Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wokół Torunia. Przebudowany budynek po zlikwidowanej szkole podstawowej w Gronowie znowu tętni życiem

Krzysztof Lietz
Jedna z pań z domu Senior+ sprezentowała wójtowi Nicewiczowi ręcznie robione ciepłe, wełniane skarpetki
Jedna z pań z domu Senior+ sprezentowała wójtowi Nicewiczowi ręcznie robione ciepłe, wełniane skarpetki Krzysztof Lietz
Ostatni uczniowie opuścili mury szkoły podstawowej w Gronowie w gminie Lubicz w czerwcu 2021 roku. Powstało w nich coś, co może być wzorem dla wielu samorządów w Polsce.

- Decyzja kuratora o likwidacji szkoły, nigdy nie jest łatwa – mówił Marek Gralak, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, podczas niedawnego oficjalnego otwarcia nowej placówki powstałej w budynku po zlikwidowanej Szkole Podstawowej w Gronowie. - Bywają protesty i niepokoje. Tu wójt tak dobrze przygotował kuratora i społeczność lokalną, że nie było większych problemów z wydaniem opinii akceptującej taki zamiar. Mnie interesowało, co będzie z dziećmi z tej likwidowanej szkoły. Podpisując opinię wiedziałem, że im się krzywda nie zdarzy. Dzieci są dowożone do innej gminnej szkoły. Nie mamy od rodziców żadnych sygnałów o problemach.

Przypomnijmy, uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Gronowie z dniem 31 sierpnia 2021 roku lubiccy radni przyjęli 21 stycznia 2021 roku. Dzieci uczyły się w niej do końca roku szkolnego 2020/2021. Było ich niespełna trzydzieścioro.

W budynku po szkole funkcjonują dzisiaj: Dzienny Dom „Senior+”, biblioteka, przedszkole i świetlica wiejska. Na tym nie koniec. Tuż obok powstaje Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób starszych i niepełnosprawnych wymagających opieki.

- Dawny obiekt szkolny przeszedł gruntowny remont – mówi Marek Nicewicz, wójt gminy Lubicz. - Dzisiaj to zupełnie inny budynek, ale znowu jest pełen życia, chociaż spełnia już zupełnie inną funkcję.

Co zamiast szkoły?

Przy realizacji tego projektu współpracowało ze sobą, co podkreśla wójt Nicewicz, kilka instytucji – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, biblioteka, gronowski Zespół Szkół i Dział Inwestycji Urzędu Gminy. Powstało tu przedszkole z dwoma oddziałami, do którego uczęszcza 50 dzieci; Dzienny Dom Seniora Senior+, do którego zagląda 44 seniorów - mają tu wyżywienie i różnego rodzaju zajęcia; biblioteka (filia biblioteki gminnej) przeniesiona z prywatnej piwnicy; świetlica wiejska, w której będzie działała rada sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich Gronowo. Dodajmy, że piwnica obiektu będzie wykorzystana na archiwum gminne.

- Mamy tu świetne warunki, nieporównywalne z tymi, jakie mieliśmy dotychczas – mówi Katarzyna Kleczaj, kierownik przedszkola w Gronowie. - Było bardzo skromnie i ciasno. Teraz jest przestronnie i nowocześnie.

W nieporównywalnie lepszych warunkach pracuje też biblioteka.

- Kiedyś byliśmy w piwnicy, dzisiaj mamy piękne, nowe i jasne pomieszczenie – mówi Natalia Konkol, bibliotekarka. - Być może właśnie dlatego, w ciągu trzech miesięcy od naszej przeprowadzki, podwoiła się liczba czytelników.

- Ten projekt będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem w naszym województwie i chyba jednym z pierwszych w kraju – mówiła Iwona Michałek, posłanka na Sejm, podczas wspomnianej uroczystości. - Dzieci, biblioteka, świetlica i seniorzy – to piękne połączenie kilku pokoleń. Będziecie wzorem dla innych.

Pani poseł przywiozła symboliczny upominek dla Anny Sikorskiej, dyrektor GOPS, który prowadzi Dzienny Dom „Senior+” w Gronowie - książkę o Mikołaju Koperniku i flagę państwową.

Dla porządku dodajmy, że GOPS prowadzi też Klub Seniora w Lubiczu Górnym, a dyrektor Sikorska była jedną z inicjatorek i koordynatorek właśnie takiego wykorzystania poszkolnego budynku. Do pochwał władz gminy, za świetny pomysł dołączył także poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

- Mamy tu przykład dobrze wykorzystanego budynku po byłej szkole, bo to często problem, co z nim zrobić. Plusem tego jest dobra opieka nad osobami starszymi, a połączenie tego z obecnością dzieci, tu w pobliżu, to rzecz unikalna - podkreślał poseł Ardanowski.

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty przyznał, że na początku rozmów z wójtem Nicewiczem o jego planach dotyczących zagospodarowania budynku po likwidowanej szkole, wydawały mu się one aż nazbyt kolorowe.

- Teraz widzę, że rzeczywistość jest jeszcze bardziej kolorowa – ocenia kurator Gralik. - A jak dojdzie do tego przyszłe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, będzie to piękna symbioza.

Gruntowna przebudowa budynku dawnej szkoły kosztowała gminę 1,5 mln zł, ale około 1 mln zł pochodził ze środków zewnętrznych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska