Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z pomocą Bractwa Kaphornowców można było wziąć kurs na Horn

Krzysztof Lietz
Od lewej: kpt. Cezary Bartosiewicz, dyrektor szkoły w Łysomicach Jan Kalinowski  i wójt gm. Łysomice Piotr Kowal
Od lewej: kpt. Cezary Bartosiewicz, dyrektor szkoły w Łysomicach Jan Kalinowski i wójt gm. Łysomice Piotr Kowal Krzysztof Lietz
W programie „Kurs na Horn” wzięło udział ponad 8700 uczniów z naszego województwa, w tym ponad 800 z powiatu toruńskiego.

Program był realizowany w latach 2016-2018 przez Bractwa Kaphornowców, czyli stowarzyszenia żeglarzy, którzy mają w swoim dorobku przynajmniej jedno opłynięcie Przylądka Horn. To - przypomnijmy - południowy cypel Ameryki Południowej.

Motorem całego przedsięwzięcia był mieszkaniec gminy Łysomice Cezary Bartosiewicz, kapitan jachtowy, a w ostatnich kilku latach również Grotmaszt Bractwa Kaphornowców.

Program pod nazwą „Wychowanie, edukacja, planowanie przyszłości oraz profilaktyka uzależnień, czyli „Kurs na Horn”” był skierowany do młodzieży szkolnej z różnych środowisk. Jego celem było przybliżenie młodym ludziom morskiej historii Polski (w tym m.in. budowę portu morskiego w Gdyni) i poznawanie jej poprzez czynny udział w dwudniowych żeglarskich rejsach morskich.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2018 w Toruniu:
Złamanie ciszy wyborczej: 5 przypadków!
Wyniki wyborów 2018 w Toruniu

- Program składał się z trzech etapów - mówi kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz. - Kto przez nie przebrnął i został laureatem, popłynie w rejs na Przylądek Horn, planowany w styczniu 2019 roku.

W sumie w programie zaproponowanym przez kaphornowców wzięło udział około 10 200 uczniów z wielu miejscowości w całej Polsce, w tym ponad 8700 z województwa kujawsko-pomorskiego i ponad 80o z powiatu toruńskiego.

- I etap polegał na tym, że w zainteresowanych szkołach przeprowadzaliśmy pogadanki informujące kim są kaphornowcy, a także o polskich tradycjach morskich - wyjaśnia Grotmaszt Bartosiewicz. - Kto się tym tematem szerzej zainteresował, mógł sięgać do literatury i rozszerzać tę wiedzę. Po kilku tygodniach przeprowadzaliśmy z tej wiedzy test w szkołach. Oczywiście brał w nich udział ten, kto chciał.

Uczniowie - laureaci I etapu (po 5-6 z każdej szkoły) wraz z opiekunem stanowili załogę jachtu, która w czasie trwania rejsu pełniła obowiązki wynikające z harmonogramu wacht. Był to też sprawdzian odporności na warunki panujące w czasie żeglugi.

Polecamy:
Nowe sklepy premium Biedronki. Tak wyglądają, to oferują...
Zima 2018/2019. Jaka będzie i kiedy się zacznie? Prognozy Meteo France
Przerażająca staruszka krąży po lasach. W tle satanizm i czarna magia

W czasie tych rejsów młodzież zwiedzała miejsca ważne dla każdego Polaka: Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Marynarki Wojennej, statek - Muzeum Dar Pomorza, Narodowe Muzeum Morskie.

Po dwudniowym rejsie uczestnicy, którzy chcieli kontynuować program, zobowiązani byli do wykonania dowolnej pracy, której inspiracją był udział we wspomnianym rejsie. Musieli przedstawić ją na forum klasy (szkoły) w czasie 45-minutowej pogadanki.

Prace te były oceniane przez jury i 25 uczniów z największą liczbą zdobytych punktów organizatorzy programu zapraszali do finału II etapu - finału wojewódzkiego. Tam uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru. Punkty z testu i za wykonaną pracę były sumowane i one decydowały, kto zwyciężył.

Każdego roku po 5-6 zwycięzców finałów wojewódzkich, brało udział w tygodniowym rejsie po Morzu Bałtyckim. Jeśli uzyskali pozytywne opinie od kapitana, nabyli prawo startu w finale krajowym.

Nagrodą główną dla laureata finału ogólnopolskiego, który rozegrano 12 września w Toruniu, jest udział w rejsie na Przylądek Horn. Rejs odbędzie się w styczniu 2019 roku.

Zobacz też: Targowisko w Toruniu - pod dachem

Warto wspomnieć, że program realizowany był przy wsparciu marszałka naszego województwa.

Jak wypadli w nim uczniowie szkół w powiecie toruńskim?

W 2016 r. do finału - II etapu zakwalifikowało się ze szkoły w Lubiczu 5 uczniów, ze Złejwsi Wielkiej - 2, z Chełmży - 4 i z Łysomic - 2. W roku 2018 do finału II etapu zakwalifikowalo się dwóch uczniów ZS CKU Gronowo.

Do finału krajowego zakwalifikowali się uczniowie z Chełmży: Kamil Ficerman, który zajął w nim 10. miejsce oraz Sławomir Pożoga, który jednak w nim nie wystartował.

Dla porządku dodajmy, że zwycięzcą finału krajowego została Kinga Sawicka, uczennica VIII LO w Toruniu i to ona w styczniu popłynie w rejs na Przylądek Horn.

Na zakończenie programu kaphornowcy objeżdżają gminy i szkoły w nim uczestniczące i dziękują im za zaangażowanie w realizację tego projektu.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska