Nasza Loteria

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
11 grudnia 2023 roku jest 656. dniem wojny. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wybiera się do Waszyngtonu, by wywalczyć pomoc w wojnie z Rosją. Biały Dom przyznaje, że wkrótce skończą się środki dla Ukrainy, o ile Kongres nie przyzna nowych.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
16:4111.12.2023

Awaryjne lądowanie rosyjskiego samolotu. Przewoził 19 kg substancji radioaktywnej

Samolot rosyjskich linii Utair, lecący z Chanty-Mansyjska do Moskwy, awaryjnie lądował w stolicy Rosji w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na pokładzie maszyny było 19 kg substancji radioaktywnej-podał serwis Insider.

Samolotem leciało 104 pasażerów i pięciu członków załogi. Około godz. 1 w nocy nadano z niej sygnał awaryjny w związku z niesprawnością podwozia. Po 30-40 minutach maszyna wylądowała na moskiewskim Wnukowie. Ładunek radioaktywny nie został uszkodzony, nic nie stało się też lecącym samolotem ludziom - podaje Insider.

Rano w poniedziałek - według rosyjskich mediów - doszło do innego incydentu lotniczego. Samolot transportowy An-12 z ośmioma osobami na pokładzie przygotowywał się do awaryjnego lądowania w Komsomolsku nad Amurem.

Insider podsumowuje, że w ostatnich tygodniach doszło do ponad 10 incydentów z udziałem samolotów rosyjskich linii podczas wykonywanych rejsów albo w trakcie lądowania.

W piątek portal Moscow Times napisał, że w grudniu br. aż 10 samolotów cywilnych w Rosji miało awarię w trakcie lotu; do incydentów tych dochodzi w czasie, gdy od prawie dwóch lat obowiązują sankcje Zachodu wobec Kremla.

Wiosną 2022 roku USA i UE nałożyły sankcje na rosyjski sektor lotniczy. Według portalu od tego czasu przewoźnicy ukrywają usterki techniczne, a samoloty wykonują rejsy mimo tych problemów. Grudniowe incydenty portal uznał za oznakę tego, że awarie w lotnictwie cywilnym w Rosji stają się zjawiskiem masowym

16:2811.12.2023

Słowaccy przewoźnicy ponownie zablokowali ruch ciężarówek z Ukrainy

Słowaccy przewoźnicy ponownie zablokowali ruch ciężarówek przez przejście Vysne-Nemecke, – Państwowa Służba Graniczna. „Przewoźnicy ograniczają ruch ciężarówek jadących z Ukrainy na Słowację. Ruch ciężarówek wyjeżdżających ze Słowacji nie jest obecnie zablokowany” – napisano w komunikacie.

15:5111.12.2023

Szwecja ogłasza pakiet pomocy zimowej dla Ukrainy. to aż 120 milionów euro

Szwecja ogłasza pakiet pomocy zimowej dla Ukrainy o wartości 120 milionów euro – SVT. Większość środków (900 mln SEK) trafi do Funduszu Odbudowy Ukrainy Banku Światowego. Fundusz wspiera infrastrukturę Ukrainy w obszarach energii, mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej i transportu.

15:2211.12.2023

Co się dzieje z Aleksiejem Nawalnym? Współpracownicy: Nie mamy z nim kontaktu

15:0411.12.2023

Prezydenci krajów bałtyckich: Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie

Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie, dlatego konieczne jest utrzymanie wsparcia i zapewnienie, by Kijów się obronił – oznajmili w poniedziałek prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii - Gitanas Nauseda, Edgars Rinkeviczs i Alar Karis po spotkaniu w Tallinie.

"Nie powinniśmy zakładać, że Rosja wygra tę wojnę, ale - gdyby tak się stało - wszyscy bylibyśmy w niebezpieczeństwie, nie tylko kraje bałtyckie, ale cała Europa, cały świat zachodni” - powiedział prezydent Estonii Karis, którego cytuje agencja BNS, podczas wspólnej konferencji prasowej przywódców trzech państw bałtyckich.

„Powinniśmy przypomnieć naszym partnerom, że nie jest to tylko kwestia krajów dzielących granicę (z Rosją), ale całego zachodniego świata" – podkreślił Karis.

Prezydent Litwy Nauseda wskazał, że „reżim kremlowski, nie ma ostatecznych celów” i mogą one obejmować nie tylko „kraje bałtyckie, ale też inne też kraje Europy Wschodniej, Europy Środkowej”. „Dlatego musimy poradzić sobie z bardzo niebezpiecznym reżimem i pozostać zjednoczeni we wspieraniu Ukrainy” – oświadczył Nauseda.

Prezydent Łotwy Rinkeviczs zaznaczył, że „to, czy Rosja zaatakuje którykolwiek z krajów bałtyckich lub krajów wschodniej flanki NATO, zależy od tego, jak dobrze są one przygotowane do odparcia ewentualnego ataku”. Ponadto, zdaniem łotewskiego prezydenta, działania Rosji mogą doprowadzić do fragmentacji NATO, „dlatego ważne jest, aby podejmować wysiłki na rzecz utrzymania jedności”.

Według Rinkeviczsa, strategia Kremla polega na prowadzeniu długotrwałej wojny w nadziei, że wpłynie to na opinię zachodnich społeczeństw.

"Musimy pamiętać, że jest to wojna długoterminowa. Niestety, nie zakończy się ona w ciągu kilku miesięcy czy nawet roku. To właśnie mówię moim kolegom w NATO i Unii Europejskiej, iż musimy być na to przygotowani" - powiedział łotewski prezydent.

Spotkanie w Tallinie było dorocznym spotkaniem prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii, podczas którego omówione zostały kwestie bezpieczeństwa regionalnego i infrastruktury, a także wsparcie dla Ukrainy.

14:1611.12.2023

Były gwałcone na oczach dzieci. Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie

Gwałcenie kobiet na Ukrainie stało się normą rosyjskich żołdaków. Do dziś wiele ich ofiar przeżywa traumę, a świat prawdopodobnie nigdy nie pozna prawdziwej skali tych zbrodni.

13:4011.12.2023

Współpracownicy Orbana będą we wtorek rozmawiać z Republikanami. W sprawie zakończenia wsparcia USA dla Ukrainy

Współpracownicy premiera Węgier Viktora Orbana będą we wtorek rozmawiać za zamkniętymi drzwiami z republikańskimi politykami w Waszyngtonie na temat zakończenia wsparcia USA dla Ukrainy – podał w poniedziałek „Guardian”, powołując się na swoje źródła.

Brytyjski dziennik poinformował, że przedstawiciele Węgierskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz pracownicy ambasady Węgier w Waszyngtonie w poniedziałek i wtorek wezmą udział w wydarzeniu, zorganizowanym przez amerykański konserwatywny think tank Heritage Foundation.

„Niektórzy z uczestników, w tym republikańscy członkowie Kongresu, zostali zaproszeni do udziału w rozmowach za zamkniętymi drzwiami” – przekazał „Guardian”, powołując się na republikańskie źródło.

„Orban jest przekonany, że pomoc dla Ukrainy nie przejdzie w Kongresie. Dlatego stara się zablokować również pomoc z UE” – powiedziało z kolei źródło bliskie ambasadzie Węgier w USA, cytowane przez brytyjską gazetę.

Jednak według Dalibora Rohaca z American Enterprise Institute, nawet pomimo dobrych stosunków Orbana z niektórymi republikanami, jest mało prawdopodobne, że węgierski premier będzie miał jakikolwiek wpływ na dalszą amerykańską pomoc finansową dla Kijowa.

Jednocześnie węgierska ambasada w Waszyngtonie było ostatnio bardzo aktywna w umacnianiu więzi z Republikanami – zauważa Rohac.

Węgry są przeciwne rozpoczęciu negocjacji o wejściu Ukrainy do UE oraz zmianom w unijnym budżecie w celu dalszej pomocy finansowej dla Kijowa. W zeszłym tygodniu rządzący na Węgrzech Fidesz przedłożył w parlamencie projekt rezolucji przeciwko rozpoczęciu takich negocjacji.

Wcześniej Orban wysłał dwa listy do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, w których domagał się "strategicznej dyskusji" nad dotychczasową polityką UE wobec wojny Rosji przeciwko Ukrainie. W jednym z listów stwierdził też, że oczekiwania, iż na posiedzeniu Rady Europejskiej w tym tygodniu może zostać podjęta decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, są nieuzasadnione.

Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE w lutym 2022 roku, a w czerwcu ubiegłego roku Rada Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych ma być podjęta na szczycie w Brukseli w połowie grudnia. Musi ona zapaść jednomyślnie.

W środę projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości w Senacie, by był dalej procedowany. Przeciwko zagłosowali wszyscy Republikanie z powodu nieuwzględnienia w pakiecie daleko idących obostrzeń w polityce imigracyjnej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się we wtorek w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Będzie gościł także na Kapitolu, m.in. wystąpi w amerykańskim Senacie.

13:1311.12.2023

Zełenski: Rosja zawsze jest uwikłana w konflikty wybuchające na świecie

Rosja zawsze jest uwikłana w konflikty wybuchające na świecie, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej. Poinformował o tym Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla mediów latynoamerykańskich w Buenos Aires. Prezydent oświadczył także, że Ukraina jest zainteresowana tym, aby Argentyna odegrała jedną z kluczowych ról w formule pokojowej.

11:1711.12.2023

Siły Powietrzne wyjaśniały, dlaczego po eksplozjach ogłoszono alarm przeciwlotniczy w Kijowie

Siły Powietrzne wyjaśniały, dlaczego po eksplozjach ogłoszono alarm przeciwlotniczy w Kijowie: Wiecie, co to balistyka, więc nie ma czasu na alarm przeciwlotniczy. To nie pierwszy raz, kiedy coś takiego się zdarza, bo balistyka jest szybka. Są minuty na reakcję obrony powietrznej i zniszczenie celi – relacjonuje Marszałek Sił Powietrznych Ukrainy.

10:1711.12.2023

Rosyjski atak na Antoniwkę. Zginął mieszkaniec miasta

W wyniku rosyjskiego ataku na Antoniwkę zginął 69-letni mieszkaniec tej okolicy — Chersonski Obwodowy Zarząd Wojskowy. Wiadomo także o 3 rannych w Chersoniu i regionie.

09:4011.12.2023

Syrski: Na wschodzie straty Rosjan są około ośmiokrotnie większe niż straty ukraińskich sił obronnych

Na wschodzie straty Rosjan są około ośmiokrotnie większe niż straty ukraińskich sił obronnych — poinformował dowódca Sił Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski. Według niego, w przeciwieństwie do Rosjan, ukraińskie siły obronne starają się osiągnąć sukces poprzez skuteczne działania taktyczne, skuteczny ogień artyleryjski, moździerze, drony szturmowe i broń strzelecką.

08:4111.12.2023

Zełenski leci do Waszyngtonu po dalszą pomoc

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wybiera się do Waszyngtony, by przekonać Kongres do przyznania środków na dalszą pomoc w walce z Rosją.

22:3010.12.2023

Ukraińska Agencja Przeciwdziałania Korupcji uruchomiła Rejestr Oświadczeń. Co ma on wnieść?

Krajowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji uruchomiła Rejestr Oświadczeń.  Brak wpisu danej osoby w Rejestrze oznacza, że ​​do KPD złożono wniosek o usunięcie z publicznego dostępu. Inicjatorem wycofywania deklaracji osób aktualnie zmobilizowanych w szeregi Sił Zbrojnych jest Sztab Generalny. W czasie stanu wojennego dokumenty mogą zostać usunięte z części jawnej rejestru.

22:1910.12.2023

Ihnat: Szwecja rozważa przekazanie myśliwców Gripen Ukrainie

Szwecja rozważa możliwość przeniesienia myśliwców Gripen na Ukrainę – Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

22:0010.12.2023

Zełenski: Rozmawiam ciągle z Von der Leyen. "Europa musi zdecydowanie bronić swoich wartości i jedności"

Utrzymuję stały kontakt z Ursulą Von Der Leyen z dowolnego miejsca na świecie, dokądkolwiek się udam. Podczas naszej dzisiejszej rozmowy koordynowaliśmy stanowiska przed szczytem EUCO. Powtórzyłem moją wdzięczność za pozytywną ocenę naszej pracy nad wdrożeniem wszystkich zaleceń Komisji.

Liczymy na pozytywne decyzje w sprawie Instrumentu na rzecz Ukrainy i otwarcia negocjacji akcesyjnych z UE. Europa musi zdecydowanie bronić swoich wartości i jedności i wiem, że w tej kwestii zawsze możemy polegać na przewodniczącym Komisji Europejskiej.

21:4110.12.2023

Zełenski spotka się z Bidenem. We wtorek w Białym Domu

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie w Białym Domu w najbliższy wtorek - powiadomiła w niedzielę rzeczniczka amerykańskiego przywódcy Karine Jean-Pierre. Spotkanie ma "podkreślić niezachwiane zobowiązanie" Stanów Zjednoczonych wobec Ukrainy.

Jak poinformowała w oświadczeniu Jean-Pierre, wizyta Zełenskiego w Białym Domu ma "podkreślić niezachwiane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do wspierania narodu ukraińskiego".

"Podczas gdy Rosja nasila swoje ataki rakietowe i z użyciem dronów przeciwko Ukrainie, przywódcy omówią pilne potrzeby Ukrainy i kluczową wagę dalszego wsparcia Stanów Zjednoczonych w tym krytycznym momencie" - dodała rzeczniczka Bidena.

Będzie to trzecia wizyta Zełenskiego w Waszyngtonie od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Dojdzie do niej w momencie, kiedy w Kongresie ważą się losy dalszego wsparcia USA dla Ukrainy.

21:2510.12.2023

Zełenski spotkał się z nowym prezydentem Argentyny. Był na jego zaprzysiężeniu w Buenos Aires

Materiał filmowy z ceremonii inauguracji nowego prezydenta Argentyny Javier Milei złożył przysięgę i spotkał się z Zełenskim.

21:0010.12.2023

Krwawa kolekcja strojów dla sportowców Rosji i Białorusi na igrzyska olimpijskie 2024 w Paryżu

20:5510.12.2023

Zełenski rozmawiał przez telefon z von der Leyen. "Liczymy na 50 mld euro i negocjacji w ramach przystąpienia do UE"

Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. „Liczymy na pozytywną decyzję w sprawie przeznaczenia 50 miliardów euro i rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE. Europa musi zdecydowanie bronić swoich wartości i swojej jedności. Wiem, że możemy liczyć na wsparcie pani Prezydent w tym” – skomentował rozmowę Zełenski.

20:3610.12.2023

Zełenski spotkał się z Viktorem Orbanem na inauguracji prezydenta Argentyny

Zełenski rozmawiał z Wiktorem Orbanem podczas inauguracji prezydenta Argentyny.

19:5910.12.2023

Biały Dom wzmaga wysiłki w Kongresie, aby pomóc Ukrainie

Jak podaje Reuters, Biały Dom wzmaga wysiłki w Kongresie, aby pomóc Ukrainie. Według demokraty Chrisa Murphy'ego Biały Dom zwiększy współpracę z amerykańskimi prawodawcami, starając się osiągnąć ponadpartyjne porozumienie. Powinien przewidywać zapewnienie pomocy wojskowej Ukrainie i Izraelowi, przy jednoczesnym wzmocnieniu bezpieczeństwa granic USA.

19:3010.12.2023

Siły Powietrzne meldują o ruchu UAV z Morza Czarnego w kierunku Odessy

19:0910.12.2023

Rodziny ukraińskich jeńców wojennych przetrzymywanych w Rosji wyszły w niedzielę na demonstracje w Kijowie

Rodziny ukraińskich jeńców wojennych przetrzymywanych w Rosji wyszły w niedzielę na demonstracje w Kijowie i innych miastach Ukrainy, na których domagały się uwolnienia swoich bliskich. Rosja i Ukraina nie dokonują wymian jeńców od sierpnia.

W Kijowie akcja pod hasłem „Nie milcz, niewola zabija” odbyła się na Majdanie Niepodległości, gdzie zgromadziło się kilkaset osób. Rodziny mówiły, że nie mają kontaktu ze swoimi bliskimi prawie od dwóch lat – przekazał portal Ukrainska Prawda.

Protesty przeprowadzono także m.in. we Lwowie, Dnieprze, Krzywym Rogu, Czerkasach, Krzemieńczuku, Winnicy i Chmielnickim. We Lwowie bliscy jeńców wojennych zebrali się przed gmachem opery. „Oddajcie mego tatę”, „Oddajcie mi brata” – głosiły trzymane przez nich napisy.

W listopadzie przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow mówił, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę odbyło się już niemal 50 wymian jeńców, a do domu powróciło ponad 2,5 tys. Ukraińców.

Jusow nie poinformował o liczbie ukraińskich jeńców przetrzymywanych przez Rosjan - strona ukraińska od początku wojny nie podaje tych danych. Zapewnił, że Kijów gromadzi informacje na temat jeńców wojennych oraz cywilów ukraińskich, którzy przebywają w niewoli rosyjskiej.

18:4510.12.2023

Wszyscy Ukraińcy uratowani ze Strefy Gazy. Poza nimi uratowano jeszcze 11 osób z innych krajów

Operacja ratowania obywateli Ukrainy ze Strefy Gazy została pomyślnie zakończona*, – Wywiad Obronny Ukrainy. W sumie ze strefy zagrożenia wyprowadzono 315 osób: 304 Ukraińców, 2 Palestyńczyków, 9 Mołdawian.

18:3010.12.2023

Ukraińscy żołnierze zniszczyli czołg wroga pod Bachmutem

W kierunku Bachmutu żołnierze 56. Brygady Piechoty zniszczyli kolejny czołg wroga.

17:4710.12.2023

Polski moździerz wykorzystywany jest na Ukrainie. Zdjęcie żołnierzy z maszyną szturmuje internet

17:3810.12.2023

Ukraińcy walczą polskim moździerzem. Internet szturmuje zdjęcie

Pierwsze zdjęcie polskiego moździerza samobieżnego 120 mm „Rak”. Ukraińcy nim walczą

17:2210.12.2023

Niemiecka polityk uzbierała ponad milion euro na nową partię. Pieniądze ma w banku powiązanym z Rosją

17:0210.12.2023

Rosja głosowała w ONZ za zawieszeniem broni w Strefie Gazy. Netanjahu przekazał Putinowi swoje "niezadowolenie"

16:2510.12.2023

Lewicowa polityk zebrała ponad milion euro ze zbiórki. Ma prorosyjskie poglądy

Około 1,1 mln euro zebrała w niecałe siedem tygodni znana z prorosyjskich poglądów lewicowa polityk niemiecka Sahra Wagenknecht na swój Sojusz (Buendnis Sahra Wagenknecht), który chce w styczniu przekształcić w partię. Pieniądze z darowizn deponuje w banku Volksbank Pirna, którego szef ma powiązania z Rosją - informuje "Bild am Sonntag".

Gazeta podążyła tropem pieniędzy Wagenknecht. "Prowadzi on również za granicę. Do licznych darczyńców spoza Europy" - czytamy w artykule.

Organizacja Wagenknecht potwierdziła to po kilku zapytaniach ze strony "BamS": "Tak, otrzymaliśmy darowizny z innych krajów europejskich, a także z krajów spoza Europy". Z jakich krajów? Organizacja milczy na ten temat. Twierdzi jednak, że te darowizny nie przekraczały 1000 euro - pisze gazeta.

"Ścieżka do miliona Wagenknecht prowadzi jednak również do głównych darczyńców"; według informacji "BamS" otrzymano indywidualne darowizny w wysokości 50 tys. i 20 tys. euro. Od kogo? Organizacja chce to skomentować w przyszłości, ale nie teraz.

"Ale pytanie za milion euro brzmi: kim są ludzie, którym Wagenknecht powierza wszystkie swoje darowizny? Jakie mają powiązania z politycznymi ekstremistami i z Rosją?" - pisze "BamS". "Odpowiedzi na te pytania znajdują się w Pirnie w Saksonii: prawie 700 kilometrów od domu Wagenknecht w Merzig w Kraju Saary i 560 kilometrów od siedziby jej stowarzyszenia w Karlsruhe". Wagenknecht deponuje swoje pieniądze z darowizn w Volksbank Pirna.

Fakt, że Wagenknecht wybrała Volksbank Pirna nie jest przypadkowy - zauważa gazeta. "Od wielu lat bank przyciąga uwagę swoim zaangażowaniem politycznym, co jest nietypowe dla niemieckiego banku: w 2017 roku zorganizował przyjęcie bożonarodzeniowe wspólnie z partią Lewicy. Prezes Hauke Haensel (...) był mile widzianym gościem na przyjęciu noworocznym partii Lewicy" - twierdzi "BamS". Haensel od wielu lat organizuje "wycieczki poznawcze" do Rosji dla klientów Volksbanku i pracuje nad nawiązaniem bliższych kontaktów z imperium Władimira Putina.

Na profilu Haensela na Facebooku znajduje się zdjęcie Kremla. Inne pokazuje rosyjskiego dyktatora z byłą kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Na niedawnym wydarzeniu Volksbanku Haensel oskarżył niemiecki rząd o "karygodną głupotę" w odniesieniu do zaangażowania na Ukrainie. Regularnie zaprasza też ludzi określanych jako Putin-Versteher (odnoszący się ze zrozumieniem do Putina), na wydarzenia polityczne organizowane przez bank.

Haensel podarował kiedyś koledze popiersie Marksa i Lenina wykonane z piaskowca. Według informacji "BamS", Marksistowsko-Leninowska Partia Niemiec (MLPD) również posiada konto w Volksbank Pirna.

Podobnie jak rosyjska państwowa agencja informacyjna Ruptly, która należy do objętego sankcjami UE nadawcy RIA Nowosti - dowiedział się dziennik "Tagesspiegel". Baza klientów obejmuje także wielu lokalnych polityków powiązanych z twórcami teorii spiskowych.

Co łączy Wagenknecht i Haensela? Możliwe, że "spotkali się na krótko" na przyjęciu zorganizowanym przez partię Lewicy. W każdym razie skarbnik Wagenknecht Ralph Suikat utrzymuje z nim obecnie bliski kontakt. Jak dowiedział się "BamS", obaj spotkali się ostatnio w Dreźnie, a następnie odbyli kilka osobistych rozmów telefonicznych.

Była polityk partii Lewicy Sahra Wagenknecht ogłosiła niedawno, że założy własną partię; ugrupowanie ma powstać w przyszłym roku. Rosyjskie media powitały tę inicjatywę entuzjastycznie. Jeden z portali napisał, że Wagenknecht zakłada "nową partię proputinowską".

W lutym Wagenknecht i działaczka na rzecz praw kobiet Alice Schwarzer wezwały kanclerza Niemiec Olafa Scholza do "powstrzymania eskalacji dostaw broni" na Ukrainę, która odpiera rosyjską inwazję. W "Manifeście na rzecz pokoju" napisały, że kanclerz powinien "przewodzić silnemu sojuszowi na rzecz negocjacji pokojowych".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska