Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z zawodem i maturą

Tomasz Skory
PATRYK KAMIŃSKI I ADAM RZĘSKI Z „GASTRONOMIKA” ZNALEŹLI SIĘ W FINALE MISTRZOSTW MŁODYCH KUCHARZY
PATRYK KAMIŃSKI I ADAM RZĘSKI Z „GASTRONOMIKA” ZNALEŹLI SIĘ W FINALE MISTRZOSTW MŁODYCH KUCHARZY Filip Kowalkowski
Uważasz, że nauka w liceum da ci najwięcej możliwości? Poznaj uczniów bydgoskich szkół technicznych, dla których lekcje to nie tylko przygotowywanie się do matury i egzaminu zawodowego. To pasja, która pozwala im wygrywać konkursy, zdobywać indeksy na wyższe uczelnie i ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Długa lista sukcesów od lat lokuje bydgoskie Technikum Elektroniczne wśród najlepszych w kraju. W tegorocznym rankingu „Perspektyw” szkoła znalazła się w pierwszej piątce techników w Polsce i na pierwszym miejscu w województwie!

- Te sukcesy to przede wszystkim zasługa uczniów, bo jak nie ma zdolnej młodzieży, to i dobry nauczyciel niewiele poradzi - przyznaje Roman Wojciechowski, dyrektor ZS Elektronicznych w Bydgoszczy. - Nie bez znaczenia pozostaje jednak marka szkoły, bo do tych dobrych idą ci, którzy chcą robić coś więcej. Wiedzą, że będzie im trudniej, ale warto się starać, bo dla dobrego absolwenta praca się znajdzie.

O swoją przyszłość nie boi się na pewno Radosław Brzozowski, tegoroczny absolwent klasy o specjalizacji technik elektronik. Już w drugiej klasie, po sukcesie w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Technicznej, otrzymał list od rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, zapraszającego go do podjęcia nauki na uczelni. Sukcesy w kolejnych olimpiadach otworzyły mu drzwi do kariery właściwie w dowolnym zakątku kraju.

- Cała moja rodzina jest przemysłowo-techniczna, więc w domu zawsze było wszystko, by móc pobawić się elektroniką. Szkoła z kolei nauczyła mnie wszelkiej teorii, bez której nie byłbym w stanie funkcjonować dalej i pozwoliła poszerzyć zainteresowanie tymi tematami - mówi Radek.

SUKCESY W OLIMPIADACH OTWORZYŁY RADKOWI BRZOZOWSKIEMU DRZWI DO KARIERY
SUKCESY W OLIMPIADACH OTWORZYŁY RADKOWI BRZOZOWSKIEMU DRZWI DO KARIERY
Tomasz Czachorowski

Lista uczniów, którzy zostali nagrodzeni w ogólnopolskich konkursach w mijającym roku szkolnym, jest bardzo długa. Ci z „elektronika” pochwalić mogą się jednak nie tylko wiedzą, ale i pomysłami, które mają szansę znaleźć realne zastosowanie. Projekt maszyny CNC Marcina Boruckiego, pomysł na ubranie monitorujące Jerzego Strusińskiego i Juliana Żyromskiego oraz usprawnienie ciągnika Zetor 6211, które opracował Michał Czysz, zostały zakwalifikowane do finału Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, który odbędzie się w czerwcu.

Warsztat godny pozazdroszczenia

Ze swoich praktycznych umiejętności mogą być dumni także uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych. Marcin Różyński i Kamil Wiśniewski w miniony weekend wzięli udział w finale XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Techniki Samochodowej, zajmując odpowiednio pierwsze i czwarte miejsce i wywalczając tym samym dla ZSS tytuł Samochodowej Szkoły Roku.

- Nim rozpocząłem naukę, nic nie wiedziałem o samochodach, moje zainteresowanie wynikało raczej z gier i fascynacji sportowymi autami. Jednak już po pierwszym roku dobrze wiedziałem, jak zbudowane są samochody, a teraz, po trzech latach, wiem już bardzo dużo - przyznaje Kamil.

Laureaci olimpiady mogą być spokojni o swoją przyszłość. Udział w finale zapewnił im indeksy na dowolne uczelnie techniczne, a fach w ręku gwarantuje szybkie znalezienie zatrudnienia.

- Od początku wiedziałem, że warto wybrać naukę w technikum - zdradza Marcin. - Po liceum ma się tylko maturę, a my mamy jeszcze wyuczony zawód i możemy od razu zacząć pracę. A mechanicy mają wzięcie, warsztaty nawet uczniów biorą na staże.

MARCIN RÓŻYŃSKI I KAMIL WIŚNIEWSKI WYWALCZYLI DLA BYDGOSKIEJ „SAMOCHODÓWKI" TYTUŁ SAMOCHODOWEJ SZKOŁY ROKU
MARCIN RÓŻYŃSKI I KAMIL WIŚNIEWSKI WYWALCZYLI DLA BYDGOSKIEJ „SAMOCHODÓWKI" TYTUŁ SAMOCHODOWEJ SZKOŁY ROKU
Tomasz Czachorowski

Edward Rymaszewski, opiekun, którzy przygotowywał ich do zajęć, podkreśla, że te sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie wyposażenie, w które inwestuje szkoła. Dzięki temu uczniowie mogą pracować na sprzęcie wykorzystywanym w prawdziwych warsztatach. Szkolną ciekawostką jest drukarka 3D, za pomocą której uczniowie mogą tworzyć potrzebne na zajęciach elementy. W ten sposób powstały np. roboty, które wygrały w tym roku zawody minisumo, organizowane przez UTP.

Rynek ceni praktyczne podejście

A która szkoła z regionu najefektywniej działa na rzecz rynku pracy? Zdaniem kapituły konkursu zorganizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, jest to Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. W ramach projektu oceniano, m.in. efektywność kształcenia, zdawalność egzaminów i zakres zajęć realizowanych u pracodawców, a także inne działania wpływające na zainteresowanie uczniami jako potencjalnymi pracownikami.

- Pracodawcy poszukują techników i absolwentów zasadniczych szkół zawodowych. Uczeń po takiej szkole jest wygrany - mówi Magdalena Popielewska, dyrektor ZSB. - Dlatego też non stop wprowadzamy innowacje i dokształcamy nauczycieli, by wiedza, którą przekazują uczniom była adekwatna do aktualnych potrzeb rynku.

Staże i praktyki za granicą

Kamil Jeżewski, uczeń drugiej klasy budowlanej i laureat wielu konkursów, chwali szkołę za te praktyczne podejście.

- Nauczyciele naprawdę dokładają starań, by nas przygotować do pracy. Mamy zajęcia praktyczne zarówno w szkolnym warsztacie, jak i u pracodawców, a ponadto staże za granicą. Można wyjechać do Niemiec, Anglii czy Portugalii, gdzie jest okazja poznać specyfikę pracy w innych krajach - relacjonuje.

Sam miał okazję asystować w tym roku w pracach prowadzonych na Półwyspie Iberyjskim.

Z kolei jego starsi koledzy Amadeusz Szatkowski, Andrzej Kuberacki i Emilia Grześkowiak reprezentowali niedawno szkołę na Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, a Izabela Szerwińska, Kornel Urban i Artur Januszewski zajęli drużynowo drugie miejsce na Olimpiadzie Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej.

Artyści z fachem w rękach

Sukcesy odnoszą jednak nie tylko uczniowie kierunków typowo technicznych. Nie brakuje w końcu klas łączących praktyczne umiejętności z artystycznym zacięciem.

- Umiejętności z zakresu fryzjerstwa oraz kosmetologii stwarzają nieograniczone możliwości kreowania wizerunku. Uczymy wizażu, poruszania się na scenie, tajników charakteryzacji. Od wielu lat jesteśmy w czołówce rankingów szkół fryzjerskich, a w konkursach ogólnopolskich nasi uczniowie zajmują najwyższe miejsca - mówi Joanna Kotwicka z Zespołu Szkół nr 1.

Uczennica ZS1, Julia Lisiewicz, zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Sweet Dreams” i trzecie w I Międzynarodowym i VII Ogólnopolskim Konkursie Fryzjerskim w Olsztynie. Jej koledzy, Łukasz Głowacki i Mateusz Ulatowski, zajęli w tym turnieju odpowiednio I i II miejsce w kategorii fryzur męskich.

Wiele okazji, żeby zaprezentować swoje uzdolnienia mieli też uczniowie Technikum Fotochemicznego W tym roku wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym organizowanym przez wydawnictwo Helion zdobyła Daria Przemkowska.

Cztery kolejne osoby zgarnęły wszystkie główne nagrody w konkursie „Kolorowa łąka”, organizowanym przez KPCEE. Daria Tyborska została natomiast finalistką etapu okręgowego Olimpiady Artystycznej, a Roksana Jankowska została wyróżniona stypendium naukowym ufundowanym przez firmę „Grafpol”.

Na wysokim poziomie stoi również bydgoska sztuka kulinarna. Adam Rzęski, Patryk Kamiński, Klaudia Trudnowska i Karolina Kaczyńska z Zespołu Szkół Gastronomicznych znaleźli się w finale tegorocznych Mistrzostw Młodych Kucharzy, a Adam otrzymał również wyróżnienie w finale XII edycji ogólnopolskiego konkursu „Młody kreator sztuki kulinarnej” za swój przepis na pstrąga na puree pietruszkowo-jabłkowym.

PATRYK KAMIŃSKI I ADAM RZĘSKI Z „GASTRONOMIKA” ZNALEŹLI SIĘ W FINALE MISTRZOSTW MŁODYCH KUCHARZY
PATRYK KAMIŃSKI I ADAM RZĘSKI Z „GASTRONOMIKA” ZNALEŹLI SIĘ W FINALE MISTRZOSTW MŁODYCH KUCHARZY
Filip Kowalkowski

Mocni w swojej dziedzinie

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych mają na swoim koncie wiele pomyślnych startów w konkursach dotyczących finansów. Zespołowo wywalczyli, m.in. trzecie miejsce w konkursie „Mistrz Rachunkowości” oraz drugie w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Troje tegorocznych maturzystów dostało się z kolei do finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z Rachunkowości, ośmioro do Olimpiady Wiedzy o Bankach, a Mateusz Kulik zabłysnął w finale konkursu organizowanego przez Politechnikę Koszalińską.

Sukcesy bydgoskich techników długo można by jeszcze wymieniać. Technikum Hotelarskie uzyskało w rankingu „Perspektyw 2016” najwyższy znak jakości „Złotą Tarczę”, a uczennica Agnieszka Gwit zwyciężyła w Olimpiadzie Wiedzy Hotelarskiej. Aleksandra Kukuła z Technikum Obsługi Turystycznej otrzymała tytuł „Eksperta turystyki” w Olimpiadzie z Wiedzy o Turystyce organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Mateusz Lipkowski z Technikum Elektryczno-Energetycznego zdobył największą ilość punktów i stypendium w ramach programu „Akademia el12” dla szkół o profilach elektrotechnicznych. Maciej Brzyski i Adrian Szczęch z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 stanęli na podium w konkursie „Młodzi łamacze szyfrów”. Podobnych przykładów jest znacznie więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z zawodem i maturą - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska