Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Wyrok za urodziny Hitlera: Adam B. skazany za propagowanie...

Wyrok za urodziny Hitlera: Adam B. skazany za propagowanie nazizmu i nielegalne posiadanie broni. Duma i Nowoczesność do likwidacji

Patryk Drabek

, Arkadiusz Biernat

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Zapadł pierwszy wyrok w głośnej sprawie „urodzin Hitlera”, zorganizowanych w lesie w Wodzisławiu Śląskim, w których uczestniczyli członkowie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Adam B. dobrowolnie poddał się karze i został skazany przez sąd bez przeprowadzenia rozprawy. Musi zapłacić 13 tysięcy 200 złotych grzywny oraz pokryć koszty sądowe.
Urodziny Hitlera: Jest wyrok za propagowanie nazizmu
Wyrok w sprawie organizowania rocznicy urodzin Adolfa Hitlera zapadł przed Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim. Adam B. został skazany za to, że 13
1/10

Przejdź do
galerii zdjęć

Urodziny HitleraZOBACZCIE ZDJĘCIA
Zobacz galerię


Wyrok w sprawie organizowania rocznicy urodzin Adolfa Hitlera zapadł przed Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim. Adam B. został skazany za to, że 13 maja 2017 roku, razem z innymi osobami, propagował nazistowski ustrój państwa, organizując i przeprowadzając obchody 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Uczestnicy spotkali się w lesie w Wodzisławiu Śląskim.

- Adam B. pochwalał i afirmował rządy Adolfa Hitlera, umiejętności przywódcze i głoszone wartości - przekazała sędzia Agata Dybek - Zdyń, rzeczniczka sądu.

Adam B. prezentował również i wykorzystywał przedmioty związane z symboliką nazistowską. Chodzi o mundury SS i Wehrmachtu, naramienną opaskę ze swastyką, flagi III Rzeszy, przybitą do drzewa i podpaloną drewnianą swastykę, album ze zdjęciami Adolfa Hitlera, czy też tort ze swastyką. Podczas „urodzin Hitlera” można było także usłyszeć m.in. hymn niemieckich nazistów.

ZOBACZCIE KONIECZNIE
ABW ZATRZYMAŁO UCZESTNIKÓW URODZIN HITLERA


Adam B. odpowiadał także za nielegalne posiadanie broni - pistoletu oraz 16 sztuk amunicji.

Mężczyzna został skazany przez Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim na 13 tysięcy 200 złotych grzywny. Orzeczono także przepadek broni, a Adam B. musi również pokryć koszty sądowe (razem z opłatami to w sumie ponad 8 tysięcy 500 złotych). Wyrok nie jest prawomocny.

Uczestników „urodziny Hitlera” było więcej. Śledztwo prowadzone przez katowicką delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach dotyczy sześciu innych podejrzanych osób. Akt oskarżenia nie trafił jeszcze do sądu. Postępowanie wszczęto po reportażu w programie „Superwizjer” w TVN24.

Co dalej z Dumą i Nowoczesnością?Kiedy w styczniu dziennikarze ujawnili skandaliczne sceny, które rozegrały się w lesie w Wodzisławiu Śląskim, politycy, a także czołowi samorządowcy zapowiadali zdecydowane działania zmierzające do rozwiązania organizacji. Między innymi starosta Ireneusz Serwotka skierował dwa wnioski do prokuratury (o rozwiązanie stowarzyszenia i w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa).

Jednak mijają miesiące, a organizacja wciąż nie jest nawet w stanie likwidacji. Mało tego, z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów zestawienia wpływów z procentu podatku dochodowego za 2017 rok wynika, że Duma i Nowoczesność z odpisu podatkowego uzyskała dokładnie 1038,60 zł. Kiedy organizacja zostanie rozwiązana? Urzędnicy podkreślają, że trzymają rękę na pulsie.

- Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. na bieżąco monitoruje sprawę wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Cały czas toczy się postępowanie w tej sprawie w sądzie. Odnosimy się do wniosków procesowych składanych przez organizację, a także udzielamy odpowiedzi na pytania sądu - wyjaśnia Wojciech Raczkowski, ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Jak udało nam się ustalić, w Wydziale X Sądu Rejonowego w Gliwicach wyznaczono cztery terminy rozpraw (początek 2019 roku). Uczestniczyć w nich mają przedstawiciele Starostwa.

- Wobec braku organu statutowego stowarzyszenia (zarządu) zachodziła konieczność ustanowienia dla tego podmiotu kuratora, co spowodowało przedłużenie postępowania - mówi sędzia Tomasz Pawlik z Sądu Okręgowego w Gliwicach. Dodaje, że nie ma obecnie osób uprawnionych do rozporządzania środkami na koncie organizacji.

Wcześniej głos zabrał szef MSWIA Joachim Brudziński
W sprawie materiału "Superwizjera" wypowiedział się Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Szef MSWiA podkreśla, że "w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa".

Reakcja władz miasta i powiatu

- To budzi zgrozę i obrzydzenie. Nie ma przyzwolenia na takie zachowanie - przyznaje Mieczysław Kieca. Zdarzenie potępił też starosta wodzisławski Ireneusz Serwotka, który złożył także zawiadomienie do prokuratury.

Oświadczenia grup rekonstrukcyjnych

"Stowarzyszenie GRH Powstaniec Śląski nie ma nic wspólnego z wyemitowanym w TVN 24 reportażem o polskich neonazistach. Stowarzyszenie nasze nigdy nie współpracowało ze stowarzyszeniem Duma i Nowoczesność.

Działania nasze są skierowane na edukację historyczną, nie krzewimy ani nie popieramy żadnej ideologii. Jako Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna organizujemy i uczestniczymy w inscenizacjach historycznych w Polsce i krajach EU. Przedstawiamy okropności konfliktów zbrojnych, życie ludności cywilnej w wirze wojny oraz krzewimy patriotyzm i wiedzę historyczną.

Nigdy w naszych działaniach nie propagujemy zgniłych ideologii. Symbole i mundury armii państw totalitarnych wykorzystujemy do oprawy inscenizacji i scenografii wydarzeń. Nasze stowarzyszenie ani inna Grupa Rekonstrukcyjna z naszego miasta nie wypożyczyła ani nie udostępniała mundurów oraz innych przedmiotów Dumie i Nowoczesności. Żaden z członków Grup Rekonstrukcyjnych z Wodzisławia nie brał udziału w chorym sabacie w wodzisławskim lesie ani w innym miejscu - napisał na portalu społecznościowym".

Kazimierz Piechaczek z GRH Powstaniec Śląski

Oświadczenie wydała też grupa GRH Groß Rauden, która w natychmiastowym trybie usunęła Mateusza S., przewodniczącego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność i uczestnika urodzin Adolfa Hitlera w wodzisławskim lesie, ze swoich szeregów.

- W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą byłego członka naszej GRH Mateusza S. informujemy, że za zatajenie swojej sytuacji prawnej oraz oszukanie członków GRH osoba ta została w trybie natychmiastowym usunięta z naszego grona. Jednocześnie zapewniamy, że pod wypowiedziami w/w osoby i głoszonymi przez nią poglądami nie podpisuje się nasza grupa ani żaden jej członek. Stanowczo odcinamy się od wszelkich ideologii totalitarnych, zakazanych przez Konstytucję oraz Kodeks Karny Rzeczypospolitej, zaś celem działania naszej grupy jest jedynie odtwarzanie postaci i wydarzeń historycznych oraz upowszechnianie wiedzy na ich temat - napisali członkowie grupy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego


Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (9)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To są geniusze!!

Łukasz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pięcioro osób obchodziło urodziny adolfa, zrobili torcik i zmajstrowali swastykę, podpalili, jeszcze może śpiewali "sto lat" i zaprosili dziennikarzy TVN, a oni przyjechali i zrobili reportaż....rozwiń całość

Pięcioro osób obchodziło urodziny adolfa, zrobili torcik i zmajstrowali swastykę, podpalili, jeszcze może śpiewali "sto lat" i zaprosili dziennikarzy TVN, a oni przyjechali i zrobili reportaż. Niesamowite!!! Genialne!!! Namówię rodzinę i zrobimy urodziny stalina, Mama upiecze ciasto, zrobię sierp i młot z wafelków, a na uroczystość zaproszę dziennikarzy z TVN. Uważajcie na dniach będę w "faktach"!! Będę sławny!! Hurrazwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Taki untermensch jak i ty bo to polak

DAP Der Stürmer Julius Streicher (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Szmalcownik kolaborant

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Takie czasy

Polski patriota (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

Podczas wojny taki śmieć -hitlerowski kolaborant dostałby kule w łeb. A dziś kara grzywny . .....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To w takim Wodzisławiu Śląskim jest sąd? Coś takiego?

---- (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

Kara za posiadanie broni słuszna, ale jak on propagował ten nazistowski ustrój? Propagować można coś publicznie i wśród ludzi a nie wśród saren i dzików.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A

ta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

gazeta Krakowska pisze dokładnie to samo co gazeta Wrocławska.Ten sam właściciel niemiecki,nawet jest ten sam układ szaty graficznej i poruszane te same tematy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bez zmian

wrolak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

Jawna ustawka . Wyrok także,

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Śmiech

jacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

Za faszyzm i nielegalne posiadanie broni tylko kara finansowa - śmiech na sali, czy to już są te ,,zreformowane'' sądy .


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ależ

jeszcze (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

Nie zreformowani sędziowie i długo będą bronić swojej kasty.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ależ tak

janusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

na taki wyrok ,,zgodzili'' się zreformowani prokuratorzy Zera, czyli nowa jeszcze gorsza kasta i do tego jeszcze polityczna, jak za PRL.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo