Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wreszcie dobre wieści z Ministerstwa Nauki dla supernowoczesnego toruńskiego ośrodka

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Władze Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK (na zdjęciu prof. Jerzy Łukaszewicz) od dawna apelują, żeby uwolnić potencjał tego typu jednostek
Władze Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK (na zdjęciu prof. Jerzy Łukaszewicz) od dawna apelują, żeby uwolnić potencjał tego typu jednostek Adam Zakrzewski
Unijne przepisy, które dławią potencjał takich ośrodków badawczych jak Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK, zostaną zmienione. Duża w tym zasługa toruńskiego ośrodka.

O problemach superjednostek badawczych, powstałych za unijne środki - takich jak Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK - pisaliśmy wielokrotnie.
[break]

Ten nieduży budynek zlokalizowany w kampusie UMK to w rzeczywistości jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w regionie, realizujących ambitne projekty naukowe.

Problem jednak w tym, że choć naukowcy dysponują (w końcu!) supersprzętem, potencjał ośrodka dławią unijne przepisy.

Możliwości są, ale...

Unia przez pięć lat od powstania infrastruktury, którą sfinansowała (Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK powstało za 71 mln zł), nie pozwala na komercyjne jej wykorzystywanie. ICNT nie może wystawić żadnej faktury, a to mocno ogranicza współpracę z innymi uczelniami, przedsiębiorstwami, wyklucza też badaczy ze znacznej części konkursów na granty europejskie i krajowe.

O tych ograniczeniach od dawna mówił głośno prof. Jerzy Łukaszewicz, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Udało mu się zaangażować w sprawę europosła Janusza Zemkego (SLD), a ten swoją partyjną koleżankę europosłankę Krystynę Łybacką.

Toruńskie lobby

Toruński przypadek i lobbing polityków sprawił, że o problemach takich ośrodków w końcu zaczęto głośno rozmawiać, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadeklarowało pomoc w rozwiązaniu kłopotów (pisaliśmy o tym ostatnio w czerwcu).

Ostatnia informacja z ministerstwa może być dla sprawy przełomowa. Będzie można komercyjnie wykorzystywać infrastrukturę naukową powstałą ze środków unijnych (w latach 2007-2013) - przekazuje resort.

- Mamy opinię dwóch komisarzy unijnych zezwalających na komercyjne wykorzystanie infrastruktury - informuje prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki.

Unia daje zielone światło

- Jest zbyt wcześnie, żeby świętować, ale przyzwolenie na zmianę przepisów ze strony Unii to ogromny krok w przód. Czekamy teraz na wynik prac międzyresortowych - komentuje prof. Jerzy Łukaszewicz.

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju opracowują teraz procedurę zezwalającą na komercyjną działalność takich ośrodków naukowych.

Beneficjenci będą musieli spełnić pewne warunki, wśród których dwa są kluczowe - zapewnienie, że infrastruktura badawcza nie zmieni swojego podstawowego przeznaczenia, a projekty komercyjne będą maksymalnie w 20 proc. wykorzystywały jej wydajność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska