Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzdłuż Wisły, przez cały kraj

Anna Krzesinska
W niedzielę na Rynku Staromiejskim w Toruniu można było zobaczyć plenerową wystawę fotografii „Wisła - ostatnia taka rzeka Europy”, która promuje budowę Wiślanej Trasy Rowerowej.

W niedzielę na Rynku Staromiejskim w Toruniu można było zobaczyć plenerową wystawę fotografii „Wisła - ostatnia taka rzeka Europy”, która promuje budowę Wiślanej Trasy Rowerowej.

<!** Image 2 align=none alt="Image 93565" sub="Zdjęcia Wisły można było podziwiać w Toruniu w niedzielę / Fot. Adam Zakrzewski">Ekspozycja składa się z prawie stu zdjęć, na których przedstawione piękno królowej polskich rzek oraz jej otoczenia. Autorami zdjęć są artyści fotograficy: Robert Dejtrowski, Adam Ławnik, Renata i Marek Kosińscy, Michał Stokowski i Grzegorz Szkutnik. Wystawa, od 15 do 31 sierpnia, jest pokazywana w dziewięciu miastach położonych nad Wisłą oraz w Bielsku-Białej. Jesienią zostanie zaprezentowana w Sejmie RP, Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz podczas światowej konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu.

<!** reklama>Ekspozycja jest elementem kampanii promującej budowę Wiślanej Trasy Rowerowej.

- Chcemy za pośrednictwem tych zdjęć pokazać piękno polskiej przyrody, piękno regionów, miejsc nieodkrytych jeszcze turystycznie. A proponowany przez nas sposób ich odkrywania nie pociąga za sobą, jak to często bywa, degradacji tych terenów. Turystyka rowerowa jest jedną z najbardziej ekologicznych form aktywnego wypoczynku i obcowania z naturą - wyjaśnia Grażyna Staniszewska, poseł do Parlamentu Europejskiego

Biegacze i cykliści

Wiślana Trasa Rowerowa to szlak liczący ponad 1000 km, z początkiem w Beskidach, a końcem przy ujściu Wisły do Bałtycku. Z trasy będą mogli skorzystać także biegacze, a w zimie miłośnicy narciarstwa biegowego czy kuligów.

<!** Image 3 align=right alt="Image 93565" sub="Jerzy Batycki zbiera podpisy pod petycją / Fot. Adam Zakrzewski">- Wiślana Trasa Rowerowa ma szansę stać się polskim, narodowym produktem turystycznym o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Ciągnąca się na dystansie ponad 1000 km droga rowerowa, całkowicie wyłączona z ruchu zmotoryzowanego, pozwoli na poznanie przyrody, kultury i historii naszego kraju od Beskidów po Bałtyk. wyjaśnia Jerzy Batycki, realizator wystawy „Wisła - ostatnia taka rzeka Europy”.

We wszystkich miastach, gdzie pojawia się wystawa zbierane są również podpisy pod apelem do władz o poparcie budowy trasy. W Toruniu przez 4,5 godziny zebrano tych podpisów prawie 700, łącznie z innymi miasta daje to sumę 5710.

WTR zaczynać się będzie na zaporze nad Jeziorem Czerniańskim przy zbiegu Czarnej i Białej Wisełki i prowadzić ma aż do Gdańska.

Z przeprawą w Toruniu

- Na razie trudno mówić o szczegółach. Przez Toruń będzie przebiegał tylko odcinek trasy, który wkomponuje się w całość. W razie potrzeby mamy wytyczone korytarze, którymi, w naszym mieście, mogłaby ta trasa przebiegać - mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urządu Miasta Torunia.

- Mam nadzieję, że nasz projekt uda się zrealizować. Chciałabym, aby w ciągu pięciu lat cała trasa została skończona. W okresie do dwóch lat chcielibyśmy wydać mapę z wytyczoną konkretną trasą, nawet jeśli byłaby ona w budowie i np. część nawierzchni w różnych punktach trasy wymagałaby remontu - dodaje Grażyna Staniszewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska