MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włącz kalkulator zużycia prądu i sprawdź, które urządzenia kosztują cię najwięcej. To domowe sprzęty, które pożerają pieniądze. Masz je!

PN
Masz za wysokie rachunki za prąd? Sprawdź, które z urządzeń i sprzętów obierają go najwięcej i WYŁĄCZ!
Masz za wysokie rachunki za prąd? Sprawdź, które z urządzeń i sprzętów obierają go najwięcej i WYŁĄCZ! 123rf
Te urządzenia zużywają najwięcej prądu, nawet jeśli z nich nie korzystasz. Chcesz się obronić przed wysokimi rachunkami i nie przekroczyć 2000 kWh? Sprawdź listę urządzeń, które są pożeraczami prądu i kradną go bez twojej wiedzy. Te sprzęty i urządzenia kosztują cię kilkaset złotych rocznie! Tak obliczysz roczne zużycie prądu. Metoda jest prosta.

Spis treści

Klasy energetyczne. Co musisz wiedzieć?

Klasa energetyczna to po prostu wskaźnik zużycia prądu przez konkretne urządzenie. Jego skala dostosowana jest do wymogów, które zatwierdzono w Unii Europejskiej. Przedstawiona jest w formie kolorowej skali od koloru zielonego do czerwonego, a każdemu z nich odpowiada konkretna litera.

Klasę efektywności energetyczne odczytamy łatwo, bo z prawego boku skali prezentuje ją czarny wskaźnik opatrzony literą. Zawsze jest umiejscowiony na wysokości odpowiedniej klasy.

Klasa energetyczna dotyczy części urządzeń. Ustalono je dla telewizorów, monitorów, pralek, pralkosuszarek, zmywarek, chłodziarek, zamrażarek oraz oświetlenia.

Jak zaoszczędzić na prądzie?

Przede wszystkim kupuj urządzenia, które prądu zużywają najmniej (na skali będą zielone). Jeśli ich ceny przekraczają twój budżet, wybieraj kolejne kolory na skali.

Zwróć uwagę też na moc sprzętu (ta wartość podawana jest w Watach - symbol W). Im wyższa, tym większe jest zużycie energii.

Te sprzęty zużywają najwięcej energii

Sprawdź średnie roczne zużycie oraz koszty dla poszczególnych sprzętów domowych:

Masz za wysokie rachunki za prąd? Sprawdź, które z urządzeń i sprzętów obierają go najwięcej i WYŁĄCZ!

Włącz kalkulator zużycia prądu i sprawdź, które urządzenia k...

Czy wyłączone urządzenia pobierają prąd?

Wyłączenie telewizora, komputera czy na przykład ładowarki do smartfona wcale nie sprawia, że te urządzenia przestają pobierać prąd. Zostawienie ich w trybie gotowości (stand-by) wprawdzie eliminuje duże zużycie prądu, ale okazuje się, że nasz telewizor lub laptop nadal mają apetyt na energię.

Jeśli to możliwe - odłączajcie te urządzenia, wyciągając kabel z gniazdka, gdy z nich nie korzystacie. Dobrą opcją, bo wygodną, jest także kupienie przedłużacza z zamontowanym na nim wyłączniku.

W tych godzinach prąd jest najtańszy

  • Taryfa G11 - stała cena prądu niezależnie od godzin użytkowania. Taryfa jest zalecana dla niewielkich mieszkań i domów. Sprawdza się u osób, którym zależy na łatwej kontroli zużycia energii elektrycznej.
  • Taryfa G12 (tzw. taryfa nocna) - prąd jest tańszy w określonych godzinach dnia i nocy. Taryfa ta jest korzystna szczególnie dla osób, które pracują do późna lub po prostu prowadzą raczej nocny tryb życia.
  • Taryfa G12w (tzw. taryfa weekendowa) - niższa cena prądu w weekendy, dni wolne od pracy, a także w nocy i w konkretnych godzinach - 13:00-15:00 i 22:00-6:00.
  • Taryfa G13 (tzw. oszczędny plus) - taryfa trójfazowa, która dzieli dobę na trzy zasadnicze strefy; z niższych cen prądu można skorzystać np. od 1 kwietnia do 30 września od poniedziałku do piątku - 13.00-19.00 i 22.00-7.00, od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do piątku - 13.00-16.00 i 21.00-7.00; w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Jak obliczyć zużycie prądu dla konkretnego urządzenia?

Przede wszystkim sprawdź moc urządzenia (będzie podana w watach - W) i średni dzienny czas pracy. Sprawdź swoją taryfę oraz cenę 1 kwh (0,81 zł/kW).

Mając te dane, wystarczy je zsumować. Moc mnożymy przez czas i dzielimy przez tysiąc. Tak uzyskany wynik mnożymy przez cenę 1kWh. Sprawdźmy to na przykładzie:

  • 55-calowy telewizor (140 Watów) używany jest 6 godzin dziennie. Za prąd płacimy stawkę w wysokości 0,81 zł/kW.
  • Mnożymy 140W x 6h, a uzyskaną sumę dzielimy przez 1000 = 0,84 kWh,
  • Tak uzyskany wynik mnożymy przez cenę prądu - 0,84 kWh x 0,81 zł/kW.

Dziennie za prąd zużywany przez telewizor zapłacimy 0,68 zł. Co w ciągu roku da sumę 248,35 zł.

Ile zapłacisz za kilowatogodzinę w 2023 roku?

Stawki są różne w zależności od operatora. My sprawdziliśmy najpopularniejszą taryfę G11 (Energa). Tu musimy pamiętać o rozróżnieniu dwóch stawek. Ta jest niższa, jeśli w ciągu roku zużyjemy do 2 tysięcy kilowatogodzin i rośnie, gdy przekroczymy tę granicę. I zapłacimy tak:

  • do 2000 kwH 0,81 zł/kWh,
  • powyżej 2000 kwH - 1,32 zł/kWh.

Podwyżką stawki za kilowatogodzinę ponad limit zostanie objęte zużycie przekraczające granicę 2 tysięcy kwH.

Limity rocznego zużycia prądu będą wyższe, gdy masz kartę dużej rodzin lub jesteście seniorami, który wychowali co najmniej troje dzieci (limit wzrasta do 3000 kWh rocznie). Więcej prądu zużyć mogą też osoby z niepełnosprawnościami (do 2600 kWh).

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska