Wybieramy kolor nowych toruńskich tramwajów. Już można...

Wybieramy kolor nowych toruńskich tramwajów. Już można głosować [SONDA]

Michał Malinowski

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Zasłużone, ale już mocno wyeksploatowane - niebawem stare, czerwone toruńskie tramwaje zostaną zastąpione przez nowe. W jakich barwach? - o tym zdecydują

Zasłużone, ale już mocno wyeksploatowane - niebawem stare, czerwone toruńskie tramwaje zostaną zastąpione przez nowe. W jakich barwach? - o tym zdecydują sami torunianie ©Grzegorz Olkowski

Projekt pięciu propozycji przygotowali graficy z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Dominuje kolor żółty nawiązujący do czasów przedwojennych oraz niebieski, będący obok białego oficjalną barwą Torunia.
Zasłużone, ale już mocno wyeksploatowane - niebawem stare, czerwone toruńskie tramwaje zostaną zastąpione przez nowe. W jakich barwach? - o tym zdecydują

Zasłużone, ale już mocno wyeksploatowane - niebawem stare, czerwone toruńskie tramwaje zostaną zastąpione przez nowe. W jakich barwach? - o tym zdecydują sami torunianie ©Grzegorz Olkowski

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku, w ramach projektu BiT-City miasto podpisało umowę z bydgoską firmą PESA na dostarczenie 12 składów. Zgodnie z nią dwa pierwsze pojazdy mają dotrzeć do Torunia w ciągu 12 miesięcy (pod koniec września 2014 roku), a ostatnie we wrześniu 2015 roku.

Nowy tabor po połowie będzie się składał z pojazdów trzyczłonowych (pojemność ok. 120 pasażerów, długość - 19 metrów) i pięcioczłonowych (200 pasażerów, 30 metrów), przystosowanych do potrzeb wszystkich mieszkańców. Pojazdy zostaną wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, wi-fi i szereg innych udogodnień, w tym m.in. podesty dla osób niepełnosprawnych.

Pięć wariantów


- Kończą się ostatnie uzgodnienia projektowe z klientem dotyczące kolorystyki, funkcjonalności i wyposażenia pojazdu. W kwietniu rozpocznie się budowa konstrukcji tramwaju dla MZK w Toruniu - informuje Maciej Grzyb z Działu Marketingu firmy PESA.

Propozycja nr 1

MZK Toruń
Propozycja nr 2

MZK Toruń
Propozycja nr 3

MZK Toruń
Propozycja nr 4

MZK Toruń
Propozycja nr 5

MZK Toruń

Na wczorajszej konferencji prasowej w siedzibie MZK uchylono rąbka tajemnicy, co do kolorystyki tramwajów. Dyrekcja spółki wraz z przedstawicielem Wydziału Sztuk Pięknych UMK zaprezentowała pięć wariantów graficznych. Na czterech z nich dominują barwy niebiesko-granatowo-żółte, na pozostałym kolor czerwony z zielonymi wstawkami.

- Założenie była takie, żeby wszystkie projekty malatury były utrzymane w symbolicznych barwach Torunia, którymi są, jak wiadomo, niebieski i żółty - wyjaśnia dr Nikodem Pręgowski z Zakładu Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

- Jedną propozycję dla kontrastu postanowiliśmy stworzyć w kolorystyce, która kojarzy się z miastem. Chodziło nam o nawiązanie do substancji architektonicznej, a mianowicie do gotyku i zieleni, kojarzącej się z parkami miejskimi.

Głosowanie na projekty rozpoczęło się dziś i potrwa do 25 kwietnia. Torunianie będą mieli kilka możliwości oddania swoich głosów - za pomocą strony internetowej MZK: www.mzk-torun.pl oraz specjalnych formularzy, które pojawią się we wszystkich tramwajach.

Można głosować


Kartę z oddanym głosem na jedną z wybranych propozycji oraz wypełnionymi danymi kontaktowymi będzie można oddać w punktach sprzedaży biletów MZK, Biurze Przewozów i Usług lub u motorniczego. Wśród uczestników konkursu zostaną rozlosowane także nagrody. Władze spółki liczą na zaangażowanie mieszkańców.

- Bardzo cieszymy się, że możemy realizować to przedsięwzięcie. Wiadomo, że tramwaje tworzą pewien klimat w mieście - mówi Janusz Szymański, prezes MZK w Toruniu. - Chcielibyśmy, żeby były najpiękniejsze i najwygodniejsze. Powinny posiadać wszystko, co najlepsze. Ostatnie tramwaje były zakupione w 1994 roku. Szmat czasu. Myślę, że niektórzy w ogóle tego nie pamiętają. Graficy przedstawili nam pięć projektów, które chcemy poddać pod konsultacje, żeby mieszkańcy mogli podpowiedzieć, co wybrać, ewentualnie skrytykować.

Prace nad projektami trwały przez 1,5 miesiąca. Projektanci przyznają, że liczą się z krytyką ze strony głosujących. - Spodziewam się krytycznych głosów. Zależało nam jednak na tym, aby pójść w nieco bardziej odważne rozwiązania. Założenie było takie, żeby do tematu nie podejść w sposób sztampowy - podkreśla Nikodem Pręgowski.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo