Z wiedzą oraz artystyczną wizją straży

Przemysław Majchrzak
W piątek w komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy odbył się powiatowy finał konkursu wiedzy o tematyce strażackiej. Podsumowano też wyniki zmagań plastycznych.

W piątek w komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy odbył się powiatowy finał konkursu wiedzy o tematyce strażackiej. Podsumowano też wyniki zmagań plastycznych.

<!** Image 2 align=right alt="Image 81530" sub="Po zakończeniu zmagań i wręczeniu nagród uczestnicy powiatowego etapu strażackich konkursów stanęli do zdjęcia z organizatorami i sponsorami / Fot. Przemysław Majchrzak">W powiatowym finale konkursu wiedzy rywalizowało 24 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i placówek ponadgimnazjalnych.

- W konkursie uczestniczę po raz trzeci, a w finale powiatowym jestem drugi raz - wylicza Sebastian Bytner, gimnazjalista należący do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Gorczenicy. - Pytania nie były łatwe, trzeba było wykazać się wiedzą praktyczną - skomentował część pisemną nasz rozmówca, który ostatecznie zajął czwarte miejsce.

Tematyka pożarnicza nie jest obca dziewczętom, które radzą sobie z nią bardzo dobrze, a niejednokrotnie lepiej niż chłopcy.

- Startuję po raz czwarty, po raz ostatni w grupie gimnazjalnej, ponieważ w przyszłym roku idę do liceum - powiedziała Aleksandra Urbańska z Gimnazjum w Zbicznie. - Tematykę pożarniczą mam w małym paluszku - dodała bez zażenowania. - Zaraził mnie tym dziadek, świętej pamięci Wiktor Ubrański, któremu dedykuję każdy konkurs. Nawet te, których nie wygrywam.

<!** reklama>Ola sukcesów miała sporo. W szóstej klasie zajęła pierwsze miejsce na etapie powiatowym, drugie na wojewódzkim i szóste na ogólnopolskim. W pierwszej gimnazjum była pierwsza w powiecie, trzecia w województwie. Rok później powtórzyła sukces, zajmując pierwsze miejsce w powiecie i trzecie w województwie.

- Jak będzie tym razem, zobaczymy - powiedziała przed ogłoszeniem wyników.

W części pisemnej gimnazjalistka ze Zbiczna była najlepsza. Podczas ustnego finału musiała uznać jednak wyższość Mariusza Klakusa z Gimnazjum nr 1 Brodnicy, który zdobył pierwsze miejsce. Trzeci był Paweł Leśniewski z Gimnazjum w Pokrzydowie.

W kategorii szkół podstawowych triumfował Paweł Stogowski z SP w Gortatowie. Druga była Aneta Szrull z SP w Jajkowie, a trzeci Paweł Cichowski z SP w Pokrzydowie. W najstarszej grupie najlepszy był Jakub Michalski z III LO w Brodnicy przed Markiem Grzywną z ZSZ w Brodnicy oraz Bartoszem Chojnowskim, reprezentującym Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim.

Ponad 130 prac wpłynęło na powiatowy finał konkursu plastycznego. Komisja pod przewodnictwem Marii Mełnickiej wybrała najlepsze w sześciu kategoriach i nagrodziła autorów. W grupie przedszkolaków zwyciężyła Paulina Grzegorska przed Łukaszem Jackiewiczem (oboje z Przedszkola nr 9). Trzecią nagrodę zdobyła Macy Paradowska z Przedszkola Samorządowego w Jabłonowie Pomorskim. Wyróżniono też Martę Majkowską (Zespół Szkół w Gołkowie), Wiktorię Cybulską (Przedszkole nr 9 w Brodnicy) i Julię Jacewicz (Przedszkole w Jabłonowie).

W grupie klas I-III równorzędną pierwszą nagrodę przyznano Adriannie Majchrzak (Brodnicki Dom Kultury) oraz Adrianowi Berentowi (SP7 w Brodnicy). Drugie miejsce przyznano Julii Rumińskiej (SP7), a trzecie Kamilowi Liwickiemu (SP4 w Brodnicy). Wyróżniono w tej kategorii: Daniela Kucińskiego (ZS w Gołkowie) oraz Agatę Gołębiewską (ZS w Górznie). Wśród uczniów klas IV-VI pierwsze miejsce zdobyła Aneta Szrull (SP w Jajkowie), drugie Albert Łydka (SP w Zasadach), a trzecie Dominika Gąbka (SP w Drużynach). W kategorii rzeźba pierwszą nagrodę otrzymała Aleksandra Wiśniewska (SP w Świedziebni), a drugą Joanna Sikorska (SP w Jabłonowie). Wyróżniono: Ewelinę Nowicką (ZS w Pokrzydowie), Milenę Bukowską (SP w Zasadach) i Mateusza Prokopczyka (SP w Jabłonowie).

Wśród gimnazjalistów nagrodzono za pierwsze miejsce Agnieszkę Staak (Gimnazjum nr 2 w Brodnicy), za drugie - Martynę Szczawińską (Gimnazjum w Jabłonowie), za trzecie - Cezarego Czołbę (Gimnazjum w Brzoziu). Wyróżnienia otrzymały: Aneta Haska (Jabłonowo), Wojciech Wiśniewski (Jastrzębie), Kinga Lewicka (Brzozie). W grupie szkół ponadgimnazjalnych nie przyznano nagród.

Od dorosłych twórców wpłynęła tylko jedna praca, która uzyskała wyróżnienie. Jej autorem jest Michał Adamski.

Zmaganiom młodzieży w konkursie przyglądał się na roboczo wiceminister spraw wewnętrznych Zbigniew Sosnowski, który jest jednocześnie prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Brodnicy, organizującego konkurs na etapie powiatowym.

- Cieszy nas, że w konkursie wzięli udział przedstawiciele większości gmin. Oznacza to, że jest zainteresowanie tym, co dzieje się w strażach - powiedział Zbigniew Sosnowski.

Etapowi powiatowemu towarzyszyła ekspozycja strażackich kronik, które zostały wystawione do konkursu.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie