Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie O Olgierdzie Gałdyńskim - znanym toruńskim fotografie, współpracującym jako fotoreporter m.in. z „Nowościami”

Krystyna Szalewska-Gałdyńska
Prawdziwą pasją Olgierda była fotografia. Ze swoim ulubionym aparatem  Rolleiflexem  prawie nigdy się nie rozstawał
Prawdziwą pasją Olgierda była fotografia. Ze swoim ulubionym aparatem Rolleiflexem prawie nigdy się nie rozstawał nadesłane
- Olgierda poznałam jesienią 1967 roku na wernisażu wystawy w Małym Salonie Sztuki w Bydgoszczy - wspomina Krystyna Szalewska-Gałdyńska.

Wręczano mi tam nagrodę za grafikę. W pewnym momencie podszedł do mnie niezbyt wysoki, ale bardzo przystojny mężczyzna, o ogromnym uroku osobistym. Pogratulował, okazał zainteresowanie pracami, zrobił zdjęcia.

Powoli zbliżał się rok 1968, a wraz z nim obchody 400. rocznicy utworzenia Gimnazjum Toruńskiego. Rozpoczęła się nasza współpraca przy organizacji dużej wystawy okolicznościowej „400 lat w służbie Polski i Torunia” w Muzeum Okręgowym. Wzajemne zauroczenie, wspólne zainteresowania bardzo nas do siebie zbliżyły. Pobraliśmy się w styczniu 1970 r.

Olgierd wprawdzie urodził się w Grudziądzu (7 marca 1921 r.), który darzył skrywanym sentymentem, ale całą swoją miłość skierował na Toruń. Jego domem rodzinnym była kamienica przy ulicy Szerokiej 9, w której ojciec Adam prowadził własną, w latach międzywojennych najbardziej znaną w mieście drogerię. Obok produktów drogeryjnych, farb i artykułów gospodarczych sprzedawał także najnowsze aparaty i materiały fotograficzne znanych firm.

**POLECAMY:
Gwara młodzieżowa w latach 70. Czy uda się Wam rozpoznać te słowa? [QUIZ]
Ścigani przez policję w Kujawsko-Pomorskiem. Może mieszkają obok Ciebie?
27. urodziny Radia Maryja 2018 w Toruniu. O. Tadeusz Rydzyk świętował

Stingery dla toruńskiej policji? Nowe nabytki w "garażach" komendy wojewódzkiej

**

W 1937 roku, z okazji małej matury, Olgierd otrzymał od ojca nowoczesny aparat marki Leica (później posiadał nierozłącznego Rolleiflexa). Lubił fotografować, ale też grał na skrzypcach w orkiestrze szkolnej, występował w kółku dramatycznym. Zdał maturę typu humanistycznego w 1939 roku.

Nadeszła wojna. Olgierd, po szkoleniu w Przysposobieniu Wojskowym, zgłosił się jako ochotnik do wojska. Wraz z wybuchem wojny aresztowany został jego ojciec, więziony później w Stutthofie.

Olgierd przeżył okres okupacji w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego walczył w obronie Politechniki. Po upadku powstania ukrywał się na mazowieckiej wsi. Po wojnie zamierzał studiować w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, jednakże śmierć wycieńczonego obozem ojca w 1945 r. zmusiła Olgierda do powrotu do Torunia.

Pomagał matce w prowadzeniu drogerii. Pracując rozpoczął zaoczne studia na Wydziale Prawa nowo utworzonego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W roku 1951 uzyskał dyplom magistra prawa, ale nigdy nie pracował w wyuczonym zawodzie.

Po upaństwowieniu drogerii w 1948 r. znalazł pracę w Centrali Nasiennej w Bydgoszczy. Jednocześnie opiekował się troskliwie ukochaną, ciężko chorą matką.

Jego prawdziwą pasją stała się fotografika, rozwijana podczas licznych podróży, krajowych i zagranicznych. Utrwalał piękno przyrody, sportowe zmagania, zabytkową architekturę i urokliwe miejskie zaułki. O różnych porach dnia i roku fotografował swój ukochany Toruń. Sam wywoływał i obrabiał zdjęcia.

Miał wiele zainteresowań - znał się na sztuce, bardzo lubił muzykę oraz stare, przedwojenne filmy, uprawiał sport. Latał balonem, jeździł w rajdach samochodowych. W 1953 r. wstąpił do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Lubił wypoczynek nad wodą, na kajakach i na żaglówkach.

W 1953 r. Olgierd uzyskał uprawnienia artysty fotografika. Od 1956 r. zajmował się wyłącznie fotografiką i fotoreportażem. Współpracował z Centralną Agencją Fotograficzną i prasą lokalną, w tym z „Nowościami”, od samego ich powstania, a także z wydawnictwami: „Warmia i Mazury”, „Dookoła świata”, „Przekrój”, „Panoramy Północy”. Brał udział w 170 konkursach i wystawach zbiorowych w kraju, Europie i na całym świecie. Miał dyplomy i wyróżnienia wielu światowych stowarzyszeń artystów fotografików.

Od 1981 r. prowadził Studium Fotografiki przy toruńskim oddziale ZPAF. Na łamach prasy publikował swoje zdjęcia, a ponadto rady, jak i co fotografować. W latach 60. powstał cykl zdjęć „Świadkowie Tysiąclecia” oraz album o tematyce milenijnej. W 1970 r. wydany został album „Ratusz w Toruniu”.

Mąż wykonał także kilka książek ręcznie składanych. Tak m.in. powstał album „Artur Rubinstein” wykonany w... dwóch egzemplarzach. Jeden został wręczony wybitnemu pianiście, który wysoko ocenił zamieszczone tam zdjęcia, pisząc: „Panu Olgierdowi, wspaniałemu artyście, z gorącym podziękowaniem za najpiękniejszy prezent, jaki otrzymałem w Polsce. Artur Rubin-stein. Warszawa 1960”.

Olgierd miał 19 znaczących wystaw indywidualnych, z reguły monotematycznych: „Italia jesienią” (1958), „Ludzie Chin” (1961), „Paryski spacer” (1962) - to znakomite reportaże z podróży i studia portretowe. Znakomita wystawa „Szlakiem Kopernika”, powstała w 1973 r., eksponowana była w m.in. w Toronto, Nowym Jorku, Paryżu, Oslo, Kopenhadze, Kolonii, Tokio, Johannesburgu. Kijowie, Dżakarcie, Pradze, Sztokholmie, Amsterdamie i wielu miastach kraju. Mimo całej swojej artystycznej natury, był człowiekiem bardzo systematycznym, pracowitym i dobrze zorganizowanym.

Zmarł nagle 9 października 1984 r. To miał być prosty zabieg w szpitalu. Został pochowany na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ

Jak bardzo zmienił się Toruń na przestrzeni ostatnich dekad? Jeśli też zadajecie sobie to pytanie, to mamy dla Was fotograficzną niespodziankę. Takiej galerii jeszcze u nas nie było! Polecamy także: Toruń w latach 90. Czy rozpoznajesz te miejsca? [ZDJĘCIA Z ARCHIWUM "NOWOŚCI"]Archiwalne zdjęcia ulicy i zakamarków Torunia zestawiliśmy ze współczesnymi fotografiami wykonanymi przez naszego fotoreportera. Galeria jest interaktywna, co oznacza, że za pomocą widocznego na zdjęciach suwaka sami możecie zdecydować, które ze zdjęć Torunia - historyczne czy współczesne - chcecie w danym momencie odsłonić. Nawet nie podejrzewacie jak bardzo zmienił się Toruń. UWAGA! Zdjęć jest dużo i mogą się dość wolno ładować na stronie. Prosimy zatem o cierpliwość podczas oglądania kolejnych slajdów. Zapewniamy, że warto! Do przeglądania najlepiej używać strzałek na klawiaturze.  >>>>>>>>>>>>>>>>>Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasze te słowa? [QUIZ]

Tak zmienił się Toruń. Porównaj zdjęcia w interaktywnej gale...

Zobacz też: Stop Agresji na Drodze cz. 4

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska