Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wpływ sztuki na technologię

Tomasz Bielicki
Do Torunia przyjechała już we wrześniu, ale na jej pierwsze pomysły wystawiennicze musieliśmy poczekać aż do teraz. Już w piątek przekonamy się, na co ją stać.

Do Torunia przyjechała już we wrześniu, ale na jej pierwsze pomysły wystawiennicze musieliśmy poczekać aż do teraz. Już w piątek przekonamy się, na co ją stać.

<!** Image 2 align=none alt="Image 167565" sub="Wernisaż wystawy „Statek kosmiczny Ziemia” odbędzie się w piątek o g. 19 / Fot. Nadesłana">- Ekologia i technologia często idą w parze. Szczególnie w kontekście sztuki. To prawda, że pojawią się w pierwszej przygotowywanej przeze mnie wystawie, ale będą również inne. Moja wizja programów artystycznych zakłada, że powinno się brać pod uwagę różne aspekty. Ekologia i technologia są po prostu jednymi z najbardziej bieżących tematów - mówiła Dobrila Denegri na łamach „Nowości” tuż po przybyciu do Torunia.

<!** reklama>Najnowszą ekspozycję, którą już od piątku będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej, zatytułowano „Statek kosmiczny Ziemia”. Nazwę wystawy zaczerpnięto od tytułu wydanej w 1969 roku książki jednego z wizjonerów XX wieku, Richarda Buckminstera Fullera. Ten amerykański architekt, wynalazca, ekolog i filantrop starał się obudzić w ludziach świadomość kruchości naszej planety i jej ograniczonych zasobów. - Wszyscy jesteśmy od siebie zależni i wzajemnie połączeni - twierdził.

Denegri punktem wyjścia swojej pierwszej wystawy uczyniła fullerowską ideę statku kosmicznego Ziemia, mającą podkreślić wizje artystów skoncentrowanych na refleksji wokół człowieka i jego planety. Jak sztuka może wpłynąć na technologię? - rozmyślał badacz nowych mediów Matko Mestrovic. Tak postawione pytanie jest kluczowe dla toruńskiej wystawy, obejmującej doświadczenia związane z nowymi trendami i wczesną sztuką komputerową z uwzględnieniem twórców z Europy Wschodniej.

- To będzie nowe otwarcie i okazja, aby pokazać naszą placówkę z nowej strony - zapewnia Katarzyna Toczko, rzeczniczka Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawa kładzie nacisk na twórców i zjawiska artystyczne, które odegrały pionierską rolę w sztuce mediów, z uwzględnieniem aktualnych badań artystycznych, łączących sztukę z najbardziej zaawansowanymi dziedzinami współczesnej nauki i technologii, jak bio- czy nanotechnologia.

Wernisaż zaplanowano na najbliższy piątek na godzinę dziewiętnastą.

Teczka osobowa

Dobrila Denegri jest historykiem sztuki i niezależnym kuratorem. Nadzorowała wystawy, organizowała warsztaty artystyczne i cykle wykładów m.in. we Włoszech i w Serbii. W połowie ubiegłego roku wybrano ją kuratorem programowym Centrum Sztuki Współczesnej. Zastąpiła na tym stanowisku Joannę Zielińską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska