Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz imię dla żubrzyczki

Justyna Wojciechowska-Narloch
Pomysłowość naszych Czytelników wydaje się nie mieć granic. Świadczą o tym propozycje imion dla żubrzyczki, których aż kilkaset napłynęło do naszej redakcji.

Pomysłowość naszych Czytelników wydaje się nie mieć granic. Świadczą o tym propozycje imion dla żubrzyczki, których aż kilkaset napłynęło do naszej redakcji.

Urodzone 9 kwietnia żubrzątko wciąż pozostaje bezimienne. To czwarta córka Poślizgu i Polewki, żubrzej pary mieszkającej od lat w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu. Wcześniej na świat przyszły Pogoda, Porywka i Postka. <!** reklama>

Jak się będzie nazywać ich siostra? Szansę na nadanie jej imienia ma każdy z naszych Czytelników. Jest jednak pewien warunek.

- Wszystkie żubry urodzone w naszym kraju muszą mieć imiona zaczynające się od liter „Po”. Tylko wtedy zostaną zapisane w księdze rodowej - tłumaczy Beata Gęsińska, kierownik ds. hodowli w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu. - Wymyślenie takiego imienia wcale nie jest łatwe, bo te najbardziej typowe są już wykorzystane. Trzeba więc dużej fantazji, by nie powielać istniejących już nazw i stworzyć coś naprawdę oryginalnego.

Pierwsze propozycje napłynęły zaraz po ogłoszeniu konkursu. Dziś mamy ich kilkaset, a na zgłoszenia czekać będziemy do połowy maja. Czytelnicy z Torunia i okolic wymyślili najróżniejsze imiona. Podajemy wybrane propozycje z naszej listy: Potorka, Ponka, Pokora, Pomyłka, Potrawka, Polanka, Poranek, Polunia, Polinka, Powiastka, Polenta, Pocipiętka i Pogoria.

Wszystkie nadesłane drogą e-mailową propozycje przekażemy dyrekcji Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, która wybierze najciekawszą z nich. Autor imienia dla żubrzycy dostanie szczególną nagrodę, a mianowicie zostanie chrzestnym zwierzęcia. Podczas wielkiej plenerowej imprezy w zoo, którą zaplanowano na 29 maja odsłoni tablicę z jego imieniem zamontowaną na ogrodzeniu wybiegu.

Przypomnijmy, że żubry to najpotężniejsze ssaki na naszym kontynencie. W przeszłości zamieszkiwały całą środkową i część północnej Europy. W naturze wyginęły z końcem I wojny światowej. Rozmnożono je w rezerwatach z osobników zachowanych w zwierzyńcach i ogrodach zoologicznych, w czym wielką rolę odegrali polscy zoolodzy. W latach 50. XX wieku żubry przywrócono naturze i objęto ochroną gatunkową.

Długość tułowia żubra sięga do 2,7 m, wysokość w kłębie wynosi do 1,8 m, a dorosły osobnik osiąga wagę do 850 kg. Samica rodzi zwykle jedno cielę o wadze 22-23 kg, które do 5 miesięcy ssie mleko matki i przebywa przy niej 2 lata. Dojrzewa w wieku 2-3 lat. Byk żubra żyje do 22 lat, krowa do 27 lat.

Uwaga, konkurs!

  • Na maile z propozycjami imienia dla żubrzyczki czekamy do 15 maja br.
  • Wiadomości należy przesyłać pod adresem: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska