Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witamy w drogiej strefie

Joanna Pociżnicka
Już w poniedziałek czekają nas zmiany w strefie płatnego parkowania w Toruniu. Gdzie zapłacimy więcej? Które ulice trafią do droższej strefy? Kto może kupić abonament? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Już w poniedziałek czekają nas zmiany w strefie płatnego parkowania w Toruniu. Gdzie zapłacimy więcej? Które ulice trafią do droższej strefy? Kto może kupić abonament? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

<!** Image 3 align=none alt="Image 183863" >Zapowiadane przez Miejski Zarząd Dróg zmiany wchodzą w życie. Jak poruszać się w nowej strefie? Na początek warto obejrzeć mapę ulic, które od nowego tygodnia staną się „droższe” i trafią do podstrefy „A”. W ten sposób podstrefa „A” zwiększy się odpowiednio o 327 miejsc postojowych.<!** reklama>

Strefa się rozrasta

Do tej pory wszyscy parkujący na Bulwarze Filadelfijskim, ulicy Uniwersyteckiej, Gregorkiewicza czy Dąbrowskiego płacili za godzinę parkingu 1,30 złotego, ponieważ te ulice znajdowały się w podstrefie „B”.

Teraz podstrefa „A” znacząco się rozszerzyła i objęła swoim zasięgiem: Bulwar Filadelfijski, Ślimak Getyński, al. Jana Pawła II, Wały Gen. Sikorskiego, Uniwersytecką, Dąbrowskiego, Gregorkiewicza (od pl. św. Katarzyny do Wałów gen. Sikorskiego), pl. św. Katarzyny, Warszawską, a także ulice bezpośrednio sąsiadujące z parkingami na pl. św. Katarzyny oraz parkingiem podziemnym IV LO przy ul. Poniatowskiego 11. Za każdą godzinę postoju w tym obszarze zapłacimy 3 złote.

<!** Image 5 align=none alt="Image 183863" sub="Od 16 stycznia zapłacimy więcej za parkowanie m.in. przy ul. Uniwersyteckiej, gdyż będzie to już podstrefa „A” /Fot.: Grzegorz Olkowski">Wzrasta również opłata za godzinę parkingową w podstrefie „B” z 1,30 zł na 1,50 zł. Teren tej podstrefy obejmuje m.in. ulicę Chopina, Mickiewicza, Aleję 500-lecia, Tujakowskiego, Piastowską, Jagiellończyka czy pl. 18-go stycznia.

Ulgowe abonamenty tylko w „B”

Od poniedziałku na posiadaczy abonamentów czekają także zmiany w zasadach kupna abonamentów. Wszyscy kierowcy, którzy do tej pory kupowali abonament ulgowy w podstrefie „A”, będą musieli zadowolić się abonamentem w cenie regularnej lub abonamentem z ulgą, ale tylko w mniej obłożonej podstrefie „B”. Abonamenty ulgowe w podstrefie „A” zostaną zlikwidowane.

<!** Image 6 align=none alt="Image 183868" >Zmienią się również zasady wydawania abonamentów specjalnych dla osób niepełnosprawnych. Od 16 stycznia abonament dla osób niepełnosprawnych będą mogli kupić jedynie właściciele pojazdów, którzy posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ruchowej z kodem przyczyny niepełnosprawności 0-5R (upośledzenia narządów ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne), wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Zmienią się także zasady zakupu abonamentów dla przedsiębiorców pracujących lub prowadzących swój biznes na starówce.

Przedsiębiorcy zapłacą więcej

Do tej pory mogli kupić jeden abonament ulgowy w podstrefie „A”. Teraz będą uprawnieni do zakupu jednego abonamentu, ale w podstrefie „B” za 75 złotych (a nie za 150 zł). Jeżeli będą chcieli, mogą kupić abonament w podstrefie „A” w cenie 300 złotych za miesiąc. Bez zmian pozostają natomiast abonamnety dla mieszkańców, którzy nadal mogą parkować przy swoich domach.

Miejski Zarząd Dróg idzie również na wojnę z niepłacącymi za bilety parkingowe. W poprzednim systemie osoba, która zapłaciła za mało za postój, mogła uregulować różnicę bez żadnych konsekwencji. Przykładowo, kupowała bilet na pół godziny, a parkowała 6 godzin. W takim wypadku wystarczyło w kasie dopłacić różnicę.

Teraz nie będzie to możliwe i kierowcom będzie naliczana opłata dodatkowa w wysokości 30 złotych, a kierowcy, kórzy nie zapłacą w ciągu pięciu dni, będą musieli uiścić opłatę w wysokości 50 złotych. Parkujący nie będą również mogli dopłacić w kasie brakującej opłaty w przypadku przekroczenia opłaconego wcześniej czasu.

Według urzędników, dzięki takim obostrzeniom zmniejszy się liczba kierowców, którzy próbują parkować „na dziko”.

Wzrost cen biletów parkingowych ma natomiast zmusić kierowców do krótkich postojów i zwiększyć tzw. rotację miejsc.

Ze starówki na parking

Rozszerzenie podstrefy „A” ma z kolei zmienić nawyki kierowców i skłonić ich, by zamiast starówki wybierali parkingi podziemne, co wpłynie na zwiększenie liczby wolnych miejsc na Starym Mieście. Kierowcy mają do dyspozycji trzy parkingi podziemne w obszarze Strefy Płatnego Parkowania: przy CSW, na pl. św. Katarzyny oraz przy IV LO. Z obliczeń Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu wynika, że spośród 1268 miejsc do parkowania, zaledwie 650 miejsc podlega faktycznie parkowaniu rotacyjnemu.

Teraz ma się to zmienić. To okaże się w ciągu kilku tygodni funkcjonowania nowego układu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska