Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020 - wyniki na żywo Frekwencja wyborcza. Najnowsze sondaże. Wyniki exit poll Kiedy druga tura? [KANDYDACI, DATA]

red.
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Wybory prezydenckie 2020: wyniki na żywo. Pierwsze, sondażowe wyniki opublikujemy zaraz po zamknięciu lokali wyborczych, a więc po godz. 21.00. Wyniki EXIT POLL. Prezydent RP jest wybierany na 5-letnią kadencję. Kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy zakończy się 6 sierpnia tego roku. 28 czerwca wybierzemy nowego prezydenta Polski. Komu sondaże dają największe szanse na objęcie stanowiska? Kto może zostać prezydentem Polski? Ilu kandydatów dotychczas się zgłosiło? W grze o fotel prezydencki są w tej chwili tylko dwaj kandydaci - Rafał Trzaskowski oraz urzędujący prezydent - Andrzej Duda. Kiedy odbędzie się druga tura wyborów? O wszystkich szczegółach dotyczących wyborów prezydenckich 2020 w Polsce (SONDAŻE, KANDYDACI, WYNIKI WYBORÓW, DATA, ZMIANY) dowiecie się z poniższego tekstu.

Wybory prezydenckie 2020 - wyniki

Wyniki exit poll o godz. 21

  • Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) - 41,8
  • Andrzej Duda (kandydat bezpartyjny, popierany przez PiS) - 30,4
  • Szymon Hołownia (kandydat bezpartyjny) - 13,3
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - 2,6
  • Robert Biedroń (Lewica) - 2,9
  • Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczpospolitej) - 0,5
  • Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 7,4
  • Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa) - 0,2
  • Paweł Tanajno (kandydat bezpartyjny) - 0,3
  • Waldemar Witkowski (kandydat bezpartyjny) - 0,3
  • Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy) - 0,3

Frekwencja w wyborach prezydenckich na godzinę 17 wyniosła 47,89 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Najwyższa frekwencja jak chodzi o województwa to: mazowieckie (51,17 proc.), małopolskie (50,27 proc.) oraz podkarpackie (49,19 proc.).

Najmniejsza frekwencja na godzinę 17 pod względem województwa to: opolskie (42,32 proc.), warmińsko-mazurskie (43,06 proc.) oraz kujawsko-pomorskie (45,51 proc.).

  • dolnośląskie: 46,76%
  • kujawsko-pomorskie: 45,51%
  • lubelskie: 47,31%
  • lubuskie: 46,17%
  • łódzkie: 48,29%
  • małopolskie: 50,27%
  • mazowieckie: 51,17%
  • opolskie: 42,32%
  • podkarpackie: 49,19%
  • podlaskie: 46,40%
  • pomorskie: 47,51%
  • śląskie: 47,99%
  • świętokrzyskie: 45,99%
  • warmińsko-mazurskie: 43,06%
  • wielkopolskie: 48,06%
  • zachodniopomorskie: 46,54%

Frekwencja na godz. 17:00 w woj. kujawsko-pomorskim wyniosła 45,51%

O 13.30 Państwowa Komisja Wyborcza poda pierwsze dane o frekwencji w wyborach prezydenckich.

Wstępnie można powiedzieć, że frekwencja zapowiada się dość duża - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Do tej pory stwierdzono 93 przypadki uszkodzeń ogłoszeń wyborczych, 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej, 12 przypadków niedozwolonego umieszczenia plakatów wyborczych i 1 przypadek usiłowania udostępniania niewykorzystanych kart innej osobie.

PKW poinformowała też, że przewodniczący jednej z komisji wyborczych w Toruniu pojawił się w lokalu wyborczym pod wpływem alkoholu. Komisja wybrała na jego miejsce nowego przewodniczącego, a sprawą pijanego członka komisji wyborczej zajęła się policja.

W miejscowości Jedwabno w powiecie szczecińskim 26 czerwca został napadnięty mężczyzna, który rozwieszał plakaty wyborcze. Z uszkodzeniami ciała trafił do szpitala.

Łącznie doszło do 8 przestępstw i 159 wykroczeń wyborczych. W pracę przy wyborach zaangażowanych jest 270 policjantów.

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie odbyły się po raz ostatni w 2015 r. Wówczas wygrał je kandydat Prawa i Sprawiedliwości - Andrzej Duda. 5 lat wcześniej zwyciężył kandydat Platformy Obywatelskiej - Bronisław Komorowski

Zgodnie z konstytucją wybory prezydenta RP zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Wybory muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy, który przypada w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Obecnemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie sondaże dawały początkowo łatwe zwycięstwo. Jednak podobne notowania w 2015 r. miał też Bronisław Komorowski, któremu wieszczono wygraną. Od pewnego czasu trwania kampanii prezydenckiej tendencja w sondażach uległa znaczącej zmianie. W grze o fotel prezydencki jest tak naprawdę dwóch kandydatów: Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej i obecny prezydent Warszawy oraz Andrzej Duda - urzędujący prezydent.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca, a druga - po dwóch tygodniach, czyli 12 lipca.

Wybory prezydenta PKW

Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. Zaraz po ich zamknięciu i zakończeniu ciszy wyborczej poznamy pierwsze, sondażowe wyniki głosowania. Będą to wyniki na podstawie sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Około północy poznamy wyniki sondażu late poll - uwzględniające głosy policzone przez wybrane komisje wyborcze i zebrane przez Ipsos.

W nocy z niedzieli na poniedziałek powinniśmy poznać pierwsze cząstkowe wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą z około 30 procent lokali wyborczych. W poniedziałek rano powinniśmy już znać wyniki wyborów ze zdecydowanej większości lokali w Polsce. Będą uwzględniały także głosy oddane korespondencyjnie - do godz. 21 w niedzielę koperty z pakietami wyborczymi muszą wrócić do obwodowych komisji wyborczych.

Wybory prezydenckie 2020: kampania - kiedy start?

Niezwłocznie po opublikowaniu postanowienia w sprawie wyborów w "Dzienniku Ustaw", rusza kampania prezydencka. Natomiast zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety wyborcze mogą prowadzić agitację dopiero po zarejestrowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą.

5,4 proc. badanych, którzy deklarują udział w wyborach w II turze (ta odbędzie się 12 lipca), nie wie jeszcze, na kogo oddać głos. Jedynie 3,5 proc. respondentów twierdzi, że nie chce głosować ani na kandydata PiS, ani kandydata Koalicji Obywatelskiej.
W porównaniu z sondażem IBRIS dla WP sprzed tygodnia, poparcie dla Dudy i Trzaskowskiego się zrównało.

Przypomnijmy: w poprzednim badaniu chęć oddania głosu na urzędującego prezydenta deklarowało 47,9 proc. badanych, a na włodarza Warszawy i kandydata Koalicji Obywatelskiej - 47,1 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska