Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstępna wersja naszej strategii ZIT zawiera ponad 300 projektów o wartości 2,5 miliarda złotych

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Thinkstock
Podpisane na początku kwietnia porozumienie w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oznaczało zakończenie bydgosko-toruńskiego sporu i rozpoczęcie prac nad projektami. Co udało się zrobić?

Jeszcze w Ostromecku, gdzie porozumienie zostało zawarte, urzędnicy mówili o naglących terminach. Dziś nie są one jednak tak rygorystyczne, jak się wówczas wydawało.

Zarząd Województwa przekazał jak dotąd Komisji Europejskiej szczegóły naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwsza wersja strategii ZIT miała być z kolei gotowa do końca kwietnia. Udało się częściowo, bo do ministerstwa miała wpłynąć tylko część strategii, która oceniana jest ponoć nienajlepiej. Oceną strategii ma się także zająć Urząd Marszałkowski.

- Podstawowym kryterium będzie warunek spełnienia celów zapisanych w strategii rozwoju województwa - mówi Rafał Pietrucień, dyrektor Departamentu Planowania Regionalnego UM. - Najważniejsze są terminy wyznaczone przez Komisję Europejską, czyli styczniowy termin wdrożenia Regionalnego Programu Operacyjnego. Wszystkie prace muszą się więc zakończyć do końca roku.

Jak dotąd zatrudniona przez członków ZIT firma Deloitte przygotowała wstępną wersję strategii. Znalazło się w nim ponad 300 projektów o łącznej wartości ponad 2,5 miliarda złotych. Zrealizowane zostaną te, które uzyskają pozytywną ocenę wspomnianych wcześniej instytucji.

Kluczowe znaczenie będą tutaj miały także niełatwe decyzje władz ZIT z Bydgoszczą i Toruniem na czele. Obie stolice województwa ledwie zdążyły zakończyć wojnę o kształt ZIT, a tymczasem za chwilę być może rozpocznie się walka o projekty.

Wiadomo już, że może się ona rozegrać w murach zabytkowej willi przy ul. Jagiellońskiej 63 w Bydgoszczy. Właśnie w tym budynku swoją siedzibę ma znaleźć administracja ZIT. Urząd Miasta Bydgoszczy przygotowuje również nabór urzędników. Koszty utrzymania biura ZIT pokryje Unia Europejska. W Toruniu jednostką, która zajmuje się sprawami dotyczącymi ZIT, jest Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego Urzędu Miasta.(bob)

Czym jest zit?

ZIT to nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalają cele i inwestycje, które zostaną zrealizowane ze środków unijnych. Bydgosko-toruński ZIT będą tworzyć 24 samorządy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska