Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z dziadkiem i babcią w kręgu sztuki

Redakcja
Nic tak nie umila czasu jak wspólne słuchanie muzyki. Tym, którzy chcieliby sprawić muzyczną niespodziankę swoim babciom i dziadkom, proponujemy muzyczny recital w Dworze Artusa.

Ten weekend może okazać się wyjątkowy. Dwór Artusa, Centrum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowały specjalną ofertę dla babć, dziadków oraz ich wnucząt. Będzie można posłuchać muzyki, uczestniczyć w grach i warsztatach oraz zwiedzać wystawy.

Nic tak nie umila czasu jak wspólne słuchanie muzyki. Tym, którzy chcieliby sprawić muzyczną niespodziankę swoim babciom i dziadkom, proponujemy muzyczny recital w Dworze Artusa.

<!** Image 2 align=none alt="Image 184280" sub="Już we wtorek i środę Centrum Sztuki Współczesnej zaprosiło babcie i dziadków wraz z wnuczkami na kreatywne zwiedzanie. /Fot. Adam Zakrzewski">Specjalnie z okazji tego wyjątkowego święta dziś (piątek) w Sali Małej wystąpi pianistka Dominika Eska. Torunianka jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Na swoim koncie ma również Karetę „Nowości”. Publiczności zaprezentuje kompozycje ze swojego bogatego klasycznego repertuaru. W programie jej koncertu znajdą się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, Siergieja Rachmaninowa, a także jej własne kompozycje. Początek o godz. 18.30. <!** reklama>

Papierowa czarodziejka zaprasza

<!** Image 3 align=right alt="Image 184280" sub="W Dworze Artusta wystąpi pianistka Dominika Eska, laureatka wielu konkursów /Fot. dominikaeska.fm.interia.pl">Osoby spragnione artystycznych doznań zupełnie innej natury zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej. W sobotę odbędą się tam warsztaty plastyczne dla babć i dziadków oraz ich wnucząt. Głównym gościem warsztatów będzie Bronisława Fitak-Chodyna wraz z córką Marią Piskorowską, portrecistką. Bronisława Fitak-Chodyna jest autorką polskiego origami. Przez dzieci bywa nazywana papierową czarodziejką. Wymyśloną przez siebie zabawkę prezentowała już w telewizyjnym programie „Mam talent”. W sobotę będzie okazja, aby obejrzeć jej papierowe cuda i spróbować samemu je złożyć podczas warsztatów w Czytelni CSW. Czego konkretnie można się spodziewać?

„Fitak” to poskładana w harmonijkę kartka papieru, z której autorka potrafi stworzyć ponad 400 różnych kompozycji. Nakrycia głowy, kwiaty, domki, talerze i różne inne rzeczy. Wbrew temu, co można przeczytać o wynalazku, nie opiera się on na japońskim origami. Jest całkowicie nową, opatentowaną sztuką składania papieru. - Dokumentacja wynalazku w 1987 roku została przyjęta przez „Księgę rekordów Guinnessa” - pisze na swojej stronie internetowej Bronisława Fitak-Chodyna. Artykuł na ten temat umieszczono nawet w „Wall Street Journal”, co spowodowało zainteresowanie „fitakiem” poza granicami Polski. Wynalazkiem interesowali się Japończycy, Amerykanie, Anglicy i Niemcy.

Warsztaty odbędą się w dwóch grupach - w godz. 10-11.30 oraz 12.30-13.30. Są bezpłatne, ale aby wziąć w nich udział, trzeba się wcześniej zapisać, dzwoniąc pod nr tel. 56 610 97 16 lub wysyłając maila pod adresem [email protected]

<!** Image 4 align=none alt="Image 184280" sub="Gościem warsztatów w CSW będzie Bronisława Fitak-Chodyna, autorka polskiego origami. Dzieci nazywają ją papierową czarodziejką. /Fot. csw.torun.pl">Portret i słodki poczęstunek

Warto wspomnieć, że podczas warsztatów Maria Piskorowska stworzy portret każdego uczestnika, a dodatkowo czas umili wszystkim słodki poczęstunek, kawa oraz herbata. Ale to nie wszystko. Z okazji Dnia Babci i Dziadka - dla wszystkich seniorów, którzy odwiedzą CSW w sobotę oraz w niedzielę razem z wnukiem - przygotowano darmowe bilety. Obowiązuje zasada - jedna babcia może wejść bezpłatnie na wystawę tylko z jednym wnuczkiem. Co będzie można obejrzeć?

<!** Image 5 align=right alt="Image 184280" sub="Wspólna zabawa w CSW - tak było we wtorek. /Fot. Adam Zakrzewski">Obrazy i zdjęcia

Tymon Niesiołowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Grupa Zero 61, Bronisław Jamontt... Lista nazwisk artystów, których prace można podziwiać w ramach ekspozycji „622 upadki Bunga”, jest długa. Odnajdziemy na niej byłych i obecnych członków Związku Polskich Artystów Plastyków, wykładowców Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także tych, którzy na przestrzeni minionych lat wnieśli znaczący wkład w życie intelektualne i kulturalne miasta oraz regionu. Prace pochodzą m.in. z założonej w 2008 roku i wciąż wzbogacanej kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz prywatnych.

Druga wystawa, którą będzie można obejrzeć to „World Press Photo 2011”, czyli zbiór najlepszych fotografii prasowych. A na nich przerażające skutki trzęsienia ziemi na Haiti, walka z powodzią w Pakistanie, wnętrze przepełnionego więzienia w Sierra Leone, madrycka corrida, a nawet środek czynnego wulkanu w afrykańskim Kongo. - Nie należy zapominać, że wystawa „World Press Photo 2011” ze względu na drastyczność niektórych zdjęć, skierowana jest tylko do widzów powyżej 15. roku życia - mówi Aleksandra Mosiołek z CSW.

Zagrajmy jak za dawnych lat

Jak co roku specjalną ofertę dla wszystkich babć, dziadków oraz ich wnuczków i wnuczek przygotowało także Muzeum Etnograficzne. Już w sobotę w sali widowiskowej czeka nas podróż przez dawne gry i zabawy salonowe. - Proponujemy powrót do czasów, gdy poza oglądaniem telewizji i graniem na komputerze były jeszcze inne rozrywki - mówi Maria Pokrzywnicka, kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Etnograficznego. - Ponad 100 lat temu wspólne gry i zabawy nie tylko umilały czas, ale także integrowały całą rodzinę. Warto czasami do tego wrócić. Zdarza się, że podczas takich imprez uczestnicy nagle przypominają sobie zapomniane zabawy z dzieciństwa.

Gry nie będę jedynym elementem rodzinnego spotkania w Muzeum Etnograficznym. W programie przewidziano również zajęcia plastyczne, podczas których każdy będzie mógł stworzyć własną karnawałową maskę (organizatorzy zajęć zapewniają wszystkie potrzebne materiały) oraz posłuchać opowieści o tym, skąd takie maski wzięły się w kulturze ludowej. Co jeszcze? Będzie można nauczyć się, jak wyczarować ze złożonej kartki papieru kwiat czy elegancką torebkę na bal. Początek spotkania w sobotę o godz. 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska