Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WORD-y oblewają, by zarobić na kursantach? Nowe procedury w egzaminach na prawo jazdy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Między wynikami egzaminów wewnętrznych w ośrodkach szkolenia kierowców (OSK) a państwowymi jest ogromna przepaść. Jak ją zmniejszyć? Odpowiedź nie jest prosta.

- Mamy duży szacunek dla niełatwej pracy właścicieli i instruktorów ośrodków szkolenia kierowców, ale sam proces szkolenia wymaga weryfikacji - uważa Andrzej Gross, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. - Przede wszystkim widoczna jest ogromna dysproporcja między zdawalnością egzaminów praktycznych w WORD-ach, które wynoszą nieco powyżej 30 procent, a tymi w ośrodkach szkolenia, które kończą się niemal 100-procentowym sukcesem. Nie zdają tylko ci, którzy z jakichś przyczyn nie stawiają się na egzaminy. Te liczby procentowe powinny być zbieżne, a nie są i to bardzo. I nikt tego nie weryfikuje, nie chce się zająć problemem kompleksowo.

To Cię może też zainteresować

Mówią, że chcą zarobić

Powszechny stereotyp mówi o tym, że WORD-y robią wszystko, by jak najwięcej zarobić na kursantach, czyli jak najczęściej ich oblewać, by musieli podchodzić do kolejnych egzaminów, co kosztuje.

WORD-y robią wszystko, by jak najwięcej zarobić na kursantach, czyli jak najczęściej ich oblewać? To nieprawda!

A to - zdaniem dyrektora Grossa - nieprawda. Ośrodki egzaminacyjne przeszły od swego powstania ogromną ewolucję, która dostosowała je do standardów europejskich, całkiem podobnych do tych obowiązującym w Anglii czy Niemczech.

Trzeba rozmawiać

- O tym, że trzeba szukać rozwiązań tego problemu, mówi się od lat, spiera i wyraża opinie. Tylko na razie niewiele z tego wynika - przekonuje Marek Staszczyk, dyrektor toruńskiego WORD-u, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów WORD-ów. - Od lat wskazujemy na bardzo wiele problemów, które mają wpływ na poziom szkolenia kierowców, ale też na niuanse, jak choćby na przygotowanie osób z różnymi dysfunkcjami.

Bywa tak, że na egzamin stawia się człowiek cierpiący na epilepsję czy zaburzenia psychiczne, które mogą ujawnić się pod wpływem stresu. Egzaminator musi ten fakt zgłosić dyrektorowi. Ten wysyła do starostwa powiatowego, które nadzoruje proces szkolenia i wydawania uprawnień komunikacyjnych, wniosek o zbadanie kursanta. Cóż z tego, skoro starosta odpisuje zwykle, że nie ma podstaw prawnych do takiej czynności.

- Takich niedogranych spraw jest mnóstwo - zapewnia Marek Staszczyk. - To jest problem systemowy, któremu może zaradzić tylko poważna dyskusja i wypracowanie konkretnych rozwiązań.

Dyrektor zwraca uwagę, że dysproporcje w zdawalności egzaminów państwowych przez absolwentów poszczególnych szkół jazdy (OSK) są ogromne, ale są takie ośrodki i instruktorzy, którzy trzymają bardzo wysoki poziom i ci są co roku wyróżniani przez toruński WORD.

Trudna sprawa

- Aby jak najbardziej zbliżyć się do realiów egzaminu państwowego, swego czasu zatrudniłem w swoim ośrodku szkolenia w charakterze instruktora przeprowadzającego wyłącznie egzaminy wewnętrzne byłego policjanta wojewódzkiej „drogówki”. Miał być srogi i taki był, i większość egzaminów kursanci oblewali - opowiada Jerzy Kociszewski, wiceprezes stowarzyszenia Kierowca.pl, bydgoski szkoleniowiec z ogromnym stażem. - Oblewali przede wszystkim dlatego, że nie egzaminował ich znany instruktor i musieli przesiąść się do innego auta. Tym samym wzrósł poziom stresu. Ale ten pomysł nie sprawdził się, bo doszło do nieporozumień między nim a pozostałymi instruktorami, którzy zarzucali mu, że nie respektuje wyników ich szkolenia, że kwestionuje umiejętności dobrze przygotowanych kursantów.

Zdaniem pana Jerzego, kursanci byli dobrze przygotowani, ale wymienione czynniki decydowały o niepowodzeniu. I podobnie jest na egzaminach państwowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: WORD-y oblewają, by zarobić na kursantach? Nowe procedury w egzaminach na prawo jazdy - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska