Wokół Torunia. Czeki z Polskiego Ładu dla samorządów w naszym powiecie warte są wiele milionów złotych

KL
Starosta toruński Marek Olszewski (z prawej) odebrał czek z rąk wicewojewody Józefa Ramlaua
Starosta toruński Marek Olszewski (z prawej) odebrał czek z rąk wicewojewody Józefa Ramlaua Nadesłana
Udostępnij:
W Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu wręczono symboliczne czeki wraz z promesami w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Łącznie opiewają one na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Otrzymały je wszystkie gminy z powiatu toruńskiego, miasto Chełmża i sam powiat.

O dotację z programu Polski Ład mogły ubiegać się mogły wszystkie samorządy. Każdy mógł złożyć maksimum trzy wnioski, wskazując równocześnie, jakie inwestycje są dla niego najważniejsze.
- Myśmy złożyli trzy wnioski na duże zadania inwestycyjne o łącznej wartości ok. 20 mln. zł, wskazując pierwszą z niżej wymienionych inwestycji jako priorytet – informuje Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka. - Były to: budowa 13,5 km nowych dróg (szacowany koszt 10,5 mln zł); budowa gminnego przedszkola ze żłobkiem w Łubiance (7 mln zł) i budowa instalacji fotowoltaicznych przy 12 obiektach publicznych (2,4 mln zł).

Przetargi jeszcze w grudniu?

Ostatecznie gmina Łubianka otrzymała dotację na budowę dróg. Przyznane 10,5 mln zł stanowi 95 procent planowanych kosztów inwestycji. I jak, zaznacza wójt Zająkała, zarówno co do kwoty dotacji, jak i poziomu dofinansowania (95 procent) jest to największa pomoc finansowa, jaką kiedykolwiek otrzymała gmina Łubianka.
Wspomniany pakiet budowy dróg o łącznej długości ok. 13,5 km składa się z około 30 odcinków, z których najdłuższy ma ok. 1000 metrów, a najkrótszy - 150 m.

- Obecnie trwają intensywne prace nad projektami budowlanymi ulic, przewidujemy, że jeszcze w grudniu będziemy gotowi do organizowania przetargów, które wyłonią wykonawców inwestycji – kontynuuje wójt gminy Łubianka. - Zakładamy, że znakomita większość inwestycji, może nawet wszystkie, będzie wykonana w przyszłym roku. Po wykonaniu tego pakietu inwestycyjnego osiągniemy poziom 100 procent dróg asfaltowych we wszystkich sołectwach, których działki drogowe są własnością gminy, a szerokość pasa drogowego pozwala na wybudowanie wszystkich elementów, czyli jezdni asfaltowej, pobocza o szerokości 75 cm z każdej strony oraz rowu przydrożnego.

Z informacji wójta Zająkały wynika, że obecnie w gminie jest ok. 65 km asfaltowych dróg gminnych i ponad 50 km dróg rowerowych.

Polecamy

Na drogi i szkołę

Powody do zadowolenia ma również Starostwo Powiatowe, bowiem powiat toruński otrzymał ze wspomnianego programu 15 mln zł na realizację dwóch zadań. Pierwsze z nich to kompleksowa rozbudowa i przebudowa dwóch dróg powiatowych: Trzebcz Szlachecki - Głuchowo (odcinek o długości 3,73 km) oraz Świerczynki - Ostaszewo (4,25 km). Dzięki temu wsparciu w powiecie toruńskim powstanie 8 kilometrów nowoczesnych tras. Dofinansowanie wyniesie 13,3 mln zł, czyli 95 proc. kosztów całego zadania wycenionego na ok. 14 mln zł.
Drugie zadanie będzie polegało na przebudowie budynku Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży. Tu dofinansowanie z Polskiego Ładu to 1,7 mln zł, co stanowi 85 proc. kosztów całego zadania.

Odciążony budżet

Nie inaczej jest w gminach powiatu toruńskiego. Np. gmina Obrowo otrzymała promesę w wysokości 5 milionów złotych na rozbudowę szkoły podstawowej w Brzozówce. Zgodnie z wymogami programu Polski Ład, w ciągu pół roku ogłosi przetarg na wykonawcę tej inwestycji. Według planów nowa szkoła będzie dwupiętrowa: na parterze znajdzie się część przedszkolna ze stołówką, a na piętrze część szkolna wraz z aulą. Dookoła powstaną parkingi oraz plac zabaw.
- Wielokrotnie zapewniałem publicznie, że mam świadomość, jak konieczna jest rozbudowa szkoły w Brzozówce – mówi Andrzej Wieczyński, wójt gminy Obrowo. - Poszukiwaliśmy na nią funduszy zewnętrznych, ponieważ budżet gminy w krótkiej perspektywie czasowej może nie udźwignąć wielomilionowej inwestycji. Byliśmy jednak przygotowani, by ruszyć z rozbudową, gdy tylko będzie możliwość wygospodarowania pieniędzy z budżetu gminy. Mieliśmy przygotowany plan rozbudowy, wpisaliśmy go w Wieloletnią Prognozę Finansową. Szczęśliwie udało się nam pozyskać pieniądze z zewnątrz.

Elektrownia w Kiełbasinie

Inne samorządy oczywiście wychodzą z podobnego założenia: każda złotówka z zewnątrz na niezbędne inwestycje ma swoją wagę.

  • Gmina Chełmża otrzymała łącznie na trzy przedsięwzięcia nieco ponad 4 mln zł. Przeznaczy je na budowę elektrowni słonecznej w Kiełbasinie, przebudowę drogi gminnej Witkowo – Nowa Chełmża i budowę kanalizacji sanitarnej w Zalesiu.
  • Gmina Wielka Nieszawka otrzymała prawie 5 mln zł na modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej na swoim terenie. Gmina Czernikowo dotację w wysokości 3,325 mln zł przeznaczy na modernizację systemu gospodarki odpadami. Gmina Zławieś Wielka otrzymała 4,565 mln zł na rozbudowę stacji uzdatniania wody w Złejwsi Wielkiej.
  • Gmina Lubicz dostała 4,9 mln zł na budowę nowego przedszkola „Chatka Puchatka” i żłobka w Lubiczu Górnym wraz z wyburzeniem starego obiektu. Z kolei gmina Łysomice na dwa zadania: „Modernizacja systemu wodociągowego poprzez usprawnienie funkcjonowania stacji uzdatniania wody w Gostkowie i Świerczynkach” oraz na „Rewitalizacja obszaru zdegradowanego w gminie Łysomice” otrzymała czeki o wartości odpowiednio: 6,175 mln zł i 2,975 mln zł.
  • Z kolei miasto Chełmża pozyskało 11,3 mln zł na budowę dziewięciu ulic.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie