Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Instrukcja obsługi wyborcy, czyli 10 kroków do oddania głosu. Idź na wybory to #robiróżnicę

a.w.
Wybory samorządowe 2018: Instrukcja obsługi wyborcy, czyli 10 kroków do oddania głosu. Idź na wybory to #robiróżnicę
Wybory samorządowe 2018: Instrukcja obsługi wyborcy, czyli 10 kroków do oddania głosu. Idź na wybory to #robiróżnicę Jarosław Jakubczak / Polskapresse
Wybory samorządowe 2018 już w tę niedzielę. To, na kogo zagłosujemy będzie miało wpływ na co najmniej 5 kolejnych lat. Jak będzie wyglądała Twoja okolica? Jakie będą plany rozwoju? W co najbardziej zainwestuje miasto>? Jak szeroka będzie oferta kulturalna? Czy miasto będzie zielone? Twój głos #robiróżnicę! Wybory to ważny sprawdzian dla polskiej demokracji. Głosowanie to jeden z przywilejów osób dorosłych. Skorzystaj z niego i wypełnij swój obywatelski obowiązek.

W wyborach samorządowych uczestniczyć może KAŻDY. Jedni będą kandydatami na poszczególne szczeble samorządów, inni ich wyborcami. Dla członków komisji wyborczej będzie to intensywny dzień w pracy a dzieci nauczą się czym w praktyce jest demokracja. Wybory samorządowe to ważne wydarzenie jeśli chodzi o lokalną politykę, plany i działania. Jednego dnia wybieramy osoby, które przez następne 5 lat będą podejmowały najważniejsze dla regionu decyzje. Właśnie dlatego ten wybór jest ważny i każdy głos jest na wagę złota!

Przed wyborami samorządowymi 2018 zalewa Cię fala informacji na temat kandydatów, zaproszeń na spotkania, debaty czy newsów o ostatnich działaniach przed ciszą nocną? Spokojnie. Już w niedzielę nastąpi kulminacja i ostatni etap tej wyborczej przygody. Dla ułatwienia działania w ciągu tych kilku przedwyborczych dni prezentujemy INSTRUKCJĘ OBSŁUGI WYBORCY, czyli czym krok po kroku powinniśmy się zająć, o czym pamiętać, a czym zupełnie się nie przejmować.

Wybory samorządowe 2018 z perspektywy wyborcy: KROK PO KROKU

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018: specyfikacja wyborcy

  • skończone 18 lat
  • czynne prawo wyborcze
  • wpis na listę wyborczą lub dopisanie do listy wyborczej

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018: Sposób działania:

1. Zapamiętaj datę wyborów

21 października 2018, najbliższa niedziela. Zapisz, powtórz, zapamiętaj, powieś kartkę na lodówkę i zrób notatkę w telefonie. Włącz radio, odpal telewizję,przeglądaj internet. Media na pewno nie zapomną o tym ważnym wydarzeniu. Już teraz przygotowywane są specjale studia wyborcze,reporterzy w terenie i wyniki sondażowe. Nie przegap jedynej okazji do zweryfikowania władzy w regionie. W niedzielę, 21 października zagłosujemy na prezydenta, burmistrza czy wójta a także członków rady miasta oraz sejmiku wojewódzkiego.

2. Sprawdź czy jesteś na liście

Wybory samorządowe to specyficzna forma głosowania. W tych wyborach NIE MOGĄ głosować Polacy mieszkający za granicą. W wyborach samorządowych możesz głosować w miejscu zameldowania lub innym miejscu, w którym mieszkasz od dłuższego czasu. Jeśli głosujesz w miejscu zameldowania to sprawa jest prosta - jesteś na listach wyborczych. Jeśli chcesz dopisać się do listy wyborczej w innym mieście lub dzielnicy musisz pofatygować się do urzędu miasta lub złożyć wniosek online. PAMIĘTAJ! Urząd ma 3 dni na wydanie decyzji o wpisaniu na listę lub odmowie. Co może uwiarygodnić Twoje przywiązanie do nowego miejsca?

  • potwierdzenie płatności podatków
  • zakup mieszkania
  • najem mieszkania
  • rachunki za prąd
  • prowadzona działalność gospodarcza

3. Poznaj kandydatów

Na mieście na pewno wiszą już plakaty, skrzynka na listy pełna jest wyborczych ulotek. Te materiały zwykle zasilają stos makulatury, ale choć jeden wieczór można poświęcić na przyjrzenie się kandydatom na najważniejsze funkcje w mieście. Przeczytaj program, albo najważniejsze jego punkty, zobacz spot, przyjrzyj się zmianom, jakie kandydaci chcą wprowadzić i poglądom, jakie reprezentują. Osoby, na które zagłosujesz przez 5 kolejne lata będą reprezentować Twój region na zewnątrz. Wybieraj mądrze.

4. Nie wierz we wszystkie zapowiedzi

Hasła na plakatach, punkty w programach wyborczych i wypowiedzi w debatach to sznur wspaniałych obietnic, z których tylko mały procent uda się zrealizować. Słuchaj z uwagą i odsiewaj wiadomości ważne od tych nieistotnych, realne plany do realizacji od pięknych teorii, które nigdy nie zostaną zrealizowane.

5. Rozmawiaj, pytaj, dyskutuj

Włącz się w dyskusję o mieście. Taka okazja zdarza się raz na kilka lat. Pytaj, jeśli jest o co, dyskutuj, podważa, przedstawiaj swoje zdanie. Kandydaci wychodzą do obywateli również po to, aby słuchać co mają do powiedzenia. Zaangażowanie nic nie kosztuje. Kilka chwil spędzonych na rozmowie czy na napisaniu komentarza na forum.

Wybory samorządowe - czy wiesz jak głosować? Sprawdź, co wiesz o wyborach! [QUIZ WYBORCZY 2018]

6. Wycisz się w dniu wyborów / cisza wyborcza

Zrób to dosłownie i w przenośni. Po fali informacji, plakatów i zapewnień daj sobie czas na ostateczną refleksję. Nie dziel się opiniami, nie mów na kogo głosujesz, nie like`uj stron kandydatów na Facebooku ani nie komentuj wyborczych zaczepek. CISZA WYBORCZA trwa od północy dnia poprzedzającego wybory aż do zamknięcia lokali wyborczych. Jej złamanie grozi karą grzywny!

7. Udaj się do lokalu wyborczego

Lokale wyborcze zwykle znajdują się w instytucjach publicznych: szkołach, salkach. Wybierz lokal w mieście i dzielnicy, w której jesteś zameldowany lub dopisany do listy wyborców (punkt 2.). Jeśli jesteś rannym ptaszkiem do wyborów rusz o godzinie 7:00. Jeśli odkładasz wszystko na ostatnią chwilę, masz czas do 21:00.

Lokale wyborcze są otwarte w godzinach 7:00 – 21:00.

8. Oddaj ważny głos

Wybierając się na wybory nie zapomnij zabrać ze soba dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem. To właśnie na tej zasadzie zostanie wydawa karta do głosowania. Nie musisz zabierać ze sobą nic więcej. Głos możesz oddać w czasie porannego biegania czy popołudniowego spaceru z rodziną. Karty do głosowania na szarym tle do rady gminy, na żółtym tle – Rada powiatu, na niebieskim tle – sejmik wojewódzki, na różowym tle – wójt, burmistrz, prezydent miasta. Na każdej z tych kart stawiamy JEDEN znak „X”

9. X iksowi nierówny, czyli nowa definicja znaku „X”

W tym roku zmienione zostały zasady weryfikacji kart do głosowania i głosów ważnych. W ustawie zmieniono definicję znaku „X”.Wydawało się, że nie ma w tym większej filozofii, jednak została ona dorobiona. Od teraz „X” na karcie wyborczej to co najmniej dwie przecinające się linie. Co to oznacza? Możemy postawić przy kratce kandydata gwiazdkę czy śnieżynkę i to również zostanie uznane za ważny głos. Głos oddamy również jeśli „zamażemy” kratkę w sposób, w którym widoczne będą przecinające się linie. Niebezpieczeństwo pojawia się w momencie dopisków innych niż „X”. NIE MOŻNA stosować ich w obrębie kratek do głosowania na poszczególnych kandydatów.

10. Sprawdź wyniki wyborów

Oficjalne wyniki wyborów przekazywane są przez Państwową Komisję Wyborczą. 4 lata temu na oficjalne wyniki trzeba było czekać ponad 10 dni. Pierwsze sondażowe wyniki znane są już po zamknięciu lokali wyborczych, ale w większości są to wyniki cząstkowe, wyliczone z kilku % ważnych głosów. W poniedziałkowy poranek 22 października 2018 usłyszymy pierwsze sondażowe wyniki, które będą mocną wskazówką ostatecznych wyników podanych przez PKW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018: Instrukcja obsługi wyborcy, czyli 10 kroków do oddania głosu. Idź na wybory to #robiróżnicę - Dziennik Łódzki

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska