Jarmark na Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbędzie się, tradycyjnie, w godzinach od 10.00 do 15.00. Każdy, kto tutaj zajrzy, znów będzie miał okazję kupić zdrową, ekologiczną żywność, a także wybrać coś z rękodzieła. Organizatorem imprezy odbywającej się cyklicznie jest Fundacja Zdrowego Życia.
Co tym razem będzie można tutaj kupić w niedzielę, 25 sierpnia? "Nowości" zapytały organizatorów i z przyjemnością zapowiadają, co się będzie działo. Szykuje się naprawdę smaczne wydarzenie!
Kozie sery, swojskie kiełbasy, ale i miody, oleje, soki i wegańskie przysmaki
Po raz kolejny już wśród wystawców Wolnego Jarmarku znajdziemy między innymi lokalnych producentów koziego sera z gospodarstwo "Kozie Ławy" posiadającego największe w regionie stado kóz oraz gospodarstwo rolne spod Gruczna "Sery Adamczyk", które z mleka swoich krów wytwarza tradycyjnymi metodami sery twarde. Wyśmienite, wielokrotnie nagradzane - opowiadają organizatorzy Jarmarku.
Na jarmarku pojawić mają się też stoiska niewielkich gospodarzy z podtoruńskich wsi "Ogrody Joli" oraz " Dyniowego Barona". Oferują one przetwory z dyni, pokrzywy i owoców takich jak mirabelka, aronia, wiśnia i śliwka.
Bedzie też zawsze oblegane stoisko "Gospodarstwa Łąki Nadnoteckie", które oferuje tradycyjne wyroby z wołowiny i dziczyzny. Kolejki często ustawiają się do stoiska "Ranczo Słończ" z jagnięciną, drobiem i wieprzowiną z własnej hodowli. Zawsze też zainteresowanie budzi oferta "Gęsiego Uroczyska", hodującego i przetwarzającego na wspaniałe przysmaki gęsi. Tej niedzieli na klientów czekać też będzie stoisko "Pieczone Wędzone" - z szeroką gamą wyrobów z dziczyzny i drobiu.
Polecamy
- W sobotę po raz drugi obędzie się spacer nie tylko historyczny: Żydzi w Toruniu.
- Nowe zwierzęta w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym. Powitano owce, bażanty i smugowce
- "Kuchenne rewolucje" z Torunia niebawem w TV! "Bistro PodNiebienie" czeka w napięciu
- To już ostatnie dni z Bella Skyway Festival. Co warto zobaczyć w Toruniu?
Nie tylko tradycyjnie
Co poza tym? Jarmark na Rynku Nowomiejskim zawsze jednak ma też ofertę dla tych, którzy mięsa czy nawet żadnych innych produktów odzwierzęcych nie jedzą. Wegańskie stoisko "Chwast Prast" z Torunia także 25 sierpnia pozwoli się im zaopatrzyć się w gotowe wege-dania, zupy i dodatki z najwyższej jakości składników.
Ponownie spodziewane jest stoisko gospodarzy spod Aleksandrowa Kujawskiego, uprawiających orzechy laskowe i włoskie, oferujących oleje i przetwory orzechowe.
Według zapowiedzi organizatorów jarmarku pojawia się też inni cenieni wystawcy: "Oleje Tłoczone na Zimno" z Rychnowa Wielkiego, o produkujący oleje z własnych upraw (konopny, rydzowy, lniany, z czarnuszki czy rzepaku), stoisko z chlebem z prastarych zbóż - "Krzycy, Płaskurki i Samopszy" oraz wiele stoisk z rękodziełem. Na tych ostatnich kupić można na przykład poduszki i kołdry z łuską gryki, wyroby i mniejsze meble z drewna, biżuterię oraz ręczne szyte ubrania i dodatki.
W Toruniu tak, jak w całym kraju: cenimy uczciwą żywność i lokalne produkty
Fenomen Wolnego Jarmarku Toruńskiego, który przy ładnej pogodzie szczególnie bywa wręcz oblegany, wpisuje się w ogólnopolskie trendy.
W ostatnich latach wiele badań potwierdza rosnące wciąż zainteresowanie Polaków zdrową, ekologiczną żywnością oraz poszukiwanie jej na bazarach, targach, czy nawet docieranie samodzielne do jej producentów.
Polacy coraz częściej są w stanie zapłacić więcej za taki produkt niż za żywność kupowana w marketach - doceniają jej jakość i pochodzenie. Grono takich osób - w różnych badaniach - szacowane jest na około 40 procent.
Rośnie też z roku na rok zamiłowanie do produktów lokalnych czy regionalnych. Tutaj konsumenci doceniają nie tylko smak, ale i tradycję - to część kultury kulinarnej, której jesteśmy coraz bardziej świadomi jako społeczeństwo. Poza tym widoczne jest zjawisko tzw. patriotyzmu konsumenckiego - wielu rodaków, szczególnie dojrzałych, świadomie wybiera produkty po pierwsze polskie, po drugie - lolakne.
WAŻNE. Bo kochamy zdrową żywność i lokalne produkty!
- Na bazarki zagląda niemal 9 na 10 Polaków, a co trzeci kupuje tam przynajmniej raz w tygodniu – pokazuje badanie „Polacy na bazarach”.
- Natomiast według raportu "Rynek ekologiczny w Polsce" w naszym kraju mamy już 32 proc. stałych konsumentów ekologicznej żywności. Są to konsumenci, którzy dokonują zakupu tego rodzaju żywności raz w tygodniu bądź w przynajmniej raz w miesiącu. Po żywność ekologiczną najczęściej sięgają kobiety, a także osoby z miast w wieku od 35. do 45. roku życia. Polacy najczęściej kupują ekologiczne produkty dla dzieci, owoce, warzywa, jaja, pieczywo oraz przetwory mleczne.
Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku: