Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrócili z Finlandii zachwyceni tamtejszą przyrodą i kulturą jej mieszkańców

Jarosław Wadych
Grupa ze szkoły na toruńskiej Skarpie na tle fińskiego krajobrazu
Grupa ze szkoły na toruńskiej Skarpie na tle fińskiego krajobrazu Nadesłana
Delegacja Szkoły Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej odwiedziła szkołę w mieście Jyvaskyla w Finlandii. Wyjazd wiązał się z uczestnictwem podstawówki w dwuletnim międzynarodowym projekcie Erasmus+ „Zdrowi obywatele Europy. Bezpieczeństwo żywnościowe”.

Oprócz toruńskiej Szkoły Podstawowej nr 32 w programie brały udział „podstawówki” z czterech państw - Finlandii, Włoch, Grecji i Turcji.

W fińskich miastach Jyvaskyla i Helsinkach

- Głównym celem kończącego się właśnie projektu jest uświadamianie młodym ludziom wagi zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej - mówi Dorota Lachowicz-Jabłońska, nauczycielka języka angielskiego. - Korzyści z udziału w programie to również praktyczna nauka języka angielskiego, poszerzanie horyzontów i zdobywanie wiedzy na temat innych krajów.

W poprzednim i obecnym roku szkolnym w podstawówce z ul. Kosynierów Kościuszkowskich 11 w projekt zaangażowani byli uczniowie klas V-VII. Pod kierunkiem nauczycieli prowadzili badania na temat odżywiania i wysnuwali z nich wnioski, którymi dzielili się nie tylko na forum własnej szkoły, lecz także z koleżankami i kolegami z zagranicy. Kilkanaścioro dziewcząt i chłopców wraz z nauczycielami odwiedziło europejskie szkoły, partnerów w programie.

Ostatnie z projektowych spotkań odbyło się w fińskim mieście Jyvaskyla, z którego szkoła koordynowała wykonywane przez uczestników zadania. Z SP nr 32 wzięli w nim udział uczniowie klas siódmych - Kasia Kędziorska, Zuzia Witkowska, Igor Juda i Wiktor Machelski oraz pedagodzy - Dorota Lachowicz-Jabłońska i Beata Skruszewicz, wicedyrektor placówki. Po powrocie podzielili się spostrzeżeniami ze społecznością swojej szkoły. Uczestnicy wyjazdu wrócili z Finlandii zachwyceni tym krajem.

**Polecamy:
Gwara młodzieżowa lat 70. QUIZ
Jak dobrze znasz Toruń sprzed lat? TEST

Amerykańska prognoza pogody na lato w Polsce

**

Drzewa i jeziora w „ilościach hurtowych”

Wyprawę zaczęli od Helsinek - odwiedzili plac Senacki, katedrę luterańską, planty, zatokę i port. Podróż uświadomiła im jednak, że to nie zabytki są atutem Finlandii, ale przede wszystkim przyroda. - Drzewa, lasy, jeziora są tam w „ilościach hurtowych” - opowiadają. - Wszędzie jest czysto, cicho, spokojnie. Przez tydzień naprawdę odpoczęliśmy od zgiełku i pośpiechu.

- Finlandia zachwyca czystością! - mówi Kasia. - Widzieliśmy miejsca w parkach, w których młodzi ludzie się spotykają, mogąc swobodnie porozmawiać. Pomimo że odwiedza je wiele osób, to wokół jest bardzo czysto. Nikt nie śmieci - nie ma żadnych papierków porozrzucanych.

- Jest to kraj o bardzo wysokiej kulturze społecznej - wyjaśnia Beata Skruszewicz. - Finowie dbają o siebie, dbając jednocześnie o innych. Wyznają zasadę - nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. Szanują ciszę i spokój - rozmawiają, ale nie krzyczą. W fińskich pociągach nie wolno używać telefonów komórkowych w dowolnym miejscu czy słuchać na głos radia. Do rozmów przez telefon są przeznaczone specjalne kabiny. Do szkoły dzieci w ogóle nie zabierają telefonów. Napotykani nieznajomi ludzie są bardzo pomocni, życzliwi, otwarci. Finowie doceniają swój kraj, nie krytykując innych państw.

Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ

Jak bardzo zmienił się Toruń na przestrzeni ostatnich dekad? Jeśli też zadajecie sobie to pytanie, to mamy dla Was fotograficzną niespodziankę. Takiej galerii jeszcze u nas nie było! Polecamy także: Toruń w latach 90. Czy rozpoznajesz te miejsca? [ZDJĘCIA Z ARCHIWUM "NOWOŚCI"]Archiwalne zdjęcia ulicy i zakamarków Torunia zestawiliśmy ze współczesnymi fotografiami wykonanymi przez naszego fotoreportera. Galeria jest interaktywna, co oznacza, że za pomocą widocznego na zdjęciach suwaka sami możecie zdecydować, które ze zdjęć Torunia - historyczne czy współczesne - chcecie w danym momencie odsłonić. Nawet nie podejrzewacie jak bardzo zmienił się Toruń. UWAGA! Zdjęć jest dużo i mogą się dość wolno ładować na stronie. Prosimy zatem o cierpliwość podczas oglądania kolejnych slajdów. Zapewniamy, że warto! Do przeglądania najlepiej używać strzałek na klawiaturze.  >>>>>>>>>>>>>>>>>Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasze te słowa? [QUIZ]

Tak zmienił się Toruń. Porównaj zdjęcia w interaktywnej gale...

- Do szkoły dzieci najczęściej przyjeżdżają na rowerach albo chodzą pieszo - zauważa Zuzia. - Zwracają się do nauczycieli po imieniu, ale nie nie pozwoliłyby sobie za dużo. Jest między nimi więź. Dzieci czują się bezpiecznie w szkole. Ich poziom wiedzy jest bardzo wysoki - np. w klasie pierwszej uczą się podstawowej budowy szkieletu człowieka, a w klasie piątej szczegółowej budowy oka, ucha.

WARTO WIEDZIEĆ:

- Finowie starają się 2 godziny dziennie przeznaczać na aktywność sportową - jazdę na rowerze, rolkach, nartorolkach, bieganie. Jest to widoczne w mieście, na ulicach - mówią nauczycielki SP nr 32.

- Fińscy uczniowie każdą przerwę spędzają na dworze - dopóki temperatura nie spadnie poniżej minus 20 stopni. Są w ciągłym ruchu, przez cały czas coś robią - nie marnują czasu, nie widać, aby ktoś się nudził - mówią uczennice SP nr 32.

Wyburzanie starych budynków TZMO w Toruniu – wideo z drona

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska