Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Własność ich była dawniej wielka

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Luteranie byli właścicielami wielu znaczących nieruchomości w Toruniu. To efekt bogatych tradycji tego wyznania w mieście.

Luteranie byli właścicielami wielu znaczących nieruchomości w Toruniu. To efekt bogatych tradycji tego wyznania w mieście.

<!** Image 2 align=right alt="Image 111963" sub="Na zdjęciu gmach przy pl. Św. Katarzyny, który luteranie już odzyskali / Fot. Jacek Smarz">Obecna parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego należy do diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Została założona w 1921 roku i nawiązuje do tradycji polskiego luteranizmu w Toruniu, sięgających pierwszej połowy XVI wieku. Parafia mieści się przy ulicy Strumykowej 10, a kościół przy Wałach gen. Sikorskiego 14.

Starania o zwrot majątku

W 1945 roku luteranie stracili wielką część majątku, przejętego przede wszystkim przez parafie katolickie. Starania o jego odzyskanie kościół ewangelicko-augsburski rozpoczął w latach 90. Przed Komisję Regulacyjną w Warszawie trafiły sprawy kilku nieruchomości. Były trudne do rozstrzygnięcia. Wiele wyjaśniło się wraz z uzasadnieniem wyroku Sądu Najwyższego, że nie do przyjęcia jest stwierdzenie, iż Kościół Ewangelicko-Augsburski nie jest następcą prawnym Kościołów Ewangelicko-Unijnych.

<!** reklama>W ten sposób Kościół Ewangelicko-Augsburski odzyskał od władz Torunia budynek u zbiegu placu Św. Katarzyny i ulicy Szpitalnej. Tu m.in. znajduje się siedziba toruńskiego oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej.

<!** Image 3 align=right alt="Image 111963" sub="Kościół Świętego Ducha był dawniej siedzibą zboru ewangelickiego. Toruńscy luteranie domagają się za niego odszkodowania od Skarbu Państwa / Fot. Jacek Smarz">Parafia ewangelicko-augsburska chciała też odzyskać nieruchomości na Podgórzu. Wskazywała, że jest prawnym następcą właścicieli budynków zajmowanych dziś przez jezuitów przy ulicach Piekary i Różanej oraz rzymskokatolicką parafię Matki Boskiej Zwycięskiej przy ulicy Podgórnej. Także obiektu na Rynku Nowomiejskim, który był siedzibą zboru. W 1990 roku w użytkowanie wieczyste otrzymała go - w budzących do dziś kontrowersje okolicznościach - fundacja Tumult.

Budynek ekumeniczny

- Chcielibyśmy w dokumentach figurować jako właściciel tej nieruchomości, ale obiekt służyłby miastu - mówi ks. Jerzy Molin, proboszcz parafii ewangelicko-aubsburskiej w Toruniu. - Przecież to świetna sala koncertowa, zupełnie niewykorzystana. Budynek miałby charakter ekumeniczny. Co niedzielę nabożeństwo prowadziłoby inne wyznanie chrześcijańskie. Sprawa tej nieruchomości jest jednak wyjątkowo trudna.

Takie były początki

  • Początki ruchu reformacyjnego w Toruniu datują się na rok 1520, gdy w chacie na Mokrem mieli się zbierać pierwsi polscy zwolennicy nauk Marcina Lutra.
  • Oficjalnie miasto przyjęło Wyznanie Augsburskie na mocy przywileju króla Zygmunta Augusta i pierwsze publiczne nabożeństwo ewangelickie odbyło się 25 marca 1557 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska