Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze miasta i ościennych gmin będą rozmawiać na temat komunikacji

Karol Piernicki
Miasto ustala stawkę, jaką gminy muszą zapłacić za to, aby do ich miejscowości dojeżdżały autobusy komunikacji miejskiej. Z tego przywileju korzystają gminy Grudziądz i Rogóźno.

Miasto ustala stawkę, jaką gminy muszą zapłacić za to, aby do ich miejscowości dojeżdżały autobusy komunikacji miejskiej. Z tego przywileju korzystają gminy Grudziądz i Rogóźno.

Dwanaście autobusów komunikacji miejskiej kursuje właśnie do tych gmin. Dla mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy nie posiadają samochodów, autobus to często jedyny środek transportu do centrum miasta.

- Do szkoły jeżdżę przeważnie autobusem - Marcin Baduszewski, uczeń technikum z Rudy. - Nie ma problemów z dopasowaniem godzin, bo rozkłady mi pasują. Czasem, jak szybciej kończę lekcje, to trzeba się trochę pokręcić po mieście, ale czas szybko mija.

Do zapłaty przewoźnikowi dorzucają się miastu władze gmin Grudziądz i Rogóźno. Ci pierwsi w bieżącym roku zapłacą 350 tysięcy złotych, a drudzy 60 tysięcy. Wysokość dopłat ustalana jest na podstawie przeprowadzanej przez ratusz analizy ekonomiczno-finansowej.

- Zasady współpracy określane są zapisami w ustawach i rozporządzeniach - tłumaczy Teresa Kleczewska, naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego. - Mieszkańcy gmin wnoszą opłaty za korzystanie z komunikacji miejskiej, ale - jak wynika z analiz - wpływy z biletów nie pokrywają wszystkich ponoszonych kosztów.

W przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania władz gminy Grudziądz i miasta. Być może od nowego roku zmianie ulegnie forma współpracy.

- Dla mnie bardzo duże znaczenie, oprócz komfortu przejazdu i jakości usług, ma cena, jaką trzeba będzie zapłacić za wozokilometr - podkreśla Jan Tesmer, wójt gminy Grudziądz. - Jeśli miasto nie podniesie drastycznie kwoty dopłaty, będzie tak, jak dotychczas. Chcemy też, aby było taniej. Chodzi o to, aby w porozumieniu z miastem, zapewnić komunikację naszym mieszkańcom przewoźnikiem wyłonionym w wewnętrznym przetargu. Wtedy to my bylibyśmy organizatorami przewozów.

Raczej nie ma szans, aby w kolejnych latach więcej autobusów miejskiej komunikacji pojechało do Rogóźna.

- Czarno to widzę - nie ukrywa Henryk Szpringiel, wójt gminy Rogóźno. - Niestety, gminy są teraz w takim położeniu, że nie mamy już więcej pieniędzy na ten cel. 60 tysięcy, które płacimy teraz, to jest maksimum. Jeśli zwiększy się kwota dofinansowania, będziemy musieli ciąć kursy.

Gminę Grudziądz obsługiwana jest przez dziewięć linii, które w miesiącu średnio przejeżdżają prawie 18 tysięcy kilometrów. Do gminy Rogóźno kursują autobusy linii nr 3,5 i 7, które miesięcznie pokonują blisko 6,5 tysięcy kilometrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska