Władze Torunia zamierzają zmienić zasady przyznawania lokali gminnych. Kto na tym zyska?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Listopadowa sesja Rady Miasta będzie kolejnym posiedzeniem zdalnym
Listopadowa sesja Rady Miasta będzie kolejnym posiedzeniem zdalnym Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
Jeśli w przyszłym tygodniu radni przyjmą proponowane przez prezydenta zmiany, progi dochodowe jakie są brane pod uwagę przy przyznawaniu gminnych lokali mieszkalnych oraz lokali socjalnych, pójdą w górę.

Zmienią się zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Będą one dotyczyły m.in. kryteriów dochodowych, jakie będą musiały spełniać osoby ubiegające się o gminne lokum.

Polecamy

Do tej pory posługiwaliśmy się odniesieniem do najniższej emerytury, teraz proponujemy, aby odnosić się do najniższego wynagrodzenia - powiedział podczas czwartkowej wideokonferencji prezydent Michał Zaleski. - Proponujemy podniesienie kwoty bazowej, której przekroczenie uniemożliwia ubieganie się o lokal mieszkalny od gminy. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego ma to być 2080 złotych na osobę brutto, w przypadku gospodarstwa wieloosobowego 1500 złotych na osobę brutto.

Jeżeli w wieloosobowej rodzinie będzie się znajdowała osoba niepełnosprawna, granica ta będzie wynosiła 1950 zł brt. Wszystkie stawki dotyczą rzecz jasna dochodów miesięcznych.

Podobnie wzrosną progi dochodowe w przypadku osób ubiegających się o lokale socjalne. Tu pojawi się też istotna zmiana dotycząca zasad ich przyznawania. Jeżeli radni przyjmą w przyszłym tygodniu proponowaną uchwałę, osoby czekające na lokal socjalny będą otrzymywały od miasta tylko jedną propozycję. Jeżeli proponowanego lokalu nie przyjmą, kolejnej propozycji nie dostaną.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

Transmitowane w internecie listopadowe posiedzenie Rady Miasta powinni także śledzić przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokale od gminy, a teraz, z powodu pandemii trudno im związać koniec z końcem.

Proponuję uchwałę, która umożliwi obniżenie czynszu jako pomocy udzielonej najemcy w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia, w sytuacji, gdy ktoś kto wynajmuje lokal zaprzestał prowadzenia działalności - powiedział prezydent Zaleski.

Jeżeli przepis wejdzie w życie, z takiej pomocy będą również mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykażą, że w tym czasie, z powodu wprowadzenia ograniczeń przychody spadły o co najmniej 50 procent. Z podobnych rozwiązań przedsiębiorcy korzystali już wiosną. Przychody Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zmniejszyły się z tego powodu o nieco ponad 50 tys. złotych.

19 listopada radni zajmą się również uchwałą zmniejszającą miejskie dotacje dla podmiotów prowadzących żłobki niepubliczne.

- Znacznie zwiększa się liczba miejsc w żłobkach publicznych. O ponad 70 procent wzrastają koszty ich utrzymania i to na ten cel przede wszystkim musimy zapewnić środki - powiedział Michał Zaleski. - Dotacje dla prowadzących żłobki niepubliczne to działanie fakultatywne. Proponujemy dopłatę do miejsc w żłobkach niepublicznych na przyszły rok w wysokości 350 złotych na dziecko miesięcznie.

W tej chwili wynosi ona od 400 do 500 złotych.
Sesja rozpocznie się w przyszły czwartek o godz. 10.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czy ci na zdjeciu to z rady miejskiej ???

Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie