Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wpadłeś w spiralę długów? Prawnicy w Toruniu poradzą za darmo, co robić

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Prawnicy z Fundacji Dobra w Toruniu zapraszają zadłużonych na darmowe konsultacje do 29 marca.
Prawnicy z Fundacji Dobra w Toruniu zapraszają zadłużonych na darmowe konsultacje do 29 marca. Jacek Smarz
Do 29 marca prawnicy z Fundacji Dobra w Toruniu służą bezpłatnymi konsultacjami ludziom, którzy popadły w pandemii w spirale zadłużenia. - Doradzamy, jak skorzystać z upadłości konsumenckiej - mówi adwokat Mariusz Trela.

Zobacz wideo: To już pewne. W 2021 roku będzie Czternasta Emerytura.

Kryzys w pandemii koronawirusa. Prawnicy oferują bezpłatne konsultacje

Działający dla Fundacji Dobra w Toruniu prawnicy mają pełne ręce pracy. Zapewniają jednak, że nadal można się do nich zgłaszać na bezpłatne konsultacje.

- Widać, że pandemia zepchnęła finansowo wiele osób na skraj przepaści. Zgłaszają się do nas osoby totalnie załamane długami, niewidzące wyjścia z sytuacji. Konsultacji udzielamy im za darmo. Dotyczą one przede wszystkim tego, czy i na jakich warunkach dana osoba może skorzystać z instytucji upadłości konsumenckiej - objaśnia adwokat Mariusz Trela, jeden prawników Fundacji Dobra.

"Biznes sprzedam" - ogłaszają przedsiębiorcy z Torunia i regionu. Na sprzedaż wystawione są np. apartamenty i hotele, lokale gastronomiczne, park linowy w Solcu Kujawskim, gabinety urody, wyposażenia siłowni...Oto przykłady biznesów w Toruniu i Kujawsko-Pomorskiem wystawionych na sprzedaż ---->Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przedsiębiorców dobija koronawirus? Te biznesy z Torunia i o...

Jak wyglądają konsultacje? Kto może skorzystać z „upadłości konsumenckiej”?

Po pierwsze, są poufne i dyskretne. Prawnicy po przeprowadzeniu wywiadu z zainteresowanym dokonują analizy stanu faktycznego i przedstawią propozycję dalszego działania w celu uwolnienia się od długów. Nowe prawo upadłościowe obowiązujące od 24 marca 2020 roku pozwala szerszej grupie osób na skorzystanie z tzw. „upadłości konsumenckiej”. O upadłość taką może ubiegać się osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej i która popadła w stan niewypłacalności polegający na niemożności regulowania swoich wymagalnych zobowiązań.

Darmowe porady prawników w Toruniu dla osób zadłużonych. Jak się zgłaszać?

Zainteresowana osoba musi zebrać odpowiednie dokumenty potwierdzające m.in. wysokość zadłużenia, posiadany majątek oraz określające stan rodzinny. Po przygotowaniu wniosku sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, bądź oddaleniu wniosku. Kolejne etapy to ścisła współpraca z syndykiem, który nadzoruje przebieg całego procesu po ogłoszeniu upadłości i zarządza majątkiem upadłego.

- Postępowanie zazwyczaj kończy wykonanie planu spłaty ustalonego przez sąd. W niektórych przypadkach jednak procedura kończy się bez ustalania takiego planu spłaty - dodaje adwokat Mariusz Trela.

Czy dotychczasowe świadczenia socjalne zostanie zastąpione Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Zakładałby on przyznanie osobie dorosłej miesięcznie 1200 zł. Pewną kwotę przewidziano także dla nieletnich. Na jakich warunkach przyznawany byłby Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Jakie ma wady i zalety nowy program socjalny i ile Polaków go popiera? Szerzej koncepcji przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny. Sprawdźcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ  TAKŻE:Zmiany w 500 plus w 2021 roku. Jakie są terminy, aby prawidłowo wypełnić wniosek?600 plus zamiast 500 plus. Będzie podwyżka w 2021 roku?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy czyli 1200 zł dla każdego i 6...

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat całej procedury „upadłości konsumenckiej”, nie wiesz jakie dokumenty przygotować, aby złożyć wniosek w sądzie lub nie wiesz, jak rozwiązać swój problem nadmiernego zadłużenia, umów się na bezpłatne konsultację w terminie 15-29 marca organizowane przez Fundację Dobra w Toruniu. Można zgłaszać się telefonicznie: 510 143 755. Można też znaleźć Fundację Dobra na Facebooku, a tam - wszystkie namiary, adresy.

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Efektem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest przede wszystkim oddłużenie niewypłacalnego konsumenta, czyli umorzenie całości lub części jego długów, bądź ich spłata.
  • Znowelizowana w 2020 roku ustawa – Prawo upadłościowe daje możliwość uproszczenia procedury ogłoszenia upadłości konsumenckiej dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, o ile z okoliczności danej sprawy nie wynika potrzeba przeprowadzenia danego postępowania upadłościowego w zwykłym trybie.
  • W postępowaniu uproszczonym nie zostaje wyznaczony sędzia-komisarz, a wszelkie zastrzeżenia do działania syndyka rozpatrywane są w trybie skargi składanej do sędziego sądu upadłościowego. Postępowanie upadłościowe jest ograniczone do dokonania likwidacji majątku przez syndyka oraz przygotowania projektu planu spłaty wierzycieli.

Polecamy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska