Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wokół Torunia. Szkolne konkursy rozstrzygnięte: informatyczny i z poezją polskiego romantyzmu

Krzysztof Lietz
W Zespole Szkół CKU w Gronowie odbyły się dwa jakże różne konkursy. W rywalizacji wzięli udział młodzi adepci sztuki recytatorskiej oraz przyszli programiści i graficy komputerowi.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Inicjatorkami konkursowych przedsięwzięć są: nauczycielka informatycznych przedmiotów zawodowych Ewa Tomaszewska-Guttfeld i polonistka Beata Musiała.
Konkurs informatyczny IT_Junior2K22 adresowany jest do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.
- Tegoroczny był już trzecią jego odsłoną - mówi organizatorka konkursu IT_Junior2K22 Ewa Tomaszewska–Guttfeld. - Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z zakresu informatyki. Wierzymy, że udział w nim rozbudzi zainteresowanie młodzieży branżą IT i przyczyni się do świadomego wyboru własnej ścieżki rozwoju zawodowego.

Praca pod presją czasu

W tym roku w konkursie wzięło udział 41 uczestników z ośmiu szkół podstawowych.
Konkursowe rozgrywki składały się z pięciu modułów. Pierwszy z nich sprawdzał ogólną wiedzę z zakresu szeroko pojętej technologii informacyjnej. Pozostałe części to praktyka.
Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami wykorzystania edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, programu graficznego Gimp oraz programowania scratch.
Czas pracy był ograniczony, więc uczniowie pracowali pod jego presją, co jest sytuacją typową dla przyszłych informatyków.
Zwycięzcy zostali wyróżnieni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Pierwsze miejsce w konkursie IT_Junior2K22 zajął Dobromir Bagniewski ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym.
Udział w konkursie informatycznym był też dla rywalizujących uczniów i ich nauczycieli okazją do zapoznania się z wyposażeniem kilku nowoczesnych pracowni informatycznych Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie, np. z dotykowymi projektorami flipchartami, pełnym wyposażeniem do montażu sieciowego i komputerowego oraz konfiguracji urządzeń sieciowych, drukarkami 3D, tabletami graficznymi, kolorowymi drukarkami laserowymi, z których na co dzień korzystają uczniowie Zespołu Szkół, CKU w Gronowie kształcący się w zawodzie technik informatyk o ukierunkowaniu e-sportowym.

Polecamy

Podróż z romantyzmem

Powiatowy Konkurs Recytatorski ma zupełnie inny charakter. Ta „Poetycka podróż z…” to impreza cykliczna organizowana przez Zespół Szkół, CKU pod honorowym patronatem Starosty Toruńskiego. W tym roku odbył się już po raz dziesiąty.
Konkurs wpisany jest na listę przedsięwzięć edukacyjnych Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Pracom jury przewodniczy aktorka i reżyser, wieloletnia dyrektor Teatru Lalek „Zaczarowany Świat” w Toruniu Emilia Betlejewska.
W jego organizacji nie przeszkodziła nawet pandemia, bowiem dwie ostatnie edycje odbyły się w formie zdalnej.
Konkurs, co roku, zabiera uczestników w inną poetycką podróż. Poprzednie recytatorskie turnieje poświęcone były twórczości poetów kabaretowych - Tuwima i Hemara, także klasykom poezji współczesnej - Miłoszowi, Herbertowi, Szymborskiej, Osieckiej, Gałczyńskiemu oraz poetom minionych epok, którzy pisali o Polsce i Polakach.
Tegoroczny, jubileuszowy konkurs recytatorski, zabrał 37 uczestników z 16 szkół w poetycką podróż z twórcami polskiego romantyzmu.
Podczas konkursowej Gali Laureatów przyznano nagrody i wyróżnienia oraz Grand Prix ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Toruniu. W tym roku nagroda główna trafiła do Wiktorii Izdebskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej w Łysomicach.
- Od dziesięciu lat to artystyczne przedsięwzięcie, choć odbywa się nietypowo, bo w szkole technicznej, niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych z całego województwa kujawsko-pomorskiego – mówi Beata Musiała, organizatorka konkursu. - Bywało, że konkursowe rywalizacje stawały się prawdziwym maratonem sztuki, gromadzącym blisko 50 uczestników. To utwierdza nas w przekonaniu, że warto podejmować tego rodzaju inicjatywy i promować kulturę wysoką wśród młodzieży, która na co dzień jest raczej odbiorcą popkultury. Ta poetycka podróż rozwija w młodzieży zainteresowania sztuką recytacji, uwrażliwia na piękno języka ojczystego, ponadto otwiera młodych ludzi na świat wartości i pomaga im odkryć bogactwo tematyki literatury pięknej.
- Oba konkursy - IT_Junior2K22 oraz X Powiatowy „Konkurs Recytatorski. Poetycka podróż”, organizowane przez naszą szkołę na stałe wpisały się już w krajobraz edukacyjno-kulturalnych imprez województwa kujawsko–pomorskiego – mówi Zbigniew Piotrowski, dyrektor Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. - Stały się też okazją do zbudowania platformy międzyszkolnej współpracy nauczycieli różnych szkół w naszym regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska