Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo kujawsko-pomorskie ostro walczy o zaporę w Siarzewie. Resort infrastruktury zapewnia, że powstanie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Zapora w Siarzewie ma być inna niż włocławska (na zdjęciu). Nie ma tak bardzo ingerować w środowisko. Straty w przyrodzie mają zostać w najbliższej okolicy zrekompensowane
Zapora w Siarzewie ma być inna niż włocławska (na zdjęciu). Nie ma tak bardzo ingerować w środowisko. Straty w przyrodzie mają zostać w najbliższej okolicy zrekompensowane Fot. Marek Weckwerth
Ważą się losy największej inwestycji gospodarczej w naszej części kraju – budowy stopnia wodnego Siarzewo na Wiśle. W Krajowym Planie Odbudowy po pandemii nie ma jej, ale „Wody Polskie” właśnie otwierają procedurę związaną z jej budową.

Zobacz wideo: Żywność drożeje szybciej niż przewidywano.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest zaniepokojony i dlatego wysyła wspólny apel wszystkich środowisk zainteresowanych budową zapory do Prezesa Rady Ministrów.

To pokłosie poniedziałkowej konferencji online zorganizowanej przez marszałka Piotra Całbeckiego w sprawie zagospodarowania Dolnej Wisły i konsultacji społecznych Krajowego Planu Odbudowy. O zwołanie konferencji poprosił poseł Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Ardanowski: - Nie można tego zmarnować!

- Teraz bardzo zdecydowanie trzeba się upomnieć o Wisłę, bo środki unijne i projekty rządowe wchodzą w fazę wykonawczą. Nie można tego zmarnować! - zaapelował Ardanowski do uczestników konferencji, a było ich 500 (posłowie, senatorowie, samorządowcy, przedstawiciele organizacji społecznych, naukowcy).

To też może Cię zainteresować

Poseł zwrócił uwagę, że budowa stopnia wodnego Siarzewo będzie miała ogromne znaczenie dla rozwoju rolnictwa, zwłaszcza dla stepowiejących Kujaw, ale także dla nizin Ciechocińskiej, Toruńskiej i Chełmińskiej. Podobnie będzie miała znaczenie dla łagodzenia ekstremalnych zjawisk pogodowych – powodzi i susz.

Całbecki: - Dokończymy ten temat

- O zagospodarowanie Dolnej Wisły i budowę stopnia wodnego w Siarzewie zabiegamy jako samorząd województwa od 14 lat. Dokończymy ten temat! - zapewnił marszałek Piotr Całbecki. Wyliczył, że te inwestycje dadzą dodatkowe 100 tys. miejsc pracy, stanowić będą impuls dla budowy stoczni rzecznych i rozwoju gospodarczego całego regionu. Stopień wodny w Siarzewie i kolejne kaskady pozwolą na magazynowanie wody na potrzeby rolnictwa i ludności, do produkcji zielonej energii, wpłyną na rozwój turystyki wodnej.

Lepiej budować niż odbudowywać po powodziach

- Usuwanie skutków powodzi na rzekach w całej Polsce w 2010 roku kosztowało 12 miliardów złotych. Za te pieniądze można wybudować 3-4 zapory, które całkowicie wyeliminowałyby powodzie na Dolnej Wiśle – przekonywał prof. Zygmunt Babiński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, hydrolog badający Wisłę od 50 lat. - Jeśli nic nie zrobimy, rzeka poniżej zapory włocławskiej będzie się dalej degradować, dno będzie erodować, obniżać się i do 2100 roku ten proces osiągnie ujście do Bałtyku.

Za zagospodarowaniem Wisły są Pracodawcy RP i Rada Dialogu Społecznego. Jest za tym Związek Gmin Ziemi Kujawskiej z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim.

Ryszard Borowski, wójt gminy Koneck i przewodniczący Związku Gmin Ziemi Kujawskiej przypomniał, że mieszkańcy gminy Raciążek, na terenie której ma powstać zapora siarzewska, od początku chcą jej budowy. Zebrano 102 tys. podpisów, w czym pomagała nawet diecezja włocławska. - Nie ma przeciwników budowy na naszym terenie – zapewnił samorządowiec.

- O tych sprawach, jakże ważnych, nasze województwo powinno znacznie szerzej informować społeczeństwo. Rozpocząć w całym kraju kampanię społeczną, uświadamiającą jak ważne jest zagospodarowanie Wisły - dodał Stanisław Wroński z Torunia, specjalista w zakresie rewitalizacji dróg wodnych.

Teraz będą opracowywać dokumentację

Anna Łukaszewska - Trzeciakowska, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wody „Wody Polskie” w Warszawie powiedziała, że decyzja środowiskowa z grudnia 2017 roku w sprawie budowy zapory w Siarzewie jest utrzymana w mocy. - Można podjąć działania – zapewniła. 12 marca "Wody Polskie" ogłosiły tzw. dialog konkurencyjny w ramach postępowania w procedurze unijnej. 18 marca w Ciechocinku odbędzie się spotkanie prasowe w tej sprawie.

W Ciechocinku zostanie zaprezentowane postępowanie na „Opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej oraz opracowań towarzyszących dla inwestycji pn. budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławska - SW Siarzewo, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji”.

To też może Cię zainteresować

- Na pewno przyjadą osoby nie z waszego regionu, nieprzychylne budowie, zawodowi krzykacze. Mogą być bardzo głośni – przestrzegała pani dyrektor. Dodała jednak, że w ramach tej inwestycji przewidziano ogromne kompensacje dla środowiska naturalnego.

Budowa ma ruszyć pod koniec 2023 roku

Jak wyjaśnia nam Ministerstwo Infrastruktury (któremu podlega gospodarka wodna) – budowa stopnia wodnego Siarzewo jest dla regionu bardzo ważną i oczekiwaną inwestycją.

Zbudowany zostanie próg piętrzący. Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych.

Elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW wpisze się w nowy Zielony Ład.

Przewidywany, maksymalny koszt inwestycji to 4,5 mld zł. Projekt będzie realizowany do 2029 r., a prace budowlane mają się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Województwo kujawsko-pomorskie ostro walczy o zaporę w Siarzewie. Resort infrastruktury zapewnia, że powstanie - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska