Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wokół cmentarza żydowskiego powstaje mur

Szymon Spandowski
Trzy lata temu, gdy nekropolia przy ulicy Antczaka wreszcie została uporządkowana, na budowę ogrodzenia nie wystarczyło pieniędzy. Miasto wsparła jednak Plaza.

Trzy lata temu, gdy nekropolia przy ulicy Antczaka wreszcie została uporządkowana, na budowę ogrodzenia nie wystarczyło pieniędzy. Miasto wsparła jednak Plaza.

<!** Image 3 align=none alt="Image 197776" sub="Za izraelskie pieniądze powstaje mur wzdłuż ulicy Pułaskiego oraz ogrodzenie za cmentarną tablicą informacyjną obok ulicy Konopackich [Fot.: Adam Zakrzewski]">Izraelski inwestor, który wybudował swoje centrum rozrywkowo-handlowe na terenie dawnego stadionu żużlowego w Toruniu, przeznaczył na częściowe ogrodzenie cmentarza żydowskiego 60 tysięcy złotych. Kwota w sumie nie była duża, szczególnie na tle ponad dwóch milionów złotych, jakie Plaza zainwestowała w mieście, poza samą budową centrum, jednak bardzo się przydała, ponieważ na ogrodzenie tego terenu miasto nie miało pieniędzy.<!** reklama>

- Wsparcie wykorzystaliśmy praktycznie co do złotówki, a ostateczny efekt prac będzie można zobaczyć już niedługo, budowa jest bardzo zaawansowana – mówi Szczepan Burak, dyrektor magistrackiego Wydziału Środowiska i Zieleni.

Za izraelskie pieniądze powstaje właśnie mur wzdłuż ulicy Pułaskiego, oraz ogrodzenie za cmentarną tablicą informacyjną obok ulicy Konopackich. Na realizację reszty planów dotyczących ogrodzenia miejsca wiecznego spoczynku starszych w wierze mieszkańców Torunia, będzie trzeba poczekać na lepsze czasy. Lepsze naturalnie dla miejskich finansów, bo sama nekropolia już się na szczęście nimi cieszy. Przez dziesięciolecia zaniedbany, dewastowany, aż wreszcie w zasadzie zapomniany toruński cmentarz żydowski, trzy lata temu został uporządkowany. Pojawił się na nim m.in. głaz pamiątkowy i tablice informacyjne. Przy okazji wyremontowane zostały również pozostałości bramy, jedynej murowanej pamiątki po nekropolii, z której ostatnie nagrobki zostały wywiezione w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

To wszystko, wspólnie z budowanym właśnie ogrodzeniem, będzie niebawem świadkiem dość wyjątkowej uroczystości. Latem pisaliśmy o tym, że podczas prac przy izolacji fundamentów bloku stojącego częściowo na terenie cmentarza robotnicy wykopali ludzkie kości. Wokół tej sprawy zrobiło się nawet pewne zamieszanie, ponieważ w judaizmie nienaruszalność pochówku jest czymś niezwykle istotnym. Zanosiło się na to, że w Toruniu, po niemal 80 latach znów będziemy świadkami żydowskiego pogrzebu.

- Kości zostały złożone w domu pogrzebowym i czekają na moment, gdy znów spoczną w ziemi - dodaje dyrektor Szczepan Burak. - Czekamy na przyjazd przedstawiciela rabina Schudricha.

Pogrzebu jako takiego nie będzie, jednak na pewno na cmentarzu znów będzie można usłyszeć kadisz, czyli żydowską modlitwę za zmarłych, a przy Pułaskiego i Antczaka, choć po pomnikach nagrobnych od dawna nie ma już śladu, wciąż spoczywa ich wielu. Toruńscy Żydzi byli tu chowani od XVIII wieku.


WARTO WIEDZIEĆ

Na cmentarzu przy Pułaskiego spoczywa m.in. Cwi Hirsz Kaliszer, mieszkający w Toruniu wybitny XIX-wieczny myśliciel żydowski. Jego nagrobek stał tam jeszcze na początku lat 70.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska