Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew na swojej posesji 2020 rok. Co można wyciąć bez zezwolenia urzędu?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Polska Press
Co można wyciąć na własnej posesji bez zezwolenia? Przepisy ustawy o ochronie przyrody kilkukrotnie się zmieniały. Oto, jaki stan prawny będzie obowiązywał w 2020 roku.

Zasadą jest, że usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości (art. 83 ust. pkt 1 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.(Dz. U. z 2018 r., poz. 1614).

Zezwolenie na wycinkę

Jeśli ziemia, na której rosną drzewa lub krzewy należy do nas, dodatkowa zgoda nie będzie potrzeba. Trzeba jednak pamiętać, że od zasady konieczności uzyskania zezwolenia są wyjątki (o tym dalej).

Polecamy

Zgodnie z art. 83 f. ust. pkt 3a wspomnianej ustawy zezwolenia nie trzeba uzyskiwać, gdy chodzi o drzewa lub krzewy, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zezwolenia nie jest wymagane też w przypadku roślin, których usunięcie nie będzie miało związku np. z dalszą sprzedażą, tak jak chociażby odbywa się na prywatnych gruntach zalesionych.

Ponadto nie wymaga się żadnych zgód na wycięcie: krzewu lub krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 metrów kw., drzew i krzewów owocowych oraz krzewów ozdobnych (z wyjątkiem rosnących w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków bądź na terenach zieleni publicznej). Nie wymaga zgody również wycinka drzew lub krzewów, które się złamały albo wywróciły pod wpływem sił natury, wypadku bądź katastrofy. Pod jednym jednak warunkiem: przed usunięciem musi je obejrzeć organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu i potwierdzić, że stanowią złom lub tak zwany wywrot.

Kiedy trzeba zgłosić urzędnikom?

Są jednak sytuacje, gdy drzewo należy do nas (i nie zamierzamy go ciąć, by sprzedać), a jednak zamiar wycięcia należy zgłosić gminie. Oto katalog takich przypadków.

Polecamy

1. Gdy obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm od ziemi przekracza:

-80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
-65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
-50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Formularz zgłoszenia można pobrać w urzędzie gminy lub napisać samodzielnie. Powinno ono zawierać: imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte; rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.

Po zgłoszeniu zamiaru usunięcia drzewa urząd powinien wysłać wyznaczoną osobę do oględzin. Urzędnik musi faktycznie ustalić nazwę gatunku drzewa oraz obwód pnia ustalonego na wysokości 5 cm, a w przypadku gdy na tej wysokości drzewo:
-posiada kilka pni – obwód każdego z tych pni,
-nie posiada pnia – obwód pnia poniżej korony drzewa.

Pamiętajmy, że gmina ma prawo w terminie 14 dni od dnia oględzin wnieść sprzeciw. Najczęściej wójt, burmistrz czy prezydent miasta tak czynią. Jeśli zgłoszenie zawiera braki formalne organ w drodze postanowienia wzywa do uzupełnienia ich w terminie 7 dni.
Przed upływem 14-dniowego terminu urząd może jednak wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.Jeżeli sprzeciw nie zostanie wniesiony - możemy usunąć drzewo.

(Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna, Muratordom.pl).

Zobacz także:

NowosciTorun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska