Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierają przyszłość

Marcin Dutkowski
Do jakiej szkoły pójść po ukończeniu gimnazjum, aby później nie mieć problemów ze znalezieniem pracy? Właśnie teraz zastanawiają się nad tym szesnastolatkowie.

Do jakiej szkoły pójść po ukończeniu gimnazjum, aby później nie mieć problemów ze znalezieniem pracy? Właśnie teraz zastanawiają się nad tym szesnastolatkowie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169405" sub="Wczoraj szkoły wszelkimi sposobami kusiły gimnazjalistów. Były ulotki, pokazy i kolorowe stroje. Czy to pomogło w wyborze odpowiedniej placówki? Fot. Marcin Dutkowski
">W podjęciu decyzji pomaga im ratusz, który zorganizował wczoraj Ogólnomiejskie Targi Edukacyjne, na której zaprezentowały się wszystkie grudziądzkie szkoły ponadgimnazjalne. Wizyta w hali Olimpii pozwoliła niektórym uczniom rozeznać się w szerokiej ofercie lub tylko utwierdzić się we wcześniej dokonanym wyborze.

- Byłam już zdecydowana na I Liceum Ogólnokształcące, gdy rozpoczynałam naukę w gimnazjum - mówi Daria Jaroszewska, gimnazjalistka z osiedla Lotnisko. - Podczas targów miałam okazję bliżej zapoznać się z ofertą szkoły i zmieniłam zdanie jedynie co do języków obcych, których chciałabym się uczyć. Postanowiłam wybrać rozszerzony niemiecki i dodatkowy angielski.

<!** reklama>- Jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji - przyznaje koleżanka Darii, Patrycja Kowalska. - Obecnie waham się pomiędzy trzema możliwościami. W grę wchodzi klasa humanistyczno-teatralna w III Liceum Ogólnokształcącym, technikum fyzjerskie w Zespole Szkół Budowlanych i Plastycznych oraz szkoła mundurowa we Wroniu. Na targach wzięłam ulotki, ale po więcej informacji, a przede wszystkim opinii o szkołach, zajrzę jeszcze do Internetu.

Szkoły przygotowały nie tylko atrakcyjne wizualnie stoiska i pełne informacji ulotki, ale także pokazy, dzięki którym gimnazjaliści mogli na własne oczy przekonać się, czego będą się uczyć w danej placówce.

<!** Image 3 align=none alt="Image 169405" sub="Fot. Marcin Dutkowski
">Warto przypomnieć, że od kilku lat grudziądzki samorząd stawia szczególny nacisk na szkolnictwo zawodowe, dzięki czemu udało się w końcu odwrócić trend masowego wybierania ogólniaków przez uczniów. Po prostu, nie wszyscy nadawali się do nauki w tych placówkach.

- Nasza strategia przynosi rezultaty. W ubiegłym roku technika i zasadnicze szkoły zawodowe cieszyły się większym zainteresowaniem niż licea ogólnokształcące - przypomina Andrzej Cherek, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego. - Oferta szkół zawodowych jest co roku urozmaicana i dostosowywana przede wszystkim do zainteresowań gimnazjalistów.

W tym roku miejskie gimnazja opuści 970 uczniów. W jedenastu szkołach ponadgimnazjalnych w Grudziądzu w 77 klasach czeka na nich (oraz oczywiście na uczniów z innych miejscowości) dokładnie 2399 miejsc, najwięcej w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

Na dokonanie właściwego wyboru szesnastolatkowie mają jeszcze trochę czasu.

- Największy wpływ na moją ostateczną decyzję będzie miał wynik egzaminu gimnazjalnego - nie ukrywa Tomasz Zyborowicz z Gimnazjum nr 12.

On i jego rówieśnicy przystąpią do niego już za dwa tygodnie (w dniach 12-14 kwietnia). Nabór do szkół ponadgimnazjalnych rozpocznie się w maju.

- Podobnie jak rok temu będzie on odbywał się drogą elektroniczną. Wykorzystamy doświadczenie z ubiegłorocznego naboru i postaramy się, aby wszystko odbyło się bezproblemowo - zapewnia Andrzej Cherek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska