Wójt z absolutorium za 2017 rok, ale z mniejszym wynagrodzeniem [Wokół Torunia]

Krzysztof Lietz
Podczas sesji Wójt Jerzy Zająkała odpowiadał na dziesiątki pytań radnych, dotyczących budżetu roku 2017
Podczas sesji Wójt Jerzy Zająkała odpowiadał na dziesiątki pytań radnych, dotyczących budżetu roku 2017 Krzysztof Lietz
Wójt Łubianki od 1 lipca odczuje skutki przyznania ministrom „należnych im” nagród . Nasuwa się pytanie, co ma piernik do wiatraka?

A jednak chyba ma, bo zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców mają być obniżone o 20 proc. Przypomnijmy, ta decyzja to pokłosie słynnych już nagród, jakie przyznała premier Beata Szydło sobie i swoim ministrom. Po nagłośnieniu tej sprawy zaczęła się burza czego efektem jest m. in. wspomniane rozporządzenie.

Plany i realizacja

Ale od początku. 28 maja odbyła się sesja Rady Gminy Łubianka, podczas której najważniejszym punktem porządku obrad było rozpatrzenie przez radnych sprawozdania finansowego gminy wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2017 r. oraz udzielenie wójtowi bądź nie, absolutorium za ubiegły rok.

Zobacz także:

Zaginieni w Kujawsko-Pomorskiem. Co roku giną bez śladu. Moż...

Zanim wnioskiem o udzielenie wójtowi absolutorium zajęła się cała Rada Gminy, wójt przedstawił radnym sprawozdanie z wykonania budżetu 2017 roku.

Najważniejsze dane to dochody i wydatki gminy i ewentualny deficyt budżetowy.

- Na początku roku planowaliśmy dochody na poziomie 33,66 mln zł - mówił wójt Zająkała - ale w ostatecznym rozrachunku wyniosły one 31,9 mln zł. Podobnie było z wydatkami. Planowaliśmy, że wyniosą one 40,4 mln zł, a zrealizowaliśmy je na poziomie 35,5 mln zł. W tej sytuacji deficyt budżetowy wyniósł nie jak planowaliśmy około 6,7 mln zł, a jedynie około 3,5 mln zł.

Nie wszystko się udało

W dalszej części swojego sprawozdania wójt mówił szczegółowo o zrealizowanych w ubr. inwestycjach, a było ich ponad 20. Wydano na nie ponad 10,3 mln zł. Jerzy Zająkała wspomniał też o przedsięwzięciach planowych w 2017 r., ale nie zrealizowanych z różnych przyczyn. Były to m. in. odnowa wsi Dębiny, budowa ulicy Parkowej w Pigży, czy zespół ulic od Przeczna, przez Dębiny do Wymysłowa.

Co do wspomnianych sprawozdań, pozytywnie zaopiniowała je Regionalna Izba Obrachunkowa oraz komisja rewizyjna Rady Gminy, co w efekcie spowodowało pozytywną opinię zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa, jak i komisji rewizyjnej w sprawie udzielenia wójtowi Jerzemu Zająkale absolutorium za 2017 rok.

Zobacz także:

Aleksandra Wójcik została Miss Regionu Kujawsko-Pomorskiego....

Zanim radni przystąpili do głosowania nad udzieleniem wójtowi absolutorium, mieli do Jerzego Zająkały wiele pytań. Brylowali w tym radni z opozycyjnego wobec wójta klubu Razem dla Dobra Gminy Łubianka, a chodziło głównie o inwestycje, których nie udało się w 2017 r. zrealizować. Np. radna Elżbieta Kościelska stwierdziła wręcz, że „czuje się oszukana”, tym że najpierw obiecano budowę ulicy Parkowej w Pigży, a później od tego odstąpiono.

Wójt odpowiadał na to - były na tę inwestycję przynajmniej dwa przetargi i nie udało się pozyskać wykonawcy.

Po kilkugodzinnym ping pongu - pytanie radnych - odpowiedź wójta, nastąpiło głosowanie nad udzieleniem wójtowi absolutorium. Wynik głosowania to: 8 radnych za udzieleniem absolutorium O - przeciwko i 7 wstrzymało się od głosu.

Mniej o 20 procent

W kolejnym punkcie radni przyjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia wójta. Obniżono mu je o 20 proc. zgodnie z nakazem zawartym w Rozporządzeniu Rady Ministrów. I tak, od 1 lipca wynagrodzenie wójta Jerzego Zająkały będzie wynosiło (brutto): pensja zasadnicza - 4700 zł, dodatek funkcyjny - 1900 zł, wysługa lat - 940 zł i dodatek specjalny - 1320 zł. Głosowało za tym 8 radnych przy 7 głosach przeciwnych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie