Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydziedziczenia w testamencie. Z jakich powodów można wydziedziczyć? [ZASADY]

red

Wydziedziczenie oznacza pozbawienie osoby uprawnionej (zstępnych, małżonka oraz rodziców) prawa do zachowku. Wydziedziczenie może być dokonane jedynie w testamencie, w którym musi zostać wskazana przyczyna wydziedziczenia. - Przyczyna ta musi być wyraźnie określona, jednakże z treści testamentu musi wynikać, iż chodzi tu o jedną z trzech przyczyn wymienionych w art. 1008 Kodeksu cywilnego - objaśnia adwokat Mariusz Lewandowski.

Zgodnie z art 1008 k.c pierwszą przyczyną wydziedziczenia jest uporczywe postępowanie uprawnionego w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Wydziedziczenie - zasady. Co mówi prawo?

Tytułem przykładu można wymienić takie postępowania jak: nadużywanie alkoholu, uzależnienie od narkotyków, prowadzenie działalności przestępczej czy zaniedbanie przez uprawnionego obowiązków alimentacyjnych wobec swojej rodziny.

- Należy mieć na uwadze, iż postępowanie takie nie może być akceptowane przez spadkodawcę a ponadto, mimo nacisków spadkodawcy postępowanie uprawnionego jest ciągłe i stałe - podkreśla adwokat Mariusz Lewandowski.

Czytaj także: Oto najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Kogo poszukują? Sprawdź!

Drugą przyczyną wydziedziczenia jest dopuszczenie się przez uprawnionego do zachowku względem spadkodawcy, albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci.

- Chodzi tu o przestępstwo umyślne, potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu bądź obrazę czci, dokonaną słowem lub czynem, najczęściej w sytuacjach publicznych. Ponadto, określenie osoby najbliższej spadkodawcy winno nastąpić z uwzględnieniem okoliczności konkretnej sprawy - zaznacza adwokat Mariusz Lewandowski.

Zobacz także:

Takich zim w Polsce nie było już od lat. Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało fotografie ze swoich zbiorów, na których widać, jak Polska walczyła z białym puchem przed laty.Zasypane drogi, tory, chodniki. Przed laty śniegu w Polsce było tak dużo, że z miast trzeba go było wywozić ciężarówkami. Po zasypanych śniegiem torach musiały jeździć pługi śnieżne. Pługi jeździły też po drogach. Białego puchu było czasem tak dużo, że ciężkie pługi nie mogły się przez niego przebić.Zobacz na zdjęciach jak wyglądała zima przed laty.Zobacz też wideo: "Miasto wygląda pięknie". Mieszkańcy Warszawy zadowoleni z opadów śnieguPrzeczytaj też:  Zima w Lubuskiem. Śnieg spadł w wielu miejscowościach. Zobaczcie zdjęcia

Kiedyś to były zimy! Zobacz, jak przed laty radzono sobie ze śniegiem

Trzecią, a zarazem ostatnią przyczyną wydziedziczenia jest uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Nie dotyczy to jednie obowiązków o charakterze alimentacyjnym, gdyż przez obowiązki rodzinne należy rozumieć również zachowanie więzów uczuciowych czy sprawowanie opieki podczas choroby nad spadkodawcą. Należy podkreślić, iż wyżej wymienione trzy przyczyny wydziedziczenia muszą być spełnione przez uprawnionego do zachowku w sposób świadomy. Nadto, spadkodawca dokonując wydziedziczenia nie musi podając przyczyny powtarzać brzmienia ustawy.

Wystarczy, że przyczyna wydziedziczenia zostanie określona opisowo, ale na tyle precyzyjnie, aby można było przypisać jej zaistnienie przynajmniej jednej z trzech wskazanych wyżej przyczyn z art. 1008 k.c.

**

Tłusty Czwartek 2018. Skąd wziął się Tłusty Czwartek? Combrowy czwartek. Geneza Tłustego Czwartku**

Tłusty Czwartek 2018. Przepis na dietetyczne pączki. Pączki Anny Lewandowskiej. Pączki fit

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska