Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy nauczycieli na medal. W tegorocznej edycji mamy dwie nowe kategorie. To „Szkoła Roku” i „Nauczyciel Akademicki Roku”

Justyna Wojciechowska-Narloch
Wybieramy nauczycieli na medal. W tegorocznej edycji mamy dwie nowe kategorie. To „Szkoła Roku” i „Nauczyciel Akademicki Roku”
Wybieramy nauczycieli na medal. W tegorocznej edycji mamy dwie nowe kategorie. To „Szkoła Roku” i „Nauczyciel Akademicki Roku”
Pełni zapału - mimo upływających lat , przekonani o słuszności zawodowej drogi i skupieni na przekazywaniu wiedzy - tacy są pedagodzy zgłoszeni do tegorocznej edycji konkursu „Nauczyciel na medal”.

Nasz prestiżowy plebiscyt - podobnie jak w ubiegłym roku - prowadzimy wspólnie z „Expressem Bydgoskim” i „Gazetą Pomorską” pod patronatem Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs, który ma zasięg regionalny, cieszy się ogromną popularnością. Nominowanych zostało już prawie 1300 nauczycieli. Na tym jednak nie koniec, bo kolejne kandydatury zgłaszać można do 19 listopada.

Nowe kategorie

Tu Czytelnikom należy się kilka słów na temat kategorii, które mamy w tegorocznej edycji plebiscytu. Do 5 grudnia w powiatowym etapie konkursu swoje głosy będzie można oddawać na nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli klas IV-VI i gimnazjum oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych Ponadto wybierzemy też „Szkołę Roku” oraz zwycięzcę jednoetapowego głosowania wojewódzkiego w kategorii „Nauczyciel Akademicki”. Te dwie ostatnie kategorie to nowość w naszym plebiscycie.
Zwycięzcy z każdego miasta i powiatu awansują do wojewódzkiego finału zachowując głosy zdobyte w pierwszym, powiatowym etapie głosowania. Głosowanie w wojewódzkim finale naszej akcji rozpocznie się w piątek, 7 grudnia i będzie trwało do piątku, 14 grudnia, do godz. 21.

Życiowy wybór

Do udziału w plebiscycie zgłoszono wielu wspaniałych nauczycieli z Torunia i powiatu. I to właśnie im będziemy poświęcać najwięcej miejsca w publikacjach na łamach „Nowości” oraz w internecie.

Wśród nominowanych jest między innymi Ewa Skulska-Dzik, polonistka z SP nr 16 na toruńskim Rubinkowie. Jej kariera zawodowa rozpoczęła się ponad 20 lat temu, a oprócz nauczania języka ojczystego jest ona jeszcze oligofrenopedagogiem.

- Nie zawsze byłam nauczycielką. Może to zaskakujące, ale wcześniej wykonywałam zawód mający więcej wspólnego z matematyką niż z językiem polskim. Mimo to mojej pracy w szkole na pewno nie można nazwać życiowym przypadkiem - mówi Ewa Skulska-Dzik. - Bardzo lubię wszystkie moje klasy, więc praca, choć bywa trudna i wyczerpująca, niesie ze sobą wiele przyjemnych chwil.
Polonistka widzi też pewien minus uczenia - to pożerająca czas konieczność wypełniania coraz bardziej rozbudowanej dokumentacji. To zmora każdego nauczyciela, nie tylko polonisty.

- Wiele satysfakcji przynosi mi zauważalny rozwój poszczególnych uczniów, ich sukcesy, coraz dojrzalszy sposób w jaki pokonują codzienne problemy - dodaje Ewa Skulska-Dzik.

Nauczyciel to przewodnik

Młodzież z V LO w Toruniu też docenia swoją polonistkę. Małgorzata Gumowska została przez nich nominowana do naszego plebiscytu.

- Poza polszczyzna, której na lekcjach w teorii nie ma zbyt wiele, tak naprawdę nauczam literatury, filozofii i elementów sztuki. I z takimi określeniami zdecydowanie bardziej się identyfikuję. Myślę, że i słowo uczę nie w pełni akceptuję, ponieważ uważam, że uczeń sam się uczy, a ja - nauczyciel- jestem przewodnikiem - mówi Małgorzata Gumowska. - Najbardziej lubię obserwować rozwój moich wychowanków, ich „ wzrastanie” do życia. Wielką radością są też  dla mnie kontakty z byłymi wychowankami, które potwierdzają, że poniesiony trud obu stron się opłacił.

To za czym nie przepada pani Małgorzata, to sprawdzanie prac uczniów. Nie ma na to czasu w szkole, więc praca zabiera jej prywatny czas.

Praca ze studentami

Jak już wspominaliśmy, nową kategorią w tym roku jest nauczyciel akademicki. Tu ponad pół tysiąca głosów zgromadził mgr inż. Maciej Rakowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Jako pedagog pracuje od 12 lat, a ze studentami od dwóch. Specjalizuje się w informatyce, BHP i logistyce.

- Chęć ciągłego doskonalenia i podnoszenia kwalifikacji doprowadziły mnie do WSB. Będąc na drugim roku studiów MBA otrzymałem propozycję współpracy i prowadzenia zajęć. Bardzo się ucieszyłem, ponieważ zauważyłem, że uczelnia bardzo duży nacisk kładzie na praktyczną wiedzę przekazywaną przez wykładowców, a nie tylko samą teorię - mówi Maciej Rakowski. - Największą satysfakcją jest fakt, że studenci będący w zawodzie już kilka lat w dziedzinie BHP, dostrzegają potrzebę uczestniczenia w zajęciach i widząc mnie na korytarzu cieszą się z faktu, że mamy razem zajęcia już w kolejnym semestrze.

Nominacja to nagroda

Kolejnych kandydatów do udziału w plebiscycie wciąż można zgłaszać. Tu warto dodać, że sama nominacja może być wyjątkowym sposobem podziękowania nauczycielowi za jego ciężką pracę. To samo oddawane później głosy.

Nasi kandydaci promowani są w papierowych wydaniach „Nowości”, ale także w internecie oraz na portalach społecznościowych. Ich nominacja to też prestiż dla szkoły, w której uczą. To dowód, że placówka i jej kadra tworzą środowisko, w którym wybitne jednostki mogą się swobodnie rozwijać.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska