Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Wyborcze pomysły na walkę ze smogiem, groźbą mobbingu i...

Wyborcze pomysły na walkę ze smogiem, groźbą mobbingu i deficytem w budżecie

Adrian Stelmaszyk

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Walkę ze smogiem deklaruje wielu ubiegających się o mandat radnego

Walkę ze smogiem deklaruje wielu ubiegających się o mandat radnego ©Polska Press

Kandydaci do samorządu Torunia kadencji 2018-2023 przedstawili kolejne wyborcze propozycje. Dotyczą m.in. likwidacji tzw. niskiej emisji, sytuacji pracowników oraz finansów miasta.
Walkę ze smogiem deklaruje wielu ubiegających się o mandat radnego

Walkę ze smogiem deklaruje wielu ubiegających się o mandat radnego ©Polska Press

- Chcemy wprowadzić w Toruniu spójny i rzetelny program walki z niską emisją - mówił wczoraj kandydat PiS na prezydenta Torunia Zbigniew Rasielewski.

Program zakłada po pierwsze zwiększenie środków na dofinansowania wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne systemy ogrzewania. W porównaniu z obecnie funkcjonującymi programami nowością jest postulat dwuletnich dopłat do kosztów ogrzewania po wymianie pieców.
Dodatkowo powstać miałaby specjalna strona internetowa dla beneficjentów, na której znajdą się wszystkie niezbędne informacje dotyczące programów dofinansowania, dokumenty do pobrania, lista rekomendowanych firm, a także kalkulator dopłat.

Zobacz też:- Mamy w Toruniu do wymiany jeszcze 12 tysięcy pieców, a dzięki zwiększeniu nakładów finansowych na modernizację ogrzewania, chcemy doprowadzić do ich likwidacji na przestrzeni 8-10 lat. W połączeniu z obecnymi projektami, czyli Eko Piec i Kafka mieszkańcy będą mogli maksymalnie uzyskać dopłatę w wysokości 85 procent kosztów poniesionych przy wymianie pieców - mówił Zbigniew Rasielewski.

Niepokojące sytuacje

Inny kandydat na prezydenta Torunia, startujący z własnego komitetu Sławomir Mentzen podczas wczorajszej konferencji prasowej mówił o tym, że Toruń powinien stać się miastem przyjaznym dla swoich pracowników. Wskazywał na niepokojące, jego zdaniem, sytuacje w spółkach i instytucjach miejskich. Na warunki pracy, mówiąc o mobbingu, mieli się skarżyć pracownicy m.in. Muzeum Okręgowego, Straży Miejskiej i MZK.

Według kandydata, problem jest systemowy i należy mu się dokładnie przyjrzeć. Sposobem na poprawę sytuacji miałby być audyt instytucji i spółek miejskich pod kątem istniejących tam warunków pracy, podniesienie wynagrodzenia pracowników oraz zweryfikowanie dotychczasowych działań ich wieloletnich dyrektorów i prezesów.

Sławomir Mentzen zwrócił też uwagę na sytuację w szkołach - brak płatnych zastępstw.


Polecamy: Wszystko o wyborach samorządowych 2018 w Toruniu


Kandydat wrócił też do sprawy kwestii publikacji rejestrów umów przez Urząd Miasta i miejskie spółki.

- Gdy o tym wcześniej w kampanii mówiłem, reakcja prezydenta Michała Zaleskiego była szybka. W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta pojawiły się rejestry umów za lata 2016 i 2017. Z kolei podczas debaty telewizyjnej prezydent powiedział mi, że ma tony dokumentów które oczywiście udostępni. W takim razie mówię: sprawdzam. Mam wniosek o udostępnienie rejestru umów przez Toruńską Infrastrukturę Sportową. Mam nadzieję, że ta spółka miejska ekspresowo rozpatrzy ten wniosek pozytywnie i udostępni swoje rejestry umów - stwierdził Sławomir Mentzen.

Zmiany w budżecie


Kolejny fragment programu dla Torunia przedstawili wczoraj kandydaci ruchu Kukiz’15. Zatytułowany jest „Bogactwo” i dotyczy zmian w finansach miasta.

Kandydaci Kukiz’15 widzą potrzebę szybkiego zrównoważenia budżetu Torunia, czyli zlikwidowania w nim deficytu. Chcą obniżenia stawek podatku od nieruchomości i rozważenia możliwości takiej samej korekty w przypadku podatku od środków transportu.

Zdaniem kukizowców trzeba także zlikwidować opłatę miejscową (klimatyczną), obniżyć opłaty na targowiskach miejskich, zmniejszyć opłaty za zajęcie pasa drogowego, ograniczyć strefę płatnego parkowania wyłącznie do starówki i wprowadzić zasadę bezpłatnego postoju w niej przez pierwsze pół godziny, złagodzić politykę wydawania zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Inny pomysł kandydatów ruchu Kukiz’15 to zbycie udziałów Torunia w niektórych spółkach, na przykład w Porcie Lotniczym Bydgoszcz.

Zobacz też:Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Smog to najmniejsze zlo

Włodek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Nie głosować na Lenze bo nie dość że nie zlikwiduje Smogu to jeszcze sprowadzi do Torunia ismalskich terrorystów, tak jak chcą to zrobić Prezydenci Poznania, Gdańska i Warszawy, tzn partyjni kumple...rozwiń całość

Nie głosować na Lenze bo nie dość że nie zlikwiduje Smogu to jeszcze sprowadzi do Torunia ismalskich terrorystów, tak jak chcą to zrobić Prezydenci Poznania, Gdańska i Warszawy, tzn partyjni kumple Tomcia. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zaufajmy młodości i rozumowi

A. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Naprawdę, jedynym sensownym kandydatem na prezydenta miasta jest pan Mentzen: ma wizję, bystry nowoczesny rozum, kompetencje, wiedzę i ogromną kulturę polityczną. Jest człowiekiem uczciwym i...rozwiń całość

Naprawdę, jedynym sensownym kandydatem na prezydenta miasta jest pan Mentzen: ma wizję, bystry nowoczesny rozum, kompetencje, wiedzę i ogromną kulturę polityczną. Jest człowiekiem uczciwym i sprawiedliwym. Czy Wy torunianie nie jesteście ciekawi, jak będzie rozwijać się nasze zmęczone już łysymi staruchami miasto? OBUDŹMY TORUŃ!!!!!!!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

Nowe autobusy w Toruniu WIZUALIZACJE

Nowe autobusy w Toruniu WIZUALIZACJE

Gigantyczny park wodny 200 km od Torunia!

Gigantyczny park wodny 200 km od Torunia!