Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kolędą na scenę

Artur Olewiński
Artur Olewiński
W najbliższy weekend Toruń będzie kolędową stolicą Polski. Do naszego miasta zjadą wykonawcy pieśni bożonarodzeniowej z całego kraju.

W najbliższy weekend Toruń będzie kolędową stolicą Polski. Do naszego miasta zjadą wykonawcy pieśni bożonarodzeniowej z całego kraju.

<!** Image 2 align=none alt="Image 183767" sub="Zespół Bosko - jeden z uczestników ubiegłorocznego Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej /Fot.: Jacek Smarz">Ideą XV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej jest zgromadzenie kolędników z całej Polski, by przy okazji pokazać im Toruń. Jedną z atrakcji jest wizyta uczestników w toruńskim Planetarium. Torunianie z kolei będą mogli poznać najlepiej śpiewających w Polsce artystów amatorów w nietypowych aranżacjach i wykonaniach.

<!** reklama>- Najczęściej kolędy kojarzą się nam z klasycznym wykonaniem - mówi Michał Sobkowski, rzecznik festiwalu. - My chcemy podkreślić naszą otwartość również na zupełnie nowe aranżacje, nowoczesne wykonania, także w warstwie słownej. Chcemy pokazać kolędy z innej perspektywy. Kolędy w stylu hip-hop nie są wykluczone, choć już wiadomo, że takich wykonań w tym roku raczej nie będzie. To byłoby jednak bardzo ciekawe, takich rzeczy szukamy, to wspieramy.

Festiwal rozpocznie się w sobotę o godzinie 9 w Baju Pomorskim od przesłuchania kandydatów. Początek koncertu galowego zaplanowano po obradach jury o godz. 16.

Wystąpią goście festiwalu - Koszalińska Orkiestra Akordeonowa Akord oraz laureaci. Pierwszy dzień imprezy zakończy ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, w tym Grand Prix Festiwalu.

Drugiego dnia, tym razem w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Stawkach o godz. 15 odbędzie się koncert uczestników i laureatów. Będzie on połączony z kwestą na rzecz Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Do Torunia zjedzie około 300 osób - wykonawców i ich opiekunów z całego kraju, m.in. z Poznania, Puław, Piły, Ostrowa Wielkopolskiego, Suwałk, Radomia, okolic Wałbrzycha czy Rumi.

Jury festiwalu przyzna nagrody w trzech grupach wiekowych: poniżej 13 lat, w wieku 13-16 oraz powyżej 16 lat, a także w dwóch kategoriach: soliści oraz zespoły, chóry i schole.

- Jeśli chodzi o scenę, będzie to prawie dwieście osób - są to czasami zespoły nawet kilkunastoosobowe, są też soliści, duety - mówi Michał Sobkowski. - W związku z tym pojawi się razem z opiekunami nawet do kilkuset gości. Liczymy się jednak z tym, że nie wszyscy będą mogli dojechać, bo doświadczenie poprzednich lat pokazuje, że w tym okresie często trafiają się choroby i przez to kilka ekip może wypaść.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Rodzin Katolickich ze Stawek, z pomocą Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego. Właśnie na Stawkach, podczas drugiego dnia imprezy będzie można pomóc dzieciom z Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”.


Warto wiedzieć

Dokąd podążać za kolędnikami?

Miejscem pierwszego dnia festiwalu będzie Baj Pomorski (ul. Piernikarska, sobota, od godz. 16)

Drugiego dnia (niedziela godz. 15) impreza przeniesie się do kościoła Niepokalanego Poczęcia przy ul. Hallera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska