Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Yoko Ono, John Cage, Katarzyna Kozyra - nowa wystawa w CSW

Jedna z jej artystycznych akcji polegała na zaproszeniu widzów do obcinania po kawałku... jej ubrania. Do ostatniego strzępka.

Jedna z jej artystycznych akcji polegała na zaproszeniu widzów do obcinania po kawałku... jej ubrania. Do ostatniego strzępka.

<!** Image 2 align=none alt="Image 189610" >

Yoko Ono, wdowa po Johnie Lennonie, jedna z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych artystek, zajmująca się filmem, muzyką i plastyką, w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej przedstawi inną swoją sławną pracę - „My Mommy is beautiful”, czyli „Moja mamusia jest piękna”. „Dzieło to - piszą organizatorzy wystawy w CSW - swoje życie rozpoczyna od jednej kartki, zapisanej przez artystkę i umieszczonej na ścianie. Widzowie mają za zadanie - zgodnie z wytyczną Yoko Ono - napisać parę słów o swojej mamie (nie wykluczając i bardziej negatywnych wspomnień), przyczepić jej zdjęcie lub narysować portret. Wszystko to zostanie umieszczone na ścianie, a po zakończeniu wystawy powędruje do archiwum artystki”. <!** reklama>

To tylko jedna z prac, składających się na „Teatr Życia”, nową ekspozycję, która zostanie otwarta dzisiaj w CSW. Jej tematem są te rewolucyjne prądy w XX-wiecznej sztuce, które kazały dziełom sztuki wyjść z ram i zejść z cokołów. „Życie jest sztuką absolutną” - orzekł francuski malarz i rzeźbiarz Yves Klein. A artyści zaczęli traktować swoje ciała jako temat i... obiekt pracy, swobodnie i eksperymentalnie łączyć muzykę, teatr, plastykę, taniec. Powstały fluxus, performance, body art. Przekraczanie granic w sztuce wiązało się z przekraczaniem granic w życiu przez młodzieżowe ruchy lat 60. i 70.

Ale toruński „Teatr Życia” ma być nie tylko wspomnieniem burzliwej przeszłości sztuki, ma także uświadomić, ile z niej czerpią dzisiejsi, młodzi artyści. Oprócz pracy Yoko Ono na toruńskiej wystawie zobaczymy propozycje innych sławnych prowakatorów - m.in. kompozytora Johna Cage’a, który... zorkiestrował ciszę, Katarzyny Kozyry, autorki pamiętnej „Piramidy zwierząt” i filmu nagranego ukrytą kamerą w publicznej łaźni, a także Maurizia Cattelana, twórcy m.in. rzeźby, przedstawiającej papieża ugodzonego przez meteoryt. Pozostali autorzy wystawy to: Marina Abramović, VALIE EXPORT, Natalia LL, John Baldessari, Neša Paripović, Ulay, Marek Sobczyk, David Michalek, Pierre Bismuth, Jonathan Monk, Vanessa Beecroft, Joao Onofre, Francesco Vezzoli, Gil Kuno, Partick Tuttofuoco, Nezaket Ekici, Pilvi Takala, Marlene Haring, Ana Prvacki, Mihoko Ogaki, Malin Stahl, Branko Milisković, Francesco Fonassi, Nicola Ruben Montini, Lerato Shadi, Maks Cieślak. Kuratorka jest dyrektor programowa CSW Dobrila Denegri.

Również od dziś można oglądać w CSW trzecią prezentację przygotowaną przez studentów studiów artystycznych - „PRZEprojekt”. Tym razem młodzi postanowili swoimi pracami odmienić przestrzeń miasta i sprawić, by widzowie spojrzeli na ulice, kawiarnie, sklepy i skwery przez pryzmat sztuki.

Gdzie, kiedy?

  • Wernisaż wystawy „Teatr Życia” odbędzie się w piątek, 19 maja, o godz. 19 w CSW „Znaki Czasu”. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska