Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z ogólniaka prosto na pokład - nowy profil kształcenia w II LO

Justyna Wojciechowska-Narloch
Z ogólniaka prosto na pokład - nowy profil kształcenia w II LO
Z ogólniaka prosto na pokład - nowy profil kształcenia w II LO Sławomir Kowalski
Pracownia przyrodnicza jak laboratorium oraz nowy, unikalny w skali regionu profil kształcenia – m.in. tym chce przyciągnąć chętnych toruńskie II LO.

Historia „dwójki” sięga lat 30. XX wieku i jest bardzo burzliwa. Szkoła w tym czasie przeżywała upadki i wzloty, była nawet likwidowana, by później mogły ją wskrzesić kolejne władze. W latach 60. liceum zaczęło się wybijać nie tylko w Toruniu, ale w całym regionie. Jego uczniowie sięgali po najwyższe krajowe, a nawet międzynarodowe laury w olimpiadach z przedmiotów ścisłych – szczególnie w dziedzinie matematyki i chemii. Działały tam klasy uniwersyteckie, gdzie pracownicy naukowi poświęcali swój czas licealistom.

Inni też mogą skorzystać

I to właśnie do tamtej tradycji chce nawiązać Waldemar Gancarz, obecny dyrektor II LO i jego kadra pedagogiczna.

- Wykorzystaliśmy wolne pomieszczenia w budynku, by stworzyć tam pracownię przyrodniczą. Jest to coś na kształt małego laboratorium. Jednocześnie 16 uczniów może tam wykonywać doświadczenia korzystając z komputerów sprzężonych z czujnikami – tłumaczy dyrektor. - Mamy tam także sprzęt bardziej tradycyjny, wręcz archiwalny, gdzie można dokonywać doświadczeń w starym stylu. Udało się nam go zachować po dawnej „dwójce” i nieistniejącym od lat technikum chemicznym.

Pracownia przyrodnicza w II LO to miejsce, z którego chętnie korzystają uczniowie liceum. Popołudniami może ona także służyć innym szkołom, które nie mają u siebie tak dobrze wyposażonego laboratorium. To na przykład podstawówki przekształcone przez reformę z sześcioletnich w ośmioletnie.

Wystarczy zadzwonić do II LO i ustalić termin dogodny dla obu stron. Nad funkcjonowaniem pracowni przyrodniczej czuwają nauczyciele biologii, fizyki i chemii, dla których nauczanie jest pasją. Szczególnie takie, gdzie pewnych zjawisk można niemal dotknąć.

Samolot albo prom

II LO wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. W tym samym budynku działa bowiem wygaszane na mocy reformy Gimnazjum nr 29. W sumie zespół prowadzi 10 oddziałów – 6 licealnych i 4 gimnazjalne.

W przyszłym roku, gdy przy czerwcowym naborze czeka nas kumulacja roczników, „dwójka” przygotuje dla chętnych sporo więcej miejsc niż dotychczas. Tym bardziej, że ma prawdziwego asa w rękawie.

- Od pewnego czasu intensywnie pracujemy nad uruchomieniem nowego profilu. Chcemy przygotowywać młodych ludzi do matury, ale w klasie stewardes i stewardów. W tym oddziale stawiać będziemy na naukę języków obcych, sport, psychologię oraz wizaż- wyjaśnia Waldemar Gancarz.

Ten kierunek kształcenia to absolutna nowości w kujawsko-pomorskiem. Szkoła już nawiązała kontakty z przewoźnikami – lotniczymi, promowymi i kolejowymi. Dysponuje też profesjonalnymi pracowniami do nauki języków obcych oraz bogatą bazą sportową (basen, bieżnie, Orlik).

Psychologia i mundury

W tej chwili toruńska dwójka w edukacji młodzież stawia na dwa filary. Pierwszy z nich to profil psychologiczno-pedagogiczny, gdzie uczniowie mają zajęcia z zakresu nauk społecznych oraz specjalne aktywności wolontariackie obejmujące m.in. przedszkola czy domy opieki. W tych klasach więcej jest też lekcji biologii oraz fizyki.

Drugi edukacyjny filar to klasy policyjne, które w II LO prowadzone są bardzo profesjonalnie. Wielu absolwentów tego ogólniaka trafia potem do służb mundurowych bądź wybiera studia z tym związane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska