Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z mieczami na parkiecie

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Pojedynkować się można na ubitej ziemi albo w hali Olimpijczyk. Tu w każdym razie Toruńska Szkoła Fechtunku organizuje Halowe Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich.

Pojedynkować się można na ubitej ziemi albo w hali Olimpijczyk. Tu w każdym razie Toruńska Szkoła Fechtunku organizuje Halowe Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich.

<!** Image 2 alt="Image 167876" sub="Jeszcze niedawno średniowiecze było symbolem zacofania. Dziś staje się modne, o czym świadczy choćby popularność, także w Toruniu, pokazów walk rycerskich Fot. Jacek Smarz">- W Olimpijczyku odbywają się nasze treningi i, choć jest nas tylko kilkunastu, na ogół bardziej nas wtedy słychać niż grającą obok drużynę laskarzy – śmieje się Przemysław Kuropatwa, jeden z założycieli Toruńskiej Szkoły Fechtunku. To ona właśnie przygotowuje sobotnie zawody, na których ma pojawić się 30 rycerzy. Chociaż na sali na pewno by się znalazło kilka koni, choćby takich, przez które skaczą lekkoatleci, rycerze będą potykali się pieszo.

Zbrojny przykład renesansu średniowiecza wyrósł dzięki fascynacji historią i próbom jej odtworzenia. Miecze, tarcze i zbroje, w których zawodnicy wyjdą w sobotę do boju, będą więc wykonane z materiałów, jakie były dostępne w wiekach średnich, jednak zasady pojedynków wzięte z tradycji, sięgają też dziś do współczesnych metod walki.

<!** reklama>

- Do naszych czasów nie zachowały się traktaty szermiercze dotyczące walki mieczem i tarczą, zachowały się tylko takie dotyczące miecza długiego. Jeżdżąc od lat na różne turnieje i korzystając z tych nielicznych źródeł, stworzyliśmy własny system walki – opowiada Przemysław Kuropatwa. – Walczymy na czas i liczymy punkty, są ustalone pola trafienia, jak się uderza i gdzie się uderza, jakie ciosy się liczy. Musieliśmy więc nieco wszystko „usportowić”, trochę wzięliśmy z boksu i innych współczesnych sportów walki.

Przy ulicy Słowackiego szykuje się więc ciekawe widowisko. Zamiast koszulek i spodenek zawodnicy będą mieli repliki średniowiecznych zbroi (taki strój sportowy waży średnio od 20 do 30 kg), ich zmagania będą jednak oglądali odpowiednio przygotowani sędziowie. Sami organizatorzy sobotnich mistrzostw, Toruńska Szkoła Fechtunku, wśród polskich i zagranicznych rycerzy wywalczyła sobie bardzo mocną pozycję i uznanie. Nasi rycerze trenują od sześciu lat i przez ten czas każdego roku zdobywają np. najwyższe laury na turniejach rozgrywanych w lipcu na polach Grunwaldu.

Zawody rozpoczną się w samo południe w sobotę, 12 marca w hali Olimpijczyk przy ul. Słowackiego 114 w Toruniu. Wybierając się na nie, będzie trzeba się zaopatrzyć w 5 zł na bilet.

WARTO WIEDZIEĆ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska