Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wraca sprawa drogi przez toruńską Glazję. Los budzącego emocje planu leży w rękach radnych

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Droga przez Glazję miałaby połączyć plac Pokoju Toruńskiego z ul. Traugutta
Droga przez Glazję miałaby połączyć plac Pokoju Toruńskiego z ul. Traugutta Szymon Spandowski
W czwartek, podczas ostatniego w tym roku posiedzenia, Rada Miasta Torunia ma się zająć projektem planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic ul. Waryńskiego. Plan ten zakłada budowę drogi, która miałaby przeciąć obrzeża parku Glazja. Pomysł ten wzbudził duże kontrowersje, w listopadzie prezydent Michał Zaleski projekt z porządku obrad wycofał, co się przez ten czas zmieniło?

W czwartek Rada Miasta Torunia ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie przygotowanego przez Miejską Pracownię Urbanistyczną planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych przy ul. Waryńskiego i Sobieskiego w Toruniu. W ubiegłym miesiącu wzbudził on spore kontrowersje po tym, gdy okazało się, że plan zakłada budowę drogi głównej łączącej plac Pokoju Toruńskiego z ul. Traugutta. Droga ta miałaby przeciąć obrzeża parku Glazja, oddzielając park od Koszar Bramy Lubickiej, czyli Archiwum Wojskowego. W projekcie znalazł się także łącznik między nową drogą oraz ul. Waryńskiego.

Polecamy

Władze miasta tłumaczyły, że droga ma prowadzić do mostu na przedłużeniu ul. Waryńskiego, który miałby powstać dopiero za kilkadziesiąt lat. Przeciwników tej koncepcji to nie przekonało, więc podczas listopadowej sesji, po naciskach radnych Koalicji Obywatelskiej, prezydent Michał Zaleski projekt wycofał. Zapowiedział jednak, że w grudniu przedłoży go ponownie, a wcześniej przeprowadzi kampanię informacyjną. W ramach tej kampanii na internetowej stronie Urzędu Miasta ukazała się rozmowa z szefową Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Anna Stasiak wyjaśniała tam m.in., że prace nad planem trwają od lat, koncepcja zagospodarowania była konsultowana z mieszkańcami i że budowa drogi nie będzie oznaczała wycinek drzew. Z tego tekstu można się także dowiedzieć, że powierzchnia parku to ok. 5,6 ha, zaś perspektywiczna rezerwa drogowa ma ok. 1,4 ha.

Czy projekt uchwały w sprawie zagospodarowania okolic Glazji został zmieniony?

Po wycofaniu projektu urzędnicy spotkali się z przedstawicielami Rady Okręgu Jakubskie-Mokre. Rada zaopiniowała plan negatywnie. Czy w projekcie kontrowersyjnej uchwały, który pojawił się w programie sesji grudniowej coś się zmieniło?

– W treści projektu uchwały nic się nie mogło zmienić, dlatego, że przeszedł on całą procedurę uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z ustawą, która reguluje te kwestie – powiedział podczas zorganizowanej kilka dni temu konferencji prasowej wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz. – Ten sam projekt zatem jest skierowany do Rady Miasta Torunia, z deklaracją prezydenta, że w najbliższym czasie trafi do radnych projekt uchwały w sprawie zmiany uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu, tak żeby nowy plan został zamknięty do końca 2023 roku. Procedura uchwalania planu jest wielomiesięczna, uczestniczy w niej wiele podmiotów zewnętrznych, jak i mieszkańcy, którzy mają interes prawny.

O co mają w związku z Glazją apelować radni?

W czwartek radni mają zabrać głos w sprawie apelu do prezydenta o wprowadzenie zmian w planie zagospodarowania. W apelu jest mowa o likwidacji łącznika między planowaną drogą i ul. Waryńskiego, oraz o ochronie zieleni.

Kiedy miała być konsultowana koncepcja zakładająca budowę drogi przez Glazję?

Jak już wspomnieliśmy, w opublikowanym na stronie Urzędu Miasta wywiadzie z dyrektor Anną Stasiak pojawiła się informacja o tym, że koncepcja była konsultowana z mieszkańcami. W związku z tym otrzymaliśmy kilka pytań od mieszkańców, którzy o tych konsultacjach nie mieli pojęcia. Poprosiliśmy Urząd Miasta o wyjaśnienie i otrzymaliśmy odpowiedź, że konsultacje odbyły się we wrześniu 2018 roku, gdy konsultowana była koncepcja zagospodarowania parku.

W dyskusji na temat drogi przez Glazję padają również pytania o sens planu, który zakłada budowę trasy za kilkadziesiąt lat. Klimat zmienia się szybko, a wraz z nim zmieniają się priorytety. Na to, że założenia planistyczne sprzed dekady stają się nieaktualne, zwracali już uwagę obrońcy lasu na Wrzosach. Takie pytanie również do Urzędu Miasta przesłaliśmy, ale pozostało one bez odpowiedzi.

O tym, co na temat planowanej drogi i mówi dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Stasiak, można przeczytać TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska