Wnioski o 500 plus. Jakie zmiany w 2021 roku? Jak złożyć wniosek? Przeczytaj, aby nie stracić świadczenia! Poznaj zasady krok po kroku

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Wnioski o 500 plus już od poniedziałku! Jakie zmiany? Olga Gozdziewska
500 plus to świadczenie, które interesuje wszystkie rodziny posiadające potomstwo w wieku do 18 lat. W tym roku czekają nas zmiany w programie 500 plus. Wnioski można składać od 1 lutego drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia tradycyjnie - w urzędzie lub wysyłając pocztą. Jakie zaszły zmiany w programie „Rodzina 500+”? Jak złożyć wniosek? Sprawdź zasady krok po kroku!

Zmiany w programie 500 plus od 1 lutego! Do kiedy można złożyć wniosek?

Przypomnijmy: zgodnie z aktualnymi przepisami świadczenie 500+ będzie przyznawane na 12 miesięcy, licząc od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Rząd powrócił do obowiązującej tuż po wprowadzeniu programu zasady corocznego odnawiania wniosku o wypłatę.

POLECAMY WIDEO: Czy będą zmiany w 500 plus?

Warto się pośpieszyć. Spóźnialscy mogą stracić część wypłaty. Kto chce tego uniknąć, wniosek musi złożyć do końca kwietnia. Jeśli zdąży, pieniądze wpłyną na jego konto już w czerwcu, czyli w pierwszym miesiącu okresu rozliczeniowego. Kto zgłosi się z wnioskiem w maju lub czerwcu, dostanie pieniądze później, ale z wyrównaniem.

Czytaj także

Wnioski z maja rozpatrzone będą do 31 lipca, a na konto wpłynie wyrównanie za czerwiec i lipiec. Analogicznie - wnioski czerwcowe urzędnicy rozpatrzą najpóźniej do końca sierpnia, a wnioskodawca dostanie zaległe pieniądze za trzy miesiące. Tym, którzy starania o 500+ rozpoczną po czerwcu, wyrównanie nie będzie przysługiwało (wnioskodawcy z lipca świadczenie dostaną od lipca itd.).

Komu przysługuje 500 plus?

500 plus przysługuje rodzicom lub opiekunom wychowującym dziecko w wieku do 18 lat, na każde z dzieci, bez względu na dochody rodziny. 500+ nie dostanie małoletni, który jest w związku małżeńskim albo pobiera świadczenie wychowawcze na własne dziecko. Pieniądze nie przysługują też na dzieci otrzymujące świadczenie o podobnym charakterze za granicą.

Jak złożyć wniosek o 500 zł na dziecko?

Formularz wniosku można znaleźć np. na stronie ZUS – www.zus.pl. We wniosku podaje się dane wnioskodawcy:

  • PESEL,
  • imię i nazwisko,
  • stan cywilny,
  • obywatelstwo,
  • adres (chodzi nie o adres zameldowania, ale o miejsce, w którym wnioskodawca faktycznie mieszka).

Warto podać adres e-mail, na który wpłynąć ma potwierdzenie przyznania świadczenia. W formularzu wpisuje się też dane dziecka lub dzieci, dla których chcemy uzyskać świadczenie (PESEL, imię i nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo itd.). Podać trzeba ponadto numer rachunku bankowego, na który mają wpływać pieniądze.

Należy również wpisać dane dziecka lub współmałżonka przebywającego poza granicami Polski, ponieważ, jak wspomnieliśmy, ten, kto pobiera w innym kraju świadczenia na dzieci, nie ma prawa do 500+. Od 2019 roku rodzice nie muszą już dokumentować we wniosku swojej sytuacji finansowej.

Czytaj także

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Dokąd kierować wniosek o przyznanie 500+? Ci, którzy wybierają drogę internetową do wyboru mają trzy możliwości. Mogą to uczynić poprzez: Portal Informacyjno-Usługowy Empatia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, bankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Wniosek papierowy należy złożyć w urzędzie miasta (lub gminy), ośrodku pomocy społecznej albo w innej, zajmującej się tego typu świadczeniami, jednostce samorządu terytorialnego. Wniosek można zanieść osobiście lub wysłać pocztą.

O 500 plus na nowo narodzone dziecko wnioskować można przez 3 miesiące od dnia jego narodzin. Świadczenie liczone będzie od miesiąca, w którym dziecko przyszło na świat. Zatem jeśli rodzice malca urodzonego np. w czerwcu wniosek złożą w sierpniu, to dostaną pieniądze z wyrównaniem od czerwca.

Czytaj także

Bon zamiast pieniędzy z 500 plus?

„Rodzina 500+”, sztandarowy program socjalny rządów PiS, wszedł w życie w 2016 roku. Miał przyczynić się do wzrostu dzietności polskich rodzin. Początkowo comiesięczna wypłata w wysokości 500 zł przysługiwała na drugie i każde kolejne dziecko. Pieniądze na pierwsze dziecko otrzymywały jedynie rodziny o bardzo niskich dochodach. W 2019 roku programem objęto wszystkie dzieci w wieku do 18 lat, niezależnie od sytuacji materialnej ich rodzin.

W zeszłym roku w związku z pandemią koronawirusa, która mocno nadszarpnęła budżet państwa, pojawiły się wśród ekonomistów i polityków pomysły powrotu do pierwotnych założeń programu albo całkowitej rezygnacji z niego. Zastanawiano się też nad powiązaniem wypłaty świadczenia z aktywnością zawodową rodziców dziecka – premiowani mieliby być rodzice pracujący i wnoszący swój wkład do budżetu państwa. Przymierzano się również do zastąpienia pieniędzy bonem przeznaczonym na ściśle określone wydatki.

Ostatecznie jedyna zmiana, jaka weszła w życie z początkiem tego roku, dotyczy terminów składania wniosków i okresu rozliczeniowego.

600 plus zamiast 500 plus. Podwyżka świadczenia jeszcze w 20...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie