Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojenne dojrzewanie

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Prażanka Helga Hoskova-Weissova jest dziś znaną czeską malarką. Prawdopodobnie jednak po opublikowaniu wstrząsających pamiętników dla potomnych będzie głównie autorką „świadectwa dziewczynki o życiu w obozach koncentracyjnych”.

<!** Image 1 align=left alt="Image 209942" >Prażanka Helga Hoskova-Weissova jest dziś znaną czeską malarką. Prawdopodobnie jednak po opublikowaniu wstrząsających pamiętników dla potomnych będzie głównie autorką „świadectwa dziewczynki o życiu w obozach koncentracyjnych”.

Dotąd świat pamięta tragiczną relację nastoletniej Żydówki Anny Frank, która podczas hitlerowskiej okupacji Holandii ukrywała się ponad 2 lata wraz z rodziną i przyjaciółmi na zapleczu fabryki ojca. Historia Anny nie miała happy endu - dziewczynka zmarła w obozie koncentracyjnym tuż przed wyzwoleniem.

<!** reklama> Jej czeskiej rówieśnicy Heldze się udało, doświadczenia okupacyjne też je nieco różniły. Stopniowe pogarszanie losu jest też bolesnym zapisem przyspieszonego dojrzewania małej Czeszki. Na początku jej życie toczy się wśród zabaw i nauki w nietypowej jednak szkole. Żydzi są już piętnowani gwiazdami Dawida, ogranicza się ich swobody i wiadomo, że czeka ich wywózka.

Presja jest tak silna, że Helga woli nawet, żeby niepewność się skończyła - wszyscy mają nadzieję, że przyszłość w nowym miejscu nie będzie się jednak wiele różniła. W końcu w grudniu 1941 roku nakaz wyjazdu dotyczy i jej. W nowym getcie w Terezinie Heldze udaje się zostać przy matce, potem jednak trafia do sektora dziecięcego, który zapewniał śladowo lepszy byt.

Z tej chronologicznej jeszcze części pamiętnika - przekazanego wujowi, który go zamurował, zanim rodzina została wywieziona w październiku 1944 r. do Oświęcimia - najbardziej wstrząsający wydaje się karykaturalny w okrucieństwie opis przygotowywania getta na wizytację Czerwonego Krzyża...

Helga z tygodnia na tydzień hardzieje, rozumie, że tylko bezwględna wola przeżycia może uratować ją i rodzinę. Nie pamięta błahostek starego świata, tu kradnie i oszukuje - walczy o każdy oddech. W Oświęcimiu traci na zawsze kontakt z ojcem. Zanim nadejdzie wyzwolenie, wycieńczona nastolatka będzie już jednak bliska samobójstwa. Po wielu latach zdobędzie się na wstrząsającą retrospekcję...


Helga Weissowa, Dziennik Helgi, Wyd. Insignis, Kraków 2013

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska