Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: Większość dla PiS-u. Cztery komitety wejdą do Sejmu [PODZIAŁ MANDATÓW]

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Prawo i Sprawiedliwość wyraźnie wygrywa z opozycją - wynika z sondażu zrealizowanego przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia. Do Sejmu wchodzą w sumie cztery komitety.

Na ostatniej prostej przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość ponownie zdobędzie samodzielną większość w Sejmie. Partia Jarosława Kaczyńskiego poprawia wynik sprzed czterech lat aż o ponad 10 pkt. proc., chociaż z uwagi na wyniki innych komitetów, nie przełoży się to na szczególnie duży wzrost liczby mandatów dla PiS.

Wybory parlamentarne 2019: Sondaż Polska Press Grupy. Wyniki ogólnopolskie

 1. PiS, Solidarna Polska, Porozumienie
  48.30%
 2. PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska
  27.70%
 3. SLD, Razem, Wiosna
  12.40%
 4. PSL, Kukiz'15, Unia Europejskich Demokratów, SD
  6.50%
 5. Partia KORWiN, Ruch Narodowy, Konfederacja Korony Polskiej, Liga Narodowa, Partia Kierowców, ZChR
  4.20%
 6. 0.90%

Polska Press Grupa / Ośrodek Badawczy Dobra Opinia

Badanie zostało zrealizowane przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 30 września - 4 października na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego.

- Ten sondaż jest zrobiony na porządnej, dużej próbie, do tego “na papierze” trochę w takim “oldschoolowym” stylu - mówi prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.

EKSPERCI O SONDAŻU POLSKA PRESS GRUPY

- Sondaż dla Polska Press nie przynosi żadnej niespodzianki, niczego zaskakującego. Co tutaj w tych liczbach jest dobrego, to to, że jest duża próba, więc można to zobaczyć z podziałem na województwa - dodaje.

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu w 2015 r. uzyskało 37,5 proc. głosów, dzięki czemu wprowadziło 235 posłów. W sondażu zrealizowanym przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego wynosi 48,3 proc., co przełożyłoby się na 254 mandaty.

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Porównaliśmy programy partii ...

Spore tąpnięcie w porównaniu do wyborów sprzed czterech lat zaliczyły partie, które wchodzą dziś w skład Koalicji Obywatelskiej. Wtedy Platforma Obywatelska zdobyła 24,1 proc. głosów, co w połączeniu z wynikiem Nowoczesnej (7,6 proc.) dało tym partiom łącznie 31,7 proc. głosów i 166 mandatów (138 PO - 28 N).

W naszym badaniu na Koalicję Obywatelską zagłosowało 27,7 proc. ankietowanych, co przełożyłoby się na 138 mandatów.
Do Sejmu dostaje się też Lewica, czyli koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny Roberta Biedronia i partii Razem. W 2015 roku koalicja SLD, Twojego Ruchu i mniejszych partii lewicowych nie przekroczyła 8-procentowego progu wymaganego dla koalicji (zdobyli 7,55 proc. poparcia), a partia Razem uzyskała 3,62 proc. głosów. W konsekwencji w trwającej jeszcze kadencji, w Sejmie nie funkcjonowała żadna partia lewicowa.

Teraz, zgodnie z naszym badaniem, Lewica może liczyć na 12,4 proc. głosów i 49 mandatów.

Kukiz’15 otrzymał cztery lata temu 8,8 proc. głosów i 42 mandaty, a PSL 5,1 proc. i 16 mandatów. Z naszego sondażu wynika, że PSL-Koalicja Polska łączące te dwa ugrupowania cieszy się poparciem 6,5 proc. badanych, co przełożyłoby się na tylko 18 mandatów.

PiS wygrywa w czternastu województwach, a na Podkarpaciu, w Małopolsce, w Lubelskiem i Świętokrzyskiem zdeklasowało konkurencję. Z kolei Koalicja Obywatelska wygrywa z partią rządzącą w dwóch województwach - pomorskim i zachodniopomorskim.

Kobiety za PiS, KO i Lewicą

Ponad połowę elektoratu trzech komitetów stanowią kobiety. W przypadku Prawa i Sprawiedliwości jest ich 56,1 proc., dla Koalicji Obywatelskiej jest to 55,4 proc., natomiast jeśli chodzi o Lewicę, to kobiety stanowią 57,7 proc. wszystkich głosów tego komitetu.
Na przeciwległym biegunie znajdują się PSL-Koalicja Polska i Konfederacja. Elektorat sojuszu ludowców z Kukiz’15 to w 67,1 proc. mężczyźni. Z kolei w przypadku Konfederacji (m.in. KORWiN, Ruch Narodowy, Grzegorz Braun) jest to aż 70,9 proc.

Quiz preferencji wyborczych

PiS rządzi... w miastach

Nasz sondaż pokazuje też, że elektorat Prawa i Sprawiedliwości opiera się w delikatnej większości na wyborcach mieszkających na wsi (55,2 proc.), ale w porównaniu z resztą komitetów, partia rządząca cieszy się największym poparciem w miastach. Wyborcy miejscy stanowią 34,2 proc. elektoratu PSL, 25,2 proc. SLD, 32,7 Konfederacji i 27,9 Koalicji Obywatelskiej, natomiast dla Prawa i Sprawiedliwości ta wartość wynosi 44,8 proc. Widać wyraźnie, że PiS najlepiej balansuje między miastem, a wsią.

- W miastach żyje mniejszość obywateli. Zdecydowana większość głosujących żyje i pracuje na wsi oraz w miasteczkach. I tam właśnie PiS jest bardzo mocne. Mniej przez “socjal” a bardziej - to moja prywatna opinia, nie poparta badaniami - ta małomiasteczkowa Polska, mówiąc Dawidem Podsiadło, została przez PiS przez ostatnie lata dowartościowana także w inny niż tylko materialny sposób - twierdzi prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.

Na kogo głosować?

Młodzi rdzeniem Konfederacji

Z badania przeprowadzonego przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia wynika też, że prawie połowę elektoratu Konfederacji (47,3 proc.) stanowią ludzie młodzi, w wieku 18-29 lat. Wyborcy tego komitetu, którzy mają ponad 60 lat, stanowią tylko 3,6 proc. W przypadku żadnego innego komitetu nie ma tak wielkiej dysproporcji.

Wybory 2019: Śmieszne plakaty i ulotki wyborcze. Oto prawdzi...

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość posiada największą grupę wyborców właśnie w przedziale wiekowym 60+. Stanowią oni 28,1 proc. całego elektoratu PiS. Młodzi, w wieku 18-29 lat to natomiast 17,4 proc. wyborców partii rządzącej.

Wyborcy w wieku 30-44 lat stanowią największą grupę w przypadku Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. 34,1 proc. elektoratu SLD, Wiosny i partii Razem stanowi właśnie ta grupa. Dla Koalicji Obywatelskiej jest to 31,1 proc.

Na koniec zostali wyborcy mający 45-59 lat. To oni tworzą najliczniejszą grupę wyborców PSL i Kukiz’15 (30,1 proc.).

Trwa głosowanie...

W kampanii wyborczej...

Wynik Konfederacji kluczowy

Paradoksalnie to właśnie wynik Konfederacji Wolność i Niepodległość, która w naszym sondażu uzyskała 4,2 proc. poparcia, może zadecydować o tym, czy Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło samodzielnie. Jeśli bowiem formacja łącząca m.in. korwinistów i narodowców znajdzie się poza Sejmem, to ponad 48-procentowy wynik PiS-u zagwarantuje tej partii większość. Jeśli natomiast konfederaci do Sejmu wejdą, to PiS będzie musiało szukać sojusznika, by stworzyć rząd większościowy.

- Ugrupowanie to zostało zagonione do getta, do jakiejś niszy, i w niej bije się tylko o to, czy przekroczy próg 5 proc. Będzie to miało fundamentalne znaczenie dla całego układu po wyborach. Jeśli głosy oddane na Konfederację nie przełożą się na mandaty, to one będą przede wszystkim wspierały - zgodnie z logiką d’Hondta - tego, który wybory wygrywa - tłumaczy prof. Mikołaj Cześnik, komentując sondaż Polska Press Grupy.
Współpraca: Weronika Rogacin

Narzędzia, które pomogą Ci wybrać

Komentarze 184

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zbokofob
10 października, 09:01, sprawiedliwy:

Tylko PIS. Pozdrawiam

Też na nich głosowałem ale pozwalają na marsze zboków z ich promotorami w Polskich miastach i je ochraniają policją a moga tego zabronić jedną ustawą,to zle wróży Polskim wartościom i demoralizacji dzieci.Tylko Konfederacja zabroni marszy na nich głosuje.

s
sprawiedliwy

Tylko PIS. Pozdrawiam

G
Gosc.
8 października, 1:03, Gość:

Stop propagandzie. Wystarczy

Nie wiesz co piszesz czlowieku,40 lat pracowalam w pocie czola,zabrali mi kase,teraz mam glodowa eneryture,zeby nie rodzina to koniec !!!Stuknij sie w czolo.

G
Gosc.
8 października, 13:28, Gość:

"Na PO i lewicę głosują ludzie [...] Nieskorzy do brania łapówek." --- Sawicka, Nowak, Miro, Zbycho, moskiewska teczka Millera, toż to trust ludzi godnych zaufania. Głosuj ,a PO, nikt cię tak nie oszuka i nie okradnie jak oni, dajmy im dokończyć to, czego nie zdążyli ukraść przez 8 lat. PS. Pieniądze z OFE zdążyli.

Gdzie moje pieniadze z Offe sa,odpowiedzi zadam.

G
Gosc.
7 października, 23:50, Gość:

Mam taką zasadę: nie głosuję na chamów i złodziei. Dlatego zawsze głosuję na PIS.

Brawo,madry jestes czlowiek.

G
Gosc.
8 października, 1:02, Gość:

Głosowałem na PiS 4lata temu. Z roku na rok masakra z ich polityką. Nie pozwolę na taką idiotyczną politykę POPISu

Bos durny !!!

G
Gosc.
8 października, 13:28, Gość:

"Na PO i lewicę głosują ludzie [...] Nieskorzy do brania łapówek." --- Sawicka, Nowak, Miro, Zbycho, moskiewska teczka Millera, toż to trust ludzi godnych zaufania. Głosuj ,a PO, nikt cię tak nie oszuka i nie okradnie jak oni, dajmy im dokończyć to, czego nie zdążyli ukraść przez 8 lat. PS. Pieniądze z OFE zdążyli.

Ale ludzie juz zmadrzeli i na durniow i zlodziei nie zaglosuja !!!Jak widze ta Kidawe-Blonska to wymioty mnie lapia.I

G
Gość
8 października, 14:06, Gość:

Umarł człowiek. Staje przed św. Piotrem a ten mu mówi: Mamy demokrację, dlatego możesz zostać w niebie albo pójść do piekła. Twój wybór. Aby ci to ułatwić, tydzień spędzisz w piekle i tydzień w niebie, później podejmiesz decyzję.

Poszedł człowiek do piekła. Tam pełno znajomych, codziennie impreza, zabawy, wylegiwanie na plaży pod palmami. Piwko, drinki. Leżing i plażing. Po tygodniu kolej na niebo. Tutaj chóry anielskie, memento mori, ciągłe umartwianie. Mało znajomych. Nuuudy. Po tygodniu św. Piotr mówi: Gdzie chcesz być w niebie czy w piekle? Tylko pamiętaj, że jest to decyzja ostateczna i nieodwołalna.

Człowiek odpowiada: Wiesz św. Piotrze, jednak w piekle jest fajniej. Dużo znajomych, imprezy itp. Człowiek się nie nudzi…

I poszedł do piekła. Tam już u wrót został przez diabły zakuty w kajdany. W piekle smród siarki, diabły gotują smołę, męczą dusze. Diabeł każe człowiekowi wybrać kocioł dla siebie. Ten zaskoczony mówi: Diable, jak to? Wczoraj było tu tak pięknie. Imprezy, znajomi, luz blues, a dzisiaj....?

Diabeł na to: bo wczoraj to była kampania wyborcza, a dzisiaj już wybrałeś…

Niestety to nas czeka. Ale Polacy lubią się bawić i nie interesuje ich, że później wszyscy zapłacimy rachunek.

G
Gość

Umarł człowiek. Staje przed św. Piotrem a ten mu mówi: Mamy demokrację, dlatego możesz zostać w niebie albo pójść do piekła. Twój wybór. Aby ci to ułatwić, tydzień spędzisz w piekle i tydzień w niebie, później podejmiesz decyzję.

Poszedł człowiek do piekła. Tam pełno znajomych, codziennie impreza, zabawy, wylegiwanie na plaży pod palmami. Piwko, drinki. Leżing i plażing. Po tygodniu kolej na niebo. Tutaj chóry anielskie, memento mori, ciągłe umartwianie. Mało znajomych. Nuuudy. Po tygodniu św. Piotr mówi: Gdzie chcesz być w niebie czy w piekle? Tylko pamiętaj, że jest to decyzja ostateczna i nieodwołalna.

Człowiek odpowiada: Wiesz św. Piotrze, jednak w piekle jest fajniej. Dużo znajomych, imprezy itp. Człowiek się nie nudzi…

I poszedł do piekła. Tam już u wrót został przez diabły zakuty w kajdany. W piekle smród siarki, diabły gotują smołę, męczą dusze. Diabeł każe człowiekowi wybrać kocioł dla siebie. Ten zaskoczony mówi: Diable, jak to? Wczoraj było tu tak pięknie. Imprezy, znajomi, luz blues, a dzisiaj....?

Diabeł na to: bo wczoraj to była kampania wyborcza, a dzisiaj już wybrałeś…

G
Gość

"Na PO i lewicę głosują ludzie [...] Nieskorzy do brania łapówek." --- Sawicka, Nowak, Miro, Zbycho, moskiewska teczka Millera, toż to trust ludzi godnych zaufania. Głosuj ,a PO, nikt cię tak nie oszuka i nie okradnie jak oni, dajmy im dokończyć to, czego nie zdążyli ukraść przez 8 lat. PS. Pieniądze z OFE zdążyli.

A
AMIGO

Michael Voris „The Vortex” - Bóg i wybory https://www.youtube.com/watch?v=Gkbp7eZe14c

6 min filmiku. Twój głos w wyborach, czyli cały człowiek, wszystko to czym jesteś, twój intelekt, twoja wola, twoje zamiary, twoje pragnienia to wszystko ma wpływ jacy ludzie będą rządzić w naszym kraju.

G
Gość

Stop propagandzie. Wystarczy

G
Gość

Co drugi artykuł na Echodnia sponsorowany przez PiS

G
Gość

Głosowałem na PiS 4lata temu. Z roku na rok masakra z ich polityką. Nie pozwolę na taką idiotyczną politykę POPISu

P
Program propaganda

Echodnia przekupione przez PIS

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3