kalorii. Wspomagają one odporność, pomagają zapobiegać chorobom serca, regulują ciśnienie tętnicze krwi oraz obniżają poziom cholesterolu. Poza tym wzmacniają kości i poprawiają wzrok. Dzięki zawartości kwasów omega-3, wpływają też na nastrój, działają przeciwdepresyjnie, wzmacniają pamięć i koncentrację.

Polecamy

Polska wigilijna kolacja jest postna. Stąd na każdym stole królują ryby. Ryba stanowi symbol Jezusa Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej oznaczają odradzanie się do życia i chrzest. Według wierzeń ludowych ryby symbolizują płodność i narodziny. Współcześnie na naszych stołach pojawia się więc karp – najczęściej smażony bądź w galarecie. W wielu domach każdego roku w Wigilię domownicy wkładają do portfela łuskę karpia lub najdłuższą i najgrubszą z ości karpia, jaka znalazła się na ich talerzu. Ma to zapewnić dobrobyt i dostatek. Na wieczerzę przygotowuje się ryby po grecku, ryby w panierce lub ryby pieczone. Nie może zabraknąć też śledzi, które najczęściej podawane są w oleju, śmietanie czy occie.

Śledzie na święta: przepis Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz w 1992 roku została Miss Polonia. Była też rzeczniczką rządu Waldemara Pawlaka w latach 1993-1995. Przez kilka lat pracowała jako producentka programów kulinarnych Roberta Makłowicza, by wreszcie samodzielnie zająć się kuchnią. Od 2007 roku prowadzi audycję „Ewa gotuje”. Jest autorką wielu książek kucharskich. Poniżej jej przepis na śledzie po kaszubsku.

SKŁADNIKI

  • 600 g solonych płatów śledziowych
  • Marynata
  • 2 szklanki wody,
  • ½ szklanki cukru
  • 1 szklanka octu 10 proc.
  • 2 cebule
  • 3 liście laurowe
  • kilka ziaren jałowca
  • kilka ziaren ziela angielskiego

Zalewa

  • 100 ml oleju
  • 1 kg cebuli
  • 200 g suszonych śliwek
  • 3 ogórki kiszone
  • 1 garść majeranku
  • 3 liście laurowe
  • 3 łyżki przecieru pomidorowego
  • sól
  • pieprz


Przygotowanie

Płaty moczyć w wodzie przez kilka godzin, by wypłukać nadmiar soli. Osuszyć. Wodę zagotować z cukrem, zdjąć z ognia, wlać ocet, dodać cebule pokrojone w piórka, liście laurowe, ziele angielskie i jałowiec. Tak przygotowaną marynatą zalać śledzie i wstawić na 2-3 dni do lodówki. Można też użyć śledzi gotowych, lekko marynowanych.
Na dużą patelnię lub do rondla wlać olej i wrzucić cebule pokrojone w kostkę. Cebula nie powinna się przyrumienić, lecz udusić (w trakcie smażenia można podlać ją odrobiną wody).
Śliwki przekroić na pół i dodać do cebuli. Ogórki obrać ze skórki, pokroić w kostkę i dorzucić na patelnię. Majeranek rozetrzeć w dłoniach i dodać do zalewy wraz z liśćmi laurowymi. Dusić jeszcze przez chwilę (zaprawa powinna ściemnieć). Na końcu dodać koncentrat pomidorowy. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Wystudzić. Zamarynowane śledzie pokroić na mniejsze kawałki i delikatnie połączyć z sosem. Wstawić do lodówki.

Śledzie Karola Okrasy: jak zrobić?

Karol Okrasa, którego większość z nas zna z telewizji, posiada gruntowne gastronomiczne wykształcenie. Najpierw była to szkoła kucharska w Warszawie, a potem studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W latach 1997–2008 pracował w pięciogwiazdkowym Hotelu Bristol, gdzie przez dwa lata był szefem kuchni. W 2003 roku rozpoczęła się jego przygoda z telewizją. Jest jednym z założycieli Fundacji Klubów Szefów Kuchni, której celem jest propagowanie kultury stołu w Polsce oraz poza jej granicami. Jest też szefem kuchni w restauracji „Platter” by Karol Okrasa. A poniżej jego autorski przepis na śledzie w czosnku, majeranku, kaparach i oliwie.

Składniki:

  • 250 g płatków śledziowych pokrojonych na mniejsze kawałki,
  • sól i pieprz,
  • 3 łyżki mąki pszennej,
  • olej do smażenia,
  • 2 szklanki wody,
  • 1/2 szklanki octu spirytusowego,
  • 2 łyżki cukru,
  • 2 ziarna ziela angielskiego,
  • 2 liście laurowe,
  • 6 ziaren czarnego pieprzu,
  • sok z 1 cytryny,
  • 5-7 ząbków czosnku, drobno posiekanych,
  • 1 łyżka kaparów,
  • 2-3 łyżki suszonego lub świeżego majeranku.

Przygotowanie
Śledzie namaczamy w wodzie, osuszamy za pomocą ręcznika papierowego, doprawiamy solą i pieprzem. Następnie obtaczamy w niewielkiej ilości mąki i z obu stron obsmażamy na złoty kolor. Po usmażeniu odsączamy je z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Do garnka wlewamy wodę, ocet, dodajemy cukier, ziele angielskie, liście laurowe, czarny pieprz i sok z cytryny. Zagotowujemy. Na patelni, na której smażyliśmy śledzie, lekko szklimy posiekany czosnek z kaparami i roztartym w dłoniach majerankiem. Śledzie wkładamy do słoiczków, na przemian z czosnkiem i kaparami z patelni, następnie zalewamy przygotowaną zalewą octową. Słoiczki zakręcamy i odstawiamy na 24 godziny.

Ryba po grecku: co warto wiedzieć?

Ryba po grecku coraz częściej pojawia się na wigilijnych stołach Polaków. Skąd wzięła się nazwa tego dania? Co ciekawe, w Grecji nikt o rybie po grecku nie słyszał! Możliwe jednak, że potrawa ta skojarzyła się komuś z popularnymi w krajach basenu Morza Śródziemnego warzywami duszonymi w oliwie. Podaje się je na zimno - podobnie rybę po grecku można serwować bez podgrzania. Grecy chętnie zajadają się także rybami w różnej postaci i być może stąd wzięła się nazwa popularnej, świątecznej potrawy.

Polecamy

Ryba po grecku: jak przyrządzić najlepszą rybę po grecku?

Podstawą dania są kawałki smażonej ryby w sosie warzywnym. Najczęściej dodaje się do niego:

  • tartą marchewkę,
  • pietruszkę,
  • seler,
  • cebulę,
  • koncentrat pomidorowy.

Sposobów na przyrządzenie ryby po grecku jest mnóstwo. Poznajcie najlepsze przepisy!

Ryba po grecku według przepisu Magdy Gessler

Ryba po grecku według receptury Magdy Gessler to prawdziwy hit. Jak ją przyrządzić? Oprócz tradycyjnych warzyw w przepisie znajdziecie m.in. cukinię.

Najlepszą rybę po grecku, na którą zawsze czekałam w czasie wigilijnym, robiła moja mama Olga. Teraz moje dzieci czekają na moją rybę po grecku, ale nie może ona dorównywać tej, którą robiła mama. Mama zawsze robi najlepsze rzeczy dla dzieci. Jeśli chce jej się gotować - mówi Magda Gessler.

Składniki:

  • filet lub polędwica z dorsza -1 kg świeża lub mrożona
  • bakłażan 4 szt. pieczony na czarno
  • cukinia 2 szt.
  • papryka czerwona 4 szt. Pieczone w piekarniku.
  • pomidory 6 średnich pieczonych w piekarniku
  • seler 1 szt.
  • marchew, pietruszka po 2 szt.
  • oliwa z oliwek
  • mąka pszenna
  • sól, pieprz, cukier, jeżeli lubimy to kumin i troszkę ostrej papryki
  • świeża kolendra lub natka pietruszki- 2 pęczki
  • koncentrat pomidorowy
  • sok z 12 cytryn

Sposób przyrządzenia:
Bakłażany i paprykę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Następnie dokładamy pomidory. Pieczemy warzywa, do chwili gdy bakłażan będzie czarny. Rybę solimy i obtaczamy w mące. Następnie smażymy na głębokim tłuszczu, zupełnie jak pączki. Marchewkę, pietruszkę i seler trzemy na tarce. Później grillujemy na oliwie z oliwek. Cukinię kroimy w plasterki i także grillujemy. Kolejny krok to obranie papryki i bakłażana ze skórki. Pomidora i resztę warzyw przekładamy do miski. Dodajemy koncentrat pomidorowy wraz z sokiem z cytryny i przyprawami oraz kolendrą. Mieszamy, a następnie układamy warstwami w naczyniu: na przemian dorsz i warzywa.

Ja wzbogaciłam rybę po grecku o moje pojęcie Grecji. Grecja bez bakłażana, cukinii, papryki i pomidora praktycznie nie istnieje. W Polsce robi się ją zazwyczaj trochę na ubogo, bo tylko z marchwią, selerem, warzywami korzennymi i pietruszką. A co dopiero gdy dodamy do niej pieczonego pomidora, pieczoną paprykę, pieczonego bakłażana. Aż mi się robi ślinotok w ustach. Do tego jeszcze dobre przyprawy i na dobrym oleju. Ja to robię na oliwie pół na pół z olejem rzepakowym - radzi Magda Gessler.

Ryba po grecku według przepisu Ani Starmach

Jeśli jednak wolicie bardziej tradycyjną wersję ryby po grecku, oto przepis Ani Starmach.

Składniki:

  • 800 g filetu z białej ryby (np. dorsz, mintaj)
  • 500 ml bulionu warzywnego lub wody
  • 4 marchewki
  • 3 pietruszki (korzeń)
  • 3 cebule
  • 0.5 dużego selera
  • 200 ml koncentratu pomidorowego
  • 4 liście laurowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 3 łyżki oleju
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • sól, pieprz

Sposób przygotowania:
Cebulę należy pokroić w piórka, a marchewkę, pietruszkę oraz selera obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Następnie na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy cebulę i smażymy przez kilka minut. Po chwili dorzucamy resztę warzyw. Smażymy kilka minut. Dodajemy ziele angielskie i liście laurowe oraz bulion lub wodę. Gotujemy 10 minut. Po tym czasie należy odlać część płynu i wymieszać go z koncentratem. Dodajemy powstałą miksturę do warzyw. Dusimy wszystko na małym ogniu przez 15 minut. Rybę z kolei doprawiamy solą i pieprzem oraz dzielimy na mniejsze filety. Obtaczamy je w mące i smażymy na złoty kolor. Na koniec przekładamy rybę do naczynia i przykrywamy warzywami.

Kompot z suszu na wigilijny stół: jak zrobić?

Kompot z suszu to tradycyjna potrwa wigilijna. Nasi przodkowie gotowali go nie tylko z okazji świąt, ale przez całą zimę. Według archeologów kompot z suszu pijemy ponad 1000 lat. Znaleziska pestek na najstarszych stanowiskach archeologicznych z czasów pierwszych Piastów dowodzą, że na pewno raczył się nim Mieszko I. A czemu z suszonych owoców? Bo w tamtych czasach nie było możliwości przechowania świeżych jabłek czy gruszek.

Polecamy

Kompot z suszu na wigilijny stół: składniki
Suszone owoce korzystnie wpływają na organizm człowieka. Zawierają witaminy, zwłaszcza A, K i B. Są także cennym źródłem mikroelementów - miedzi, żelaza, magnezu i potasu. Co ważne – to również idealne źródło błonnika. Suszone jabłka pomagają w niestrawności, morele zabezpieczają przed anemią, gruszki odkwaszają układ pokarmowy, figi są dobrym źródłem wapnia oraz poprawiają przemianę materii, śliwki są cennym źródłem antyoksydantów, a rodzynki odkwaszają organizm oraz eliminują stres.

Kompot z suszu podaje się pod koniec wigilijnej wieczerzy. Nie tylko znakomicie gasi pragnienie, lecz także ułatwia strawienie obfitego posiłku. Kompot wigilijny stanowi również wyśmienity deser. Dodajmy, że napitek ten ma charakterystyczny aromat, który podkreślony jest dodatkiem przypraw korzennych. Jego najprostsza wersja z suszonych śliwek to klasyka. Warto go jednak wzbogacić innymi owocami, w tym egzotycznymi.

Owoce potrzebują czasu

Zasada przygotowania kompotu jest prosta. Gotuje się go krótko, jednak aby owoce dobrze napęczniały i po ugotowaniu były odpowiednio miękkie, warto je namoczyć na co najmniej 2-3 godziny przed ugotowaniem (można także na noc). Trzeba też pamiętać, by kompot ugotować odpowiednio wcześnie, aby zdążył ostygnąć, a smaki się połączyły.

  • Kompot z suszu Ani Starmach
  • • 3 l wody
  • • 300 g suszonych śliwek
  • • 200 g suszonych jabłek
  • • 100 g suszonych gruszek
  • • skórka obrana z 2 cytryn
  • • kawałek kory cynamonowej
  • • 5 goździków
  • • 3 łyżki miodu (opcjonalnie)
  • • garść rodzynek

Sposób wykonania
Wszystkie składniki (oprócz miodu) umieść w dużym garnku. Do garnka wlej 3 liry wody. Podgrzewaj na średnim ogniu około 30 minut. Po ugotowaniu wyciągnij skórkę z cytryny i cynamon. Możesz dosłodzić kompot miodem. Jeśli wolisz bardziej wytrawny smak kompotu – nie dodawaj go. Kompot najlepiej smakuj ostudzony, jeśli jego smak jest zbyt intensywny –rozcieńcz go przegotowaną wodą.

Kompot z suszu Ewy Wachowicz

  • •garść suszonych jabłek
  • •garść suszonych moreli
  • •garść suszonych gruszek
  • •garść suszonych śliwek
  • •goździki
  • •2 kawałki cynamonu
  • •cukier
  • •cytryna

Sposób wykonania
Suszone owoce zalać zimną wodą (najlepiej dzień wcześniej). Przyprawić goździkami i cynamonem. Zagotować (na wolnym ogniu ok. 1 godz.). Posłodzić do smaku. Przecedzić, przelać do dzbanka lub wazy (do naczynia można wrzucić kilka wygotowanych owoców). Dorzucić kilka plasterków cytryny.

Tradycyjna strucla makowa: skąd pochodzi tradycja?

Jedzenie potraw z makiem w przeddzień Bożego Narodzenia miało zapewnić domowi dostatek. Ale symbolika maku była, według etnografów, nie tylko taka. Zapewne z uwagi na swoje właściwości usypiające mak symbolizował śmierć, a także tajemniczą granicę między życiem i śmiercią. Pomagał żywym nawiązać kontakt z umarłymi. Dawni Słowianie potrawy z makiem spożywali podczas uroczystości pogrzebowych. Dodając do maku ziarna pszenicy czy miód symbolicznie łączono odchodzenie z powitaniem. Uwaga! Na Wschodniej Słowiańszczyźnie obsianie granic pola makiem mogło zabezpieczyć gospodarstwo przed zarazą. Pomoże, nie pomoże, spróbować można, na pewno będzie ładnie wyglądało…

Polecamy

Żeby jednak z powodu tej pogrzebowej symboliki nie popaść w przygnębienie, dodajmy, że mak bywał też symbolem płodności i atrybutem obrzędów weselnych. To dlatego, że ziarenek w jednym owocniku, czyli makówce, jest bardzo dużo. Na Litwie i w Inflantach pannę młodą obsypywano owsem, jęczmieniem, bobem i makiem, by nie doświadczyła niedostatku.
Wigilijną kutię z makiem natomiast dziewczęta rzucały o powałę. Jeśli mak się do sufitu przykleił, można było spodziewać się rychłego, szczęśliwego zamążpójścia.

Makowiec na święta: jak przygotować kutię?

Polskie regionalne wigilijne desery z maku w gruncie rzeczy są do siebie podobne. Podstawę każdego z nich stanowi słodka masa makowa.

  1. By przygotować kutię, pochodzącą z dawnych południowo-wschodnich kresów Polski, należy mak sparzyć wrzątkiem, odsączyć i zmielić, najlepiej dwukrotnie. Potem trzeba go utrzeć z miodem, oczywiście w misce zwanej makutrą. Następnie mak mieszamy z ugotowaną na miękko (ale nie sklejoną) pszenicą, dodając pokrojone bakalie, w tym daktyle i figi, a także orzechy. Kto chce potrawę wzbogacić smakowo słodką śmietanką, musi liczyć się z tym, że deser nie będzie się nadawać do zbyt długiego przechowywania.
  2. Mak na łamańce przygotowuje się niemal tak jak na kutię. Niektórzy do makowo-miodowo-bakaliowej masy dodają roztopione masło. W masę makową wbija się owe łamańce, czyli rodzaj kruchych ciasteczek (składniki na kruche ciasto to: mąka, cukier puder, schłodzone masło, żółtka).
  3. Wielkopolskie, popularne zresztą też w innych regionach kraju, kluski z makiem to z kolei masa makowa zmieszana z domowymi kluskami z makaronowego ciasta, ugotowanymi tak, jak gotuje się makaron. Niektóre przepisy sugerują lekkie podsmażenie masy makowej na maśle.
  4. Do śląskich makówek zamiast kruchych ciasteczek czy klusek używa się pokrajanej na kromki bułki lub chałki. Masę z maku, ugotowanego w mleku, zmieszanego w takcie gotowania z miodem, bakaliami i orzechami, przekłada się, warstwowo, bułką. Kromki zwykle dodatkowo moczy się w mleku. Deser należy schłodzić przed podaniem.

Marysieńka na makowcu

Królem makowych deserów świątecznych jest oczywiście zawijany makowiec, czyli strucla makowa. Przysmak ma długą historię. Ponoć w 1681 roku piekarz króla Jana III Sobieskiego upiekł olbrzymią struclę z wizerunkiem królowej Marysieńki. Został za to sowicie wynagrodzony.

A oto dwa przepisy ze starych (XX-wiecznych) poradników kulinarnych.

Pierwszy pochodzi z „Dobrej kuchni” pod red. Marii Szczygłowej.
Składniki ciasta:

  • 1 kg mąki,
  • 2 szklanki mleka,
  • 5 żółtek i 2 całe jaja,
  • 25 dag cukru,
  • 20 dag masła,
  • pół laski wanilii lub cukier wanilinowy,
  • skórka otarta z cytryny,
  • szczypta soli.

Nadzienie: 50 dag maku, 30 dag cukru, 2 białka, 6 dag masła, pół laski wanilii, skórka pomarańczowa.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Wyrobić ciasto drożdżowe. Mak opłukać, wsypać do wrzącej wody, zagotować i odstawić na pół godziny. Potem odsączyć i trzykrotnie zmielić. Utrzeć z cukrem. Dodać stopione masło, wanilię, pokrajane skórki pomarańczowe i białka ubite na pianę. Delikatnie wymieszać. Wyrośnięte ciasto cienko rozwałkować. Rozsmarować na nim masę makową. Zwinąć w rulon, odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte strucle posmarować roztrzepanym jajkiem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 45 minut. Żeby strucle się nie zdeformowały, można piec je zawinięte w papier do pieczenia.

Drugi przepis opatrzony jest zapewnieniem, że „zawsze się udaje”.
Przygotowanie nadzienia. Pół kg maku zalewamy zimną wodą tak, żeby sięgała centymetr nad powierzchnię maku. Gotujemy, a gdy zacznie wrzeć, odstawiamy pod przykryciem na 8-10 godzin. Potem mak dwukrotnie mielimy wraz z kilkoma herbatnikami. Mieszamy z jajkiem, szklanką cukru i 2 łyżkami miodu, dodając orzechy, migdały, rodzynki.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Przygotowanie ciasta. Składniki: 1 kg mąki tortowej, 12 dag drożdży, ¾ kostki rozpuszczonego i ostudzonego masła, 2 całe jajka i 2 żółtka, ¾ szklanki cukru, szczypta soli, ewentualnie aromat. Ciasto wyrobić, dodając, jeśli jest za gęste, trochę ciepłego mleka. Ostawić do wyrośnięcia. Podzielić na 4 części, rozwałkować je na cienkie placki. Placki posmarować masą makową (warstwa powinna mieć ok. 1 cm grubości) i zwinąć. Makowce owinąć papierem do pieczenia i włożyć do nagrzanego piekarnika. Upieczone strucle polukrować.

Wigilijna zupa grzybowa: przepis

Na postnej polskiej kolacji wigilijnej grzybów zabraknąć nie może. Stanowią one jedną z czterech grup produktów, które zgodnie z tradycją muszą zostać podane podczas tego wyjątkowego posiłku. To dary wody - ryby, ziemi - mąka, sadu - owoce i lasu - grzyby. Warto dodać, że te ostatnie w wielu kulturach były ważnym elementem obrzędów magicznych. Wierzono, że umożliwiają one nawiązywanie kontaktów ze światem zmarłych. Podczas wieczerzy wigilijnej potrawy z grzybami miały zapewnić szczęście oraz dostatek. Dziś wiemy, że grzyby oprócz wody składają się głównie z białek. Dlatego czasami nazywa się grzyby leśnym mięsem.

Polecamy

Zupa grzybowa Maćka Kuronia PRZEPIS

Maciej Kuroń, syn słynnego opozycjonisty Jacka Kuronia, dał się poznać jako świetny dziennikarz, autor książek i programów kulinarnych i wielki miłośnik kuchni. Święta Bożego Narodzenia zawsze traktował z ogromną estymą. W domu w Izabelinie pod Warszawą zbudował ogromną spiżarnię, gdzie przez całe lato przygotowywał przetwory, które potem będzie można wykorzystać do świątecznych dań. Celebrował święta z całą rodziną przy bogato zastawionym stole.

Maciej Kuroń zmarł nagle 25 grudnia 2008 roku. Miał wtedy dopiero 48 lat. Zostawił po sobie m.in. książkę pt. "Kuchnia polska. Kuchnia Rzeczypospolitej wielu narodów", która do dziś dla fanów gotowania jest najważniejszym przewodnikiem.


Składniki:

  • 2 l intensywnego wywaru warzywnego
  • 10 dag suszonych grzybów (najlepiej prawdziwków)
  • 1 cebula
  • 1-2 łyżki masła
  • 1 kopiasta łyżka mąki
  • ew. śmietana kwaśna do zabielenia
  • natka
  • dodatki: paszteciki, pierożki, grzanki, łazanki, domowy makaron


Wykonanie:

Grzyby namoczyć w części wywaru. Po dwóch godzinach ugotować. Osączyć i pokroić w drobne paseczki lub zmiksować. Na patelni rozpuścić masło, obsmażyć grzyby, dodać cebulę pokrojoną w drobną kostkę i jeszcze chwilę smażyć. Do masy grzybowo-cebulowej dodać mąkę. Całość zrumienić i rozprowadzić zimnym wywarem. Połączyć grzyby, wywar warzywny i wywar pozostały po gotowaniu grzybów. Całość gotować ok. 15 minut. Doprawić i ew. zabielić śmietaną.

Pierogi wigilijne: jak zrobić?

Jakie potrawy powinny się znaleźć na wigilijnym stole? Wszystko zależy od upodobań i regionu. Są jednak cztery zasady przygotowania wigilijnych dań. Musi być coś z sadu, coś z wody, coś z pola i coś z lasu. I tak z sadu są np. jabłka i inne owoce, z pola - kapusta, groch, mak, z wody - ryby, a z lasu - grzyby. Takiej zasadzie hołduje się na polskich ziemiach od co najmniej dwustu lat.

Polecamy

Pierogi z kapustą i grzybami wpisują się ponadto idealnie w postny charakter wigilijnej wieczerzy. A sam ich farsz należy do bardzo smacznych i zdrowych.

Pierogi na Wigilię: dlaczego kapusta i grzyby?

Nasi przodkowie wierzyli, że kapusta kiszona chroniła ich od złego i przyciągała dostatek. Przypisywana była jej życiodajna siła, dzięki której przyroda budziła się na wiosnę. I nic dziwnego, bo dziś wiadomo, że jest zdrowa. Witaminy C w niej tyle, co w cytrynie. Komplet niezbędnych dla zdrowia witamin z grupy B, witaminy A, trochę witamin E, K i rutyny. W dodatku jest niskokaloryczna (40 kcal).

A grzyby? Te w wielu kulturach były ważnym elementem obrzędów magicznych. Wierzono, że umożliwiają one nawiązywanie kontaktów ze światem zmarłych. Podczas wieczerzy wigilijnej potrawy z grzybami miały zapewnić szczęście oraz dostatek. Dziś wiemy, że grzyby oprócz wody składają się głównie z białek.

Pierogi z kapustą i grzybami - przepis Ani Starmach

A jak swoje pierogi robią znani i lubiani kucharze? Mamy przepis na ten wigilijny specjał od Anny Starmach i Karola Okrasy. Może warto skorzystać z ich patentów.

Składniki ciasto:
• 2 szklanki mąki pszennej
• 150 ml ciepłej wody
• szczypta soli

Składniki farsz:
• 300 g kiszonej kapusty
• 80 g suszonych grzybów
• 250 ml ciepłej wody
• 1 cebula
• 1 łyżka oleju
• liść laurowy
• ziele angielskie
• sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Grzyby zalej ciepłą wodą i odstaw do namoczenia na całą noc. Rano je odcedź (nie wylewaj wody), a następnie pokrój je na drobne części.
  2. Posiekaj kapustę oraz cebulę.
  3. Podsmaż na oleju posiekaną cebulę, a następnie dodaj do niej kapustę, grzyby, przyprawy i wodę spod grzybów. Całość duś na małym ogniu pod przykryciem przez około godzinę.
  4. W misce wymieszaj wszystkie składniki na ciasto, wyrabiaj krótko, a następnie cienko rozwałkuj. Wytnij kółka np. za pomocą szklanki.
  5. Na środku każdego pieroga połóż łyżkę farszu. Starannie je zlep, a następnie gotuj przez kilka minut we wrzątku.

**

Pierogi z kapustą i grzybami: idealne pierogi według Karola Okrasy**

Składniki:

500 g mąki
• 100 g masła
• 100-150 ml mleka
• sól
• 200 g kiszonej kapusty, wrzuconej do ciepłej wody, obgotowanej, odcedzonej i posiekanej
• 1 cebula pokrojona w drobną kostkę
• biały pieprz
• 50 g suszonych podgrzybków, namoczonych, ugotowanych i posiekanych
• niewielka ilość oleju rzepakowego
• szczypta majeranku
• niewielka ilość oleju słonecznikowego
• 1 rozmącone jajko lub niewielka ilość wody do lepienia pierogów

Sposób przygotowania:

  1. Przed przystąpieniem do gotowania suszone grzyby bardzo dokładnie myjemy, moczymy w letniej wodzie przez mniej więcej 20 minut. Następnie gotujemy je do miękkości (ok. 30 minut) w wodzie, w której się moczyły.
  2. Surową, delikatnie odciśniętą z soku kiszoną kapustę przekładamy do garnka z ciepłą wodą i gotujemy pod przykryciem przez mniej więcej 8 minut (kapusta powinna być na wpół ugotowana). Odcedzamy, siekamy.
  3. Do garnka wlewamy mleko, dodajemy masło, zagotowujemy. Do miski miksera wsypujemy mąkę, dodajemy gorące mleko z masłem i odrobiną soli. Wyrabiamy ciasto. Następnie wyciągamy je na blat i ponownie wyrabiamy, ale tym razem ręcznie. Wkładamy je do lodówki na 10 minut.
  4. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju rzepakowego, wrzucamy pokrojoną cebulę. Mieszamy. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy posiekane grzyby i mieszając, podduszamy wszystko na patelni. Całość doprawiamy solą i mielonym białym pieprzem. Mieszamy. Do grzybów dodajemy obgotowaną kapustę i szczyptę suszonego majeranku. Następnie studzimy farsz.
  5. Ciasto, które powinno mieć jednolitą i gładką konsystencję, dzielimy na 3 części. Pierwszą część ciasta bardzo cienko rozwałkowujemy (na grubość około 2 mm). Za pomocą kieliszka do wina wycinamy z ciasta koła. Za pomocą łyżeczki nakładamy farsz (farsz musi być ostudzony, nie wolno nakładać ciepłego farszu na ciasto) i formujemy pierogi.
  6. Pierogi lepimy aż do wyczerpania całego ciasta i farszu. Zalepiając farsz, możemy użyć rozmąconego jaja lub wody w celu lepszego zlepienia się ciasta.
  7. Ulepione pierogi wrzucamy do lekko osolonej wrzącej wody. Delikatnie mieszamy. Gotujemy mniej więcej 2 minuty od momentu wypłynięcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska