Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woźni i kucharki nie zgadzają się oszczędności. Miasto twierdzi, że na kolejne podwyżki go nie stać

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Nauczyciele z ZNP pikietowali w lipcu pod głównym budynkiem Urzędu Miasta Torunia
Nauczyciele z ZNP pikietowali w lipcu pod głównym budynkiem Urzędu Miasta Torunia brak
11 sierpnia dojdzie do kolejnej tury rozmów pomiędzy miastem a oświatowymi związkami zawodowymi w sprawie wynagrodzeń dla niepedagogicznych pracowników szkół i placówek w Toruniu. Gmina – szukając oszczędności – chce zamrozić, a nawet obniżyć płace ludziom z oświatowej administracji i obsługi.

Na początku lipca niepedagogiczni pracownicy toruńskich szkół i przedszkoli protestowali pod urzędem miasta w czarnych strojach. Był to wyraz ich niezadowolenia z planów magistratu, który chce renegocjować podpisany 20 lat temu ponadzakładowy zbiorowy układ pracy, który gwarantuje sekretarkom, kucharkom, sprzątaczkom i woźnym pensje uzależnione od minimalnej płacy w kraju. I o to właśnie wszystko się rozbija – najniższa krajowa rośnie, a wraz z nią wynagrodzenia niepedagogicznych pracowników oświaty.

Polecamy

- Główne postulaty i prace skupiają się na wysokości wynagrodzeń. Z naszej strony celem zmian w układzie było takie ustalenie pensji administracji i obsługi placówek oświatowych, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo finansowe, ale jednocześnie - w obecnej sytuacji gospodarczej, powstrzymać dynamikę wzrostu płac wyższą, niż w pozostałych sferach finansowanych z budżetu – mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.- Na razie propozycje strony związkowej są takie, że ich przyjęcie spowodowałoby ponad trzykrotnie wyższy wzrost kosztów wynagrodzeń, niż przy obecnie obowiązujących zapisach układu. Czeka nas zatem jeszcze sporo pracy.

Park Pamięci zlokalizowany jest tuż obok sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II i niedaleko budynków Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Na obszernym zielonym terenie z granitowymi alejkami stanęło 100 postumentów, na których znalazły się nazwiska 18,5 tysięcy Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W sobotę zostaną też odsłonięte tablice z nazwami miejscowości – miejscami kaźni Polaków w czasie II wojny światowej. Zobacz także: Tak powstawało imperium o. Tadeusza Rydzyka. Mamy zdjęcia z drona!Nad Parkiem Pamięci powiewać ma polska flaga, a kluczowy element obiektu będzie stanowił rząd postumentów tworzący widoczny z lotu ptaka kontur dzisiejszych granic Polski. Prostopadłościany zostaną podświetlone białym i czerwonym światłem, aby dodatkowo podkreślić narodowy charakter miejsca. Początek uroczystości zaplanowano na godz. 19, tak by wieczorem jak najlepiej wykorzystać efekty iluminacji. Docelowo park upamiętniać będzie ok. 40 tysięcy nazwisk. Honorowani tu będą nie tylko Polacy. W toruńskim parku mają być także uwiecznione nazwiska Ukraińców ratujących Polaków - ofiary rzezi wołyńskiej.CZYTAJ DALEJ >>>>>

Park Pamięci u o. Tadeusza Rydzyka w Toruniu. Otwarcie ogrom...

24 lipca strona związkowa przedstawiła swoje propozycje zmian w renegocjowanym dokumencie. Miasto się do nich ustosunkowało. Do kolejnego spotkania w tej sprawie dojść ma 11 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska