Mieszkańcy Torunia szczepieni będą w 19 placówkach opieki medycznej, które przystąpiły do Narodowego Programu Szczepień (ich adresy podawaliśmy, można je znaleźć też na stronie miejskiej www.torun.pl).
Zobacz wideo: Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?
Jak przychodnie przygotowują się do szczepień?
Od poniedziałku odpowiedzialni za organizację akcji w poszczególnych placówkach przechodzą internetowe szkolenia.
- Dzisiaj odbyło się drugie szkolenie, jutro przejdziemy kolejne - mówi Karolina Wielgosz, specjalistka do spraw marketingu Lecznic „Citomed”. - Już przygotowaliśmy gabinety, w których odbywać się będą szczepienia. Mamy dość liczną kadrę, możemy zaszczepić sporą grupę pacjentów, jednak wiele zależy od tego, ile dawek szczepionki otrzymamy.
Miejska Przychodnia Specjalistyczna z ul. Uniwersyteckiej swój udział w Narodowym Programie Szczepień rozpocznie wyjazdowo, szczepiąc pensjonariuszy i pracowników Domu Opieki przy ul. Chopina.
Czytaj także
- Ponieważ w pierwszej turze dostaniemy co najmniej 90 dawek szczepionki, to zgodnie z wytycznymi te, które zostaną po szczepieniach w DPS, mamy rozdysponować wśród naszych jeszcze niezaszczepionych pracowników. Potem przyjdzie kolej na pacjentów 80+ - informuje dyrektorka MPS Lidia Jaskulska-Grzechowiak.
Jak przypomina szefowa MPS, placówek, które zgłosiły się do Narodowego Programu Szczepień, nie dotyczy rejonizacja. Od piątku seniorzy w wieku powyżej 80 lat mogą rejestrować się na szczepienie w dowolnie wybranej z listy placówce.
- Nasza przychodnia będzie zamawiała szczepionki co czwartek, dostawy mają docierać w poniedziałki. Rejestrować będziemy adekwatnie do liczby przydzielanych dawek. Szczegółowe informacje o przebiegu akcji podamy na naszej stronie internetowej, a z naszymi pacjentami będziemy się kontaktować bezpośrednio - mówi dyr. Jaskulska-Grzechowiak.
Ile czasu należy zarezerwować sobie na szczepienie?
- Z naszych doświadczeń ze szczepień przeciw grypie wynika, że jednemu pacjentowi trzeba poświęcić, wraz ze wstępnym badaniem, około 10 minut. Przy czym pacjenci pozostaną jeszcze 15 minut w przychodni, żebyśmy mogli sprawdzić, jaka jest ich reakcja na szczepionkę. Rejestrować będziemy na takie godziny, by nie tworzyła się kolejka - zapowiada Lidia Jaskulska-Grzechowiak.
Czytaj także
Na kilka sposobów
Od 15 stycznia na szczepienia przeciw COVID-19 rejestrować się mogą osoby, które skończyły 80 lat, a od 22 stycznia w wieku 70-80 lat. Jak? Na jeden z kilku sposobów.
1. Dzwonimy na całodobową, bezpłatną infolinię 989. Seniora może w tym wyręczyć ktoś z rodziny. Do zapisu wystarczą numer PESEL i numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji wybiera się dogodny termin i miejsce szczepienia. Potwierdzenie umówienia wizyty nadejdzie SMS-owo.
2. Kto chce zaszczepić się w konkretnej przychodni, powinien skontaktować się bezpośrednio z nią. Gdyby nie było tam dogodnego terminu, dzwonimy pod numer 989. Konsultanci pomogą znaleźć inny punkt szczepień.
3. Kto ma elektroniczny Profil Zaufany, może zarejestrować się poprzez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w najbliższych punktach szczepień. Jeśli żaden nie będzie odpowiedni, skorzystajmy z wyszukiwarki wskazując dogodną datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji przyjdzie SMS-owe potwierdzenie. Przypomnienie o szczepieniu nadejdzie też dzień przed zaplanowanym terminem.
4. Pacjenci, którzy mają problem z dotarciem do punktu szczepień, mogą skorzystać z mobilnego zespołu szczepiącego. O tym, które punkty szczepień w okolicy dysponują zespołami wyjazdowymi, dowiemy się, dzwoniąc na infolinię 989.