Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za kilka dni Podgórz będzie można zwiedzać z przewodnikiem elektronicznym oraz takim z krwi i kości

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Dawny rynek podgórski na fotografii pochodzącej z kolekcji archiwalnych widoków miasta wykorzystanych do zilustrowania szlaku
Dawny rynek podgórski na fotografii pochodzącej z kolekcji archiwalnych widoków miasta wykorzystanych do zilustrowania szlaku
Dzięki zespołowi Domu Muz odżyje Podgórz, którego już nie ma. Dawne miasto, jako pierwsza część Torunia, doczekało się aplikacji umożliwiającej spacer po częściowo wirtualnym szlaku.

Widma z Podgórza mają wbrew pozorom bardzo realne kształty, na ogół dość solidne konstrukcje i przeważnie po kilka kondygnacji. Wszystkie jednak są obecnie czarno-białe, budynki, które w większości zmiotła z powierzchni ziemi eksplozja amunicji w styczniu 1945 roku, można dziś oglądać wyłącznie na archiwalnych fotografiach. Dzięki pracownikom i przyjaciołom Domu Muz te obiekty znajdą się na specjalnym szlaku turystycznym, który zostanie otwarty za kilka dni.
[break]
Spacer po nim umożliwi specjalna aplikacja, jaką będzie można zainstalować chociażby w telefonie komórkowym, zamieniając go w przewodnika. Urządzenie będzie prowadziło po wytyczonym szlaku informując o budynkach, które stały wcześniej w mijanych miejscach. Razem z informacjami na wyświetlaczach pojawią się też ilustracje wybrane z tych, jakie udało się zgromadzić podczas zbiórki lokalnych pamiątek - jednego z wcześniejszych przedsięwzięć prowadzonych pod sztandarem Domu Muz.

- W sumie na tej trasie znalazło się ponad 30 punktów, z tego czternaście na szlaku głównym - mówi Marta Siwicka z Domu Muz.
Na głównej trasie już niebawem zobaczymy m.in. hotel Dom Polski, Browar Pomorski, pomnik wojaka, rynek, kościół ewangelicki czy stary magistrat. Wśród punktów dodatkowych jest m.in. budynek restauracji Sielanka czy hala balonowa.
Projekt, na którego realizację Dom Muz, jako zresztą jedyna instytucja z województwa kujawsko-pomorskiego, otrzymał wsparcie z Fundacji Orange, ma wskrzesić widma. Na szlaku znajdują się jednak również obiekty, które nadal istnieją, dzięki projektowi będzie można zobaczyć, jak wyglądały one kiedyś.
Spacer z przewodnikiem elektronicznym będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Toruniu, z wielką przyjemnością objęliśmy więc patronat prasowy nad tym programem. Aplikacja umożliwiająca zwiedzanie pojawi się za kilka dni na stronie internetowej Domu Muz, tymczasem twórcy tego szlaku zapraszają na zwiedzanie z przewodnikiem z krwi i kości. Wycieczki po Podgórzu odbędą się w dwie soboty - 21 i 28 marca. Wyruszą w samo południe spod Domu Muz przy ul. Poznańskiej. Po Podgórzu zainteresowanych oprowadzi Katarzyna Kluczwajd. Zapisywać się nie trzeba, wystarczy tylko przyjść. Spacer ma trwać nieco ponad godzinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska