Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winnica - historia tej części Torunia (winem płynąca)

Szymon Spandowski
Tak wyglądała winnica w latach 60. Łodzie rybackie, tyczki do suszenie sieci, w głębi budynek starego młyna
Tak wyglądała winnica w latach 60. Łodzie rybackie, tyczki do suszenie sieci, w głębi budynek starego młyna archiwum
Wycieczka po Winnicy zacznie się 11 czerwca w samo południe. Zbiórka uczestników obok cmentarza benedyktynek. Już wyjaśniamy, gdzie to jest.

W ostatnich latach ubiegłego wieku w Toruniu dyskutowano nad tym, aby teren Winnicy objąć specjalną ochroną. Szkoda, że na dyskusji się skończyło, bo równie niezwykłego miejsca można było szukać ze świecą.

Jedna z najstarszych osad przedmiejskich nazwę zawdzięcza winnicom, które w średniowieczu należały m.in. do biskupów włocławskich. Kres słynnemu przed wiekami toruńskiemu zagłębiu winnemu położyło pierwsze oblężenie szwedzkie z 1629 roku, kiedy uprawy winorośli poszły z dymem i już się nie odrodziły. Gwóźdź do trumny wbiła im również zmiana klimatu, który podobnym uprawom przestał sprzyjać.

Ludzie Wisły

Winnica, zachowując starą nazwę, stała się zakątkiem ludzi Wisły: rybaków, szkutników, flisaków, piaskarzy. Wielu z nich mieszkało w chatach zbudowanych z drewna pochodzącego z rozebranych barek.

Polecamy: Gwara toruńska. Czy znasz znaczenie tych słów? [TEST]

Warto dodać, że słynny przedwojenny film Aleksandra Forda „Ludzie Wisły” z Iną Benitą, Stanisławą Wysocką i Jerzym Pichelskim w rolach głównych powstał na podstawie książki Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego, której akcja rozgrywa się głównie na toruńskiej Winnicy.

Niepowtarzalny klimat tego miejsca utrzymał się praktycznie do pierwszych lat obecnego stulecia, kiedy Winnica stała się wielkim placem budowy. Krajobraz zdominowały bloki, jednak w ich cieniu nadal można jeszcze odnaleźć ducha dawnej Winnicy.

Zapraszamy w niedzielę

Na poszukiwania zapraszamy w niedzielę, 11 czerwca. Zwiedzanie rozpocznie się w samo południe.

Zobacz też

Przedszkole na Winnicy powstało w latach 80. XIX wieku, w każdym razie wtedy pojawiła się w toruńskiej prasie informacja o jego budowie. Znajdowało się w budynku z pruskiego muru, który - jak wiele takich budowli w mieście zabytków - najpierw został doprowadzony do ruiny, a później spalił się w tajemniczych okolicznościach. Jego ruiny zniknęły ostatecznie kilka lat temu.Zdjęcie zostało wykonane na początku drugiej połowy ubiegłego wieku.

Winnica sprzed lat

- W planach wycieczki mamy między innymi wizytę na wspaniałym tarasie widokowym pensjonatu „Winnica” - mówi toruńska przewodniczka Anna Lamers, spiritus movens całego przedsięwzięcia.

Osoby zainteresowane powinny się zgromadzić przy cmentarzu benedyktynek. Gdzie to jest?

„Jak dowodzi Boża Męka stojąca na środku tego placu, był to już kiedyś cmentarz parafialny, lecz od mniej więcej 80 lat na cmentarzu tym nie chowano”.

Czytaj też: Jesteś w ciąży i poszłaś na zwolnienie? Tak ZUS może Cię kontrolować!

Tak opisywała to miejsce „Gazeta Toruńska” w 1912 roku. Po świętej figurze dziś nie ma już śladu, a o cmentarzu pamiętają tylko nieliczni, lepiej więc będzie, jeżeli w niedzielę, 11 czerwca tuż przed godziną 12 pojawią się Państwo na rogu ulicy Winnica i Szosy Lubickiej, na wysokości jej skrzyżowania z ulicą Waryńskiego.

Cudowna i niedostępna

Czy wspominaliśmy już o tym, że toruńska Winnica była miejscem cudownym? Była i to dosłownie!

Na początku XIX wieku powołano specjalną komisję lekarską, która miała zbadać doniesienia o uzdrawiających właściwościach wody z młynówki wprawiającej w ruch koło wiekowego młyna. Jego budynek stoi do dziś i w niedzielę na pewno będzie można dowiedzieć się o nim wielu ciekawych rzeczy.

Zobacz też

Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje, po wycieczce będzie więc można odpocząć podczas pierwszego i zapewne ostatniego święta Winnicy II. Organizatorzy zapraszają m.in. na grilla oraz na wybory najpiękniejszego i najsymatyczniejszego kundelka.

Przygotowali również sporo innych atrakcji. Głównym punktem świętującej Winnicy mają być okolice pompy na wysokości posesji nr 45.

Zapraszamy!

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska