Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Z pomorskim rolnictwem - przed wojną i po wojnie

Z pomorskim rolnictwem - przed wojną i po wojnie

Kazimierz Przybyszewski

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

W tym roku minęła trzydziesta piąta rocznica śmierci Konstantego Ceceniowskiego, którego działalność miała wpływ na rolnictwo w naszym regionie.

W tym roku minęła trzydziesta piąta rocznica śmierci
Konstantego
Ceceniowskiego, którego działalność miała wpływ
na rolnictwo w naszym regionie.


Konstanty Ceceniowski urodził się 10 grudnia 1891 r. w Samhorodku w powiecie berdyczowskim. Studiował na Wydziale Rolnym uniwersytetu w Halle, gdzie 23 lipca 1914 r. otrzymał dyplom ukończenia studiów.


Sumienny urzędnik


Po wybuchu I wojny światowej, jako chorąży rezerwy, a następnie porucznik armii rosyjskiej od 15 sierpnia 1914 do 8 czerwca 1917 roku brał udział w walkach na froncie, gdzie 5 marca 1916 r.

został ranny w głowę. Po rewolucji 1917 r. był w dowództwie I Konnej Dywizji. Po przejściu 8 marca 1918 r. do pracy cywilnej był inspektorem plantacji buraków cukrowych przy cukrowni w Saratowie w Rosji.


Po powrocie do Polski, od 1 września 1922 r. pracował jako referent kontraktowy, a od 18 sierpnia 1923 r. urzędnik stały, w Wydziale (Dóbr Państwowych) Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego w Toruniu. Szybko zdobył uznanie zwierzchników. W opinii o nim w 1924 r. napisano: “Przepisy zna dokładnie, zdolny i pojętny, inicjatywy nie brakuje, bardzo pilny, załatwia sprawy bardzo szybko i z tego powodu czasami pobieżnie, bardzo sumienny, zasługuje na pełne zaufanie, bardzo nadający się do służby zewnętrznej, zachowanie bardzo dobre, nadaje się na stanowisko kierownicze, uzdolniony do pełnienia służby przy władzach wyższych”.


31 marca 1928 r. został Ceceniowski naczelnikiem Wydziału Rolnego Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego. W zakresie jego obowiązków znajdowały się ogólne sprawy państwowego zarządu rolnictwem w województwie pomorskim, m. in. kształtowanie zasad polityki rolnej państwa, administracji państwowej majątkami rolnymi, dofinansowanie samorządów rolniczych, nadzór nad sprawami weterynaryjnymi, lasów prywatnych i rybołówstwa.


Po wojnie w Bydgoszczy


Po likwidacji w 1933 r. Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Grudziądzu i przekazaniu spraw związanych z realizacją reformy rolnej do Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego obowiązki Ceceniowskiego zostały znacznie rozszerzone. Odtąd bowiem kierował zreformowanym Wydziałem Rolnictwa i Reform Rolnych Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego w Toruniu i miał znaczący wpływ na realizację reformy rolnej w województwie pomorskim.


W latach 1935-1938 Ceceniowski pełnił różne funkcje. W czasie wojny Ceceniowski przebywał na emigracji w Rumunii i na Węgrzech.


Od stycznia 1945 r. pracował w Ministerstwie Rolnictwa i Reform Rolnych. W marcu 1946 r. został mianowany prezesem Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego Pomorskiego w Bydgoszczy, a po jego likwidacji w 1947 r. został dyrektorem Działu Rolnictwa i Reform Rolnych Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego w Bydgoszczy. Do jego obowiązków, jak przed 1939 r. należało m.in. prowadzenie reformy rolnej, administrowanie przejętymi przez skarb państwa majątkami ziemskimi, nadzór nad Pomorską Izbą Rolniczą. Od 1 sierpnia 1949 r. pełnił obowiązki dyrektora Oddziału Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Bydgoszczy. Potem sprawował jeszcze inne funkcje.


W lipcu 1967 r. Ceceniowski przeszedł na rentę inwalidzką. Zmarł w Bydgoszczy 21 lutego 1974 r. W Toruniu Ceceniowscy mieszkali przy ul. Bydgoskiej 44/46.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo